Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady biskupów i konferencja prasowa

Pojednanie polsko-niemieckie, bioetyka, rodzina

Reklama

Podczas zebrania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych 25 sierpnia br. na Jasnej Górze omawiano m.in. oświadczenie przewodniczących Episkopatów Polski i Niemiec - jego tekst publikujemy w całości na stronach 4 i 5. Omawiano również sprawy bioetyczne w związku z zapowiedzią głosowań sejmowych nt. regulacji prawnych w tej dziedzinie, a także inicjatywy dotyczące Roku Kapłańskiego.
W trakcie spotkania ogłoszono obszerny i wieloaspektowy dokument pt. „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Dokument przypomina nauczanie Kościoła o wartości rodziny oraz analizuje sytuację rodziny w Polsce. Zawiera propozycję strategii, która ma ochronić małżeństwo, rodzinę, jej wartości i godne życie. Biskupi proponują m.in. wprowadzenie płacy rodzinnej i dowartościowanie macierzyństwa. Apelują do polityków o realizowanie programu polityki prorodzinnej, a do dziennikarzy - o ukazywanie życia szczęśliwych rodzin.
Autorzy dokumentu stwierdzają, że w czasie, gdy trwa arogancki atak na małżeństwo i rodzinę, prowadzony przez rozmaite środowiska, stronnictwa polityczne oraz twórców mediów i kultury masowej, nie wolno milczeć - w myśl zasady sformułowanej przez Karola Wojtyłę, że „winni są nie ci, którzy czynią zło, ale również ci, którzy je widzą, a nie reagują”.
Dokument stwierdza również, że w polskiej polityce społecznej nie ma miejsca dla rodziny, a już zupełnie nie ma miejsca dla rodziny wychowującej większą liczbę dzieci. W dramatycznych słowach przypomina, że „żaden inny kraj Europy nie przeznacza tak mało środków na wsparcie rodziny, jak Polska”.
Wynik debaty bioetycznej w Polsce będzie decydujący dla przyszłości naszego kraju - powiedział dziennikarzom w trakcie konferencji prasowej abp Henryk Hoser. Wyjaśniając uczestnictwo Kościoła w debacie bioetycznej, abp Hoser powiedział, że jest to obowiązkiem Kościoła z kilku przyczyn. Po pierwsze - rozwiązania, jakie zostaną przyjęte, dotyczyć będą katolików stanowiących ponad 90 proc. społeczeństwa. Po drugie - Kościół postrzega człowieka w bardzo szerokim spectrum: nie tylko wiary, ale i wiedzy. Po trzecie - Kościół odwołuje się do prawa naturalnego jako powszechnie obowiązującego, które jest fundamentem tzw. praw człowieka. A bez tego fundamentu prawa człowieka tracą umocowanie i przestają służyć jego dobru.
„Kościół domem i szkołą komunii” - to wybrane przez biskupów diecezjalnych hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, które zostanie wprowadzone w życie, poczynając od Adwentu 2010 r.
Jednym z tematów spotkania był również Rok Kapłański. Abp Józef Michalik podkreślił jego wielkie znaczenie w sensie „zwrócenia uwagi na misję kapłana, bez której Kościół nie mógłby żyć”.
Rok Kapłański obfitować będzie w różnorodne pielgrzymki polskich kapłanów, m.in. do Ars, miejsca posługi św. Jana Marii Vianneya, czy do Dachau, miejsca męczeństwa kapłanów, oraz do Oświęcimia, gdzie męczeńską śmierć poniósł św. Maksymilian Maria Kolbe - poinformował bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu.
Na 1 maja 2010 r. planuje się zorganizowanie ogólnopolskiego spotkania kapłanów na Jasnej Górze.

Program duszpasterski

„Kościół domem i szkołą komunii”

Hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, wybrane przez biskupów, brzmi: „Kościół domem i szkołą komunii”. Program zostanie wprowadzony w życie, poczynając od Adwentu 2010 r. Jak podkreślił metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, nowy program w sposób szczególny będzie ukierunkowany na rodzinę. Hasło programu duszpasterskiego zostało zaczerpnięte bezpośrednio z dokumentu Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” i nawiązuje do nauczania Soboru Watykańskiego II, który mocno zarysował koncepcję Kościoła jako komunii.
Hasło tegorocznego programu duszpasterskiego brzmi: „Otoczmy troską życie”. Kolejnym hasłem, wieńczącym obecny 5-letni cykl, będzie: „Bądźmy świadkami miłości”. To ostatnie hasło towarzyszy programowi duszpasterskiemu rozpoczynającemu się w pierwszą niedzielę Adwentu.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział

Rzeczpospolita solidarna

Musimy walczyć o Rzeczpospolitą solidarną, bo tylko taka może być w pełni Rzeczpospolitą Polską - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji pt. „Jak zagospodarowaliśmy naszą wolność”, zorganizowanej 28 sierpnia w Warszawie przez NSZZ Solidarność. Prezydent dodał, że walczyć należy nie dla prestiżu czy poczucia siły, ale dla interesu przeciętnego obywatela. Prezydent Kaczyński podsumował ostatnie 20 lat. Zaznaczył, że nie można o ostatnich dwóch dekadach mówić jako o czasie straconym, bo byłaby to wizja zbyt ciemna. Ocenił, że Polska niewątpliwie odniosła w tym czasie poważne sukcesy - wstąpiła do NATO, przystąpiła do Unii Europejskiej, która - jak zaznaczył - nie jest pozbawiona wad, ale przynależność do niej jest ważna. Do sukcesów ostatniego dwudziestolecia prezydent zaliczył też „boom edukacyjny”. Wcześniej na studia wyższe wybierało się ok. 10 proc. młodzieży, obecnie niemal połowa.

Krótko

W latach 1939-45 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli - podał IPN. To pierwsza naukowa próba oszacowania strat ludzkich, jakie poniosła Polska w II wojnie światowej. Ogromna większość naszych obywateli została zamordowana lub poległa w walce z niemieckim okupantem.

Rewizjonistyczne tezy rosyjskiej telewizji o sojuszu hitlerowskich Niemiec z Polską wsparli liderzy Związku Ludności Narodowości Śląskiej, twierdząc, że Polska jest współodpowiedzialna za wywołanie II wojny światowej.

Katowicki Oddział IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II, otrzymał z Włoch 4 tys. stron dokumentów. Śledczy czekają na tłumaczenie tekstu, a później nie wykluczają przesłuchania zamachowca Mehmeta Alego Agcy.

Kolejna polska stocznia ma kłopoty. Kilkuset związkowców ze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni manifestowało 24 sierpnia w Warszawie. Stoczniowcy za kłopoty zakładu obwiniają rząd, który obciął zamówienia. Stocznia produkuje przede wszystkim dla marynarki wojennej.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców co roku na polskich drogach ginie 14 osób. Mniejszą śmiertelność na drogach notuje się np. w Bangladeszu, na Fidżi i Jamajce. Wynik najbardziej zbliżony do Polski zanotowała Gwatemala.

Kierowcy drugi raz przyłapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu stracą prawo jazdy na całe życie. Tak zakłada projekt nowelizacji kodeksu karnego, nad którym pracuje Sejm.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów zakończyła postępowanie z doniesienia Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, według którego piosenkarka Dorota Rabczewska, mówiąc o Biblii w niedawnych wywiadach prasowych, obraziła uczucia religijne.

Skandal w Szamotułach. Podczas porodu wysterylizowano Wiolettę Woźną bez jej zgody i wiedzy - jak twierdzi. Potem odebrano jej córeczkę Różę, tłumacząc tę decyzję bałaganem w domu, nieporadnością rodziców i „prawodopodobnym upośledzeniem matki”.

Dramatyczny zwrot w sprawie „zastępczej matki” Beaty Grzybowskiej z Łodzi, która walczy o odzyskanie dziecka urodzonego za pieniądze obcym ludziom. Sąd chce jej odebrać dwie córki, które samotnie wychowuje.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

transmisja

biały dym

wybór papieża

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Po ogłoszeniu wyboru w Kaplicy Sykstyńskiej kardynał, który uzyskał wymaganą liczbę głosów udaje się do małego pomiedzczenia sąsiadującego z Kaplicą Sykstyńską. Ta ciasna przestrzeń ze sklepieniem, na którym zachowały się fragmenty fresków, kontrastuje z oszałamiającym pięknem samej Kaplicy. Po jednej stronie dwa ciągi schodów, na przeciwległej ścianie okno zasłonięte kotarą. Wyposażenie stanowi ciemne drewniane biurko i dwa krzesła, czerwona sofa i wieszak na ubrania. Wystrój jest skromny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję