Reklama

Niedziela Przemyska

Obchody 75. rocznicy śmierci bł. ks. Jana Balickiego

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu wierni modlili się w 75. rocznicę śmierci bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego. Uroczysta Eucharystia odbyła się 15 marca 2023 r.

2023-03-17 12:00

kl. Gabriel Patrylak

Relikwiarz bł. ks. Jana Balickiego

Relikwiarz bł. ks. Jana Balickiego

Modlitewne spotkanie z bł. Janem Balickim w przemyskiej archikatedrze rozpoczęło nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Łukasz Haduch, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W czasie modlitwy ku czci błogosławionego wierni wysłuchali konferencji nt. kultu Serca Pana Jezusa u bł. ks. Jana Balickiego, którą wygłosił ks. Józef Trela.

– Kiedy czytamy zapiski ks. Jana, nie ma tam mowy o takich formach kultu Serca Jezusowego, które pewnie najbardziej się nam z tym kojarzą. Nie ma ani słowa o odmawianiu litanii, nie ma o pierwszych piątkach. Może dlatego, że było to dla niego tak oczywiste, że nie potrzebowało jakiegoś szczególnego rozważania – mówił ks. Trela.

Po zakończeniu nabożeństwa w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza Święta, której w dniu 75. rocznicy śmierci bł. Jana Wojciecha Balickiego przewodniczył abp Adam Szal.

Reklama

We wprowadzeniu do liturgii Metropolita Przemyski przypomniał dzień śmierci ks. Balickiego. – Jak wynika z relacji historycznych, istniało wśród uczestników pogrzebu wielkie przekonanie, że odszedł święty kapłan, święty człowiek. Dzisiaj wspominamy to wydarzenie w perspektywie wiary, ciesząc się wyniesieniem go do chwały ołtarzy, prosząc o jego kanonizację – mówił abp Szal.

Homilię w tym dniu wygłosił ks. Witold Burda. Kaznodzieja mówił, że przemyska archikatedra jest związana z wspominanym bł. ks. Janem Balickim. – To tutaj dorastał do świętości. Przede wszystkim przez modlitwę, przez sprawowaną Najświętszą Eucharystię.

Ks. Burda przypomniał to, w jaki sposób ks. Balicki mówił o Słowie Bożym i o wierze i jej fundamentach. – Jak zapisał w ostatnim dniu 1939 r.: „Pokorne oddanie się woli Bożej we wszystkich uciskach, zgadzanie się z wolą Bożą, pełnienie woli Bożej pracą, cierpieniem, walką, umartwieniem. To zadanie życia.”

Kaznodzieja przywołując świadectwa cudów i łask wyproszonych przez wstawiennictwo bł. ks. Jana, zapraszał do modlitwy i zaufania jego orędownictwu u Boga.

W uroczystej Eucharystii dziękczynnej za życie bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, razem z abp. Adamem Szalem obecny był bp Stanisław Jamrozek i licznie zgromadzeni kapłani z miasta Przemyśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego Postu

2023-02-21 08:56

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. To powrót do podstaw, poznanie szczegółów. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Europejska modlitwa wiernych

2023-03-22 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

W intencji pokoju na Ukrainie modliło się duchowieństwo oraz wierni w łódzkiej katedrze w ramach Dnia Europejskiej Modlitwy za Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję