Reklama

Niedziela Przemyska

Trwa Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

W Leżajsku odbywa się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” organizowany przez Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku działający przy klasztorze oo. Bernardynów.

FOK Leżajsk

Jednym z gości był Robert Mazurek

Jednym z gości był Robert Mazurek

Festiwal jest dla mnie odkryciem kolejny raz, na nowo jak wielkim bogactwem Pan Bóg nas obdarzył, jakim wielkim bogactwem jest nasza tożsamość chrześcijańska, jakim wielkim bogactwem jest to, że możemy nazywać się synami i córkami jednego Boga, który jest w niebie. Dla mnie jest to niesamowicie piękny czas, kiedy możemy zobaczyć, że w Kościele jesteśmy tak różnorodni i piękni, że nie ma mamy się czego wstydzić, ale mamy powody do wielkiej radości, do wielkiej chluby, że jesteśmy uczniami Jezusa Chrystusa – mówił o. Bartymeusz Kędzior – dyrektor festiwalu.

W tym roku gośćmi wydarzenia są między innymi: Piotr Cugowski, -Marcin Daniec, -o. Adam Szustak OP, Robert Mazurek, Rafał Mroczek, Jacek Kawalec, Jacek Magiera, -Ida Nowakowska Herndon,-Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jak mówi o. Bartymesz - staramy się dobrać tak gości, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chcę, żeby to przesłanie Dobrej Nowiny, odkrywania życia z pasją docierało do jak najszerzej grupy osób.

Festiwal odbywa się od 2015r. i co roku gromadzi rzesze wiernych, a także wielu ciekawych gości wśród których byli kard. Gerhard Ludwig Muller, ks. Piotr Pawlukiewicz, s. Anna Maria Pudełko AP, Paweł Domagała, Tomasz Samołyk i wielu innych.

Reklama

Celem festiwalu jest odkrywanie w sobie życie z pasją, dzielenie się z innymi talentami otrzymanymi od Boga, a także świadectwo wiary. Festiwal rozpoczął się 1 marca Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku . W tym czasie odbywają się spotkania ze wspomnianymi gośćmi, obejmujące także koncerty, występy, spektakle oraz świadectwa składane przez ludzi znanych z mediów, sztuki i kultury.

Festiwal odbywał się pod patronatem medialnym tygodnika Katolickiego Niedziela.

2023-03-08 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dary Ducha Świętego udoskonalają życie człowieka

2023-05-28 21:11

[ TEMATY ]

Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Apel Jasnogórski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Dary Ducha Świętego są szczególnymi łaskami, które udoskonalają życie człowieka, czyniąc je głębszym i oddanym – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 28 maja poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny podkreślił, że fiat Maryi jest wzorem otwarcia się na Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Za św. Bonawenturą powtórzył, że „błogosławiona Dziewica swym sercem i swym ciałem zbudowała Duchowi Świętemu świątynię, w której Syn Boży zamieszkał cieleśnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję