Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski: okrutna wojna to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego poplecznicy

Okrutna wojna, jaka od roku toczy się w Ukrainie, to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego liczni poplecznicy – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, sprawując poranną Eucharystię w pierwszą rocznicę wojny na Ukrainie.

[ TEMATY ]

bp Piotrowski Jan

Kielce

inwazja na Ukrainę

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcia ze światoszyńskiej parafii

Zdjęcia ze światoszyńskiej parafii

Jak przypomniał, wojny i wynikające z nich zło od najdawniejszych czasów dotykają ludzkość.

– Dramatycznie brzmi przesłanie proroka Izajasza z pierwszego czytania: „Ten obrał drogę grzechu, jawnej niewierności i pogardy Bożego prawa”. Ta sytuacja z czasów pierwszego przymierza powtarza się w dziejach ludzkiej historii i w naszych czasach - mówił bp Piotrowski. - Przybiera dramatyczne rozmiary wojen i terroryzmu, niesprawiedliwości społecznej oraz wzajemnej, indywidualnej nienawiści jednych wobec drugich. Wydaje się, że jako chrześcijanie także jesteśmy dalecy od troski o własne moralne postawy wobec zła, a nasze serca stają się jego źródłem – zauważył biskup kielecki.

Nawiązał również do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Okrutna wojna, jaka od roku toczy się w Ukrainie, to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego liczni poplecznicy, którzy nie boją się Boga ani ludzi. 60 lat temu w encyklice „Pacem in terris” św. Jan XXIII pisał, że „pokój na Ziemi, którego wszyscy ludzie tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowanie porządku ustanowionego przez Boga” –

Reklama

przypomniał biskup.

„Wyśmiany Chrystus”, jak pisał z kolei profesor Leszek Kołakowski, a także „pogarda dla Bożego prawa i chrześcijańskiej tradycji rujnują Europę i świat” - zauważał hierarcha.

- Ośmielę się dodać, że ideologiczne hieny i szakale wyją szyderczym śmiechem szatana z dokonywanych interesów, kosztem tak wielu ludzkich istnień. Tam, gdzie morduje się ludzi, tam umiera cywilizacja i w swojej duszy umiera człowiek – stwierdził duchowny, zachęcając zarazem do nawrócenia i wielkopostnej przemiany.

- Prośmy o pokój, a naszą uczyńmy modlitwę psalmisty Pańskiego: „Uznaję bowiem nieprawość moją, a grzech mój jest zawsze przede mną…” – zachęcał bp Jan Piotrowski, polecając pokój na świecie i w Ukrainie orędownictwu MB Łaskawej Kieleckiej.

2023-02-24 19:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: Nazaret jest szkołą Ewangelii

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Piotrowski Jan

Nazaret

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Nazaret jest szkołą Ewangelii, dzięki której rozumiemy życie Jezusa, gdzie uczymy się słuchać, przenikać tajemnicę Bożego Syna i zrozumieć w pełni, kim jest Jezus Chrystus - mówił dzisiaj w uroczystość Świętej Rodziny bp Jan Piotrowski w kościele św. Józefa Robotnika.

Biskup kielecki przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię a także wręczył jubileuszowe pamiątki 23. parom małżeńskim obchodzącym okrągłe jubileusze sakramentu małżeństwa. Cztery spośród par świętowały jubileusz 60. lat pożycia małżeńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 1-16a.

Niedziela, 24 września. XXV niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości w Turzy, czyli w Małym Katyniu

2023-09-24 20:31

Bartosz Walicki

Uroczystości w Lesie Turzańskim

Uroczystości w Lesie Turzańskim

Las w podsokołowskiej Turzy jest miejscem spoczynku skrytobójczo zamordowanych więźniów obozu przejściowego NKWD w Trzebusce funkcjonującego od sierpnia do paź-dziernika 1944 roku. Przez łagier przewinęło się około 2,5 tys. osób, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Kilkuset z nich zostało bestialsko uśmierconych i złożonych w bezimiennych, le-śnych mogiłach. W okresie Polski Ludowej komunistyczna władza dbała, aby mroczne ta-jemnice Turzy skrywała zasłona milczenia, ale dzięki świadkom ówczesnych wydarzeń pamięć o tragicznych wydarzeniach była kultywowana. Pierwsze uroczystości patriotyczne w miejscu nazwanym „Małym Katyniem” odbyły się w 1988 roku. W 1995 roku wzniesiono tu symboliczny pomnik. W ostatnich latach pamięć o ofiarach zbrodni turańskiej w szczególny sposób pielęgnuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej.

W obchodach wzięli liczny udział mieszkańcy Sokołowa Małopolskiego i okolicznych parafii, a także goście z dalszych stron powiatów rzeszowskiego i kolbuszowskiego. Nie za-brakło parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu różnego stopnia, służb mundurowych i organizacji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję