Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dąb „Fabrykant” Europejskim Drzewem Roku!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wyjątkowy dąb rosnący w łódzkim Parku im. ks. bpa Klepacza, został głosami internautów z całego świata, wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023. Łódzkie drzewo rywalizowało w konkursie o prestiżowy tytuł z piętnastoma drzewami z Europy.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w Parlamencie Europejskim 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zwycięski Fabrykant, zwany także Jagoszem, to dąb szypułkowy. Jest jednym z ponad 20 drzew będących Pomnikami Przyrody w parku im. ks. bpa Klepacza, znajdującym się niedaleko Bazyliki Archikatedralnej. Szacuje się, że ma pomiędzy 150 a 180 lat. Drzewo mierzy 22 metry, w obwodzie ma 485 centymetrów, rozpiętość korony wynosi około trzydziestu metrów, co świadczy o jego wyjątkowości. Konary są rozłożyste, długie i grube, te największe biegnące poziomo i nisko nad ziemią - jeden z nich liczy aż 20 metrów. Niektóre są tak długie i ciężkie, że zainstalowano pod nimi metalowe podpory chroniące przed obłamaniem. Dąb jest podświetlany, by również wieczorem podziwiać jego urodę. Najbardziej popularny staje się wczesną wiosną, kiedy kwitnie pod nim morze niebieskich śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich., przyciągających tłumy spacerowiczów i miłośników fotografii. Dąb posiada dwa imiona. Profesor Jan Teofil Siciński, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego nazwał go „Fabrykantem”, by upamiętnić fabrykancką, przemysłową historię Łodzi. Z kolei Jagosz to pseudonim Mieczysława Jagoszewskiego - pisarza, eseisty, propagatora krajoznawstwa i turystyki lokalnej, współzałożyciela Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Dąb nazwano ku jego czci.

Celem europejskiego etapu konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które należy cenić i chronić. Dąb Fabrykant z pewnością spełnia te kryteria. W minionym roku to wyróżnienie należało do dębu „Dunin” rosnącego na Podlasiu.

Zanim Fabrykant został Europejskim Drzewem Roku 2023, wygrał polski etap plebiscytu na Drzewo Roku 2022. Zgłoszenie do tego konkursu wysłał Przemysław Bartos, autor bloga i fanpage`a „Przyroda dla Sosnowca”.

2023-03-22 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: Pod dobrym patronatem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Bełchatowskiego Muzeum

Po przerwie, Bełchatowskie Muzeum Regionalne ponownie otwiera się dla zwiedzających. Jednoznacznie jest to zaproszenie do odwiedzenia Gabinetu Numizmatycznego oraz wystawy „Kamienie, ścieżki pamięci…”. W ścisłym reżimie sanitarnym do pracy wróciło także bełchatowskie Muzeum Regionalne.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Kościół na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 15:20

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję