Reklama

Kościół

Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2023. Pokój nam wszystkim!

1 lutego 2023 została odkryta dziewiąta edycja Zdrapki Wielkopostnej 2023. Influencerzy ujawnili wygląd oraz hasło wielkopostnych ćwiczeń ze Zdrapką.

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Materiały własne Zdrapka Wielkopostna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przeżywać Wielki Post, gdy świat wokół nas szaleje? W obliczu skutków pandemii, wojny, kryzysów światowych i osobistych coraz częściej brakuje nam oparcia, poczucia bezpieczeństwa – dopóki nie usłyszymy słów: „Pokój Mój daję wam”. Dlatego przez 40 dni postu będziemy wprowadzać Boży pokój do naszych serc i do naszego otoczenia. Będziemy przyjmować błogosławieństwo i przekazywać je dalej. Obejmiemy wysiłkiem i modlitwą trudne obszary naszego życia. Powierzymy Panu Bogu sprawy duże i małe, swoje i bliskich.

Przychodzimy z pokojem i błogosławieństwem. Odkryj, przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyzwanie dla ciała i ducha

Reklama

Zdrapka Wielkopostna już po raz 9. zaprasza do aktywnego i świadomego przeżywania Wielkiego Postu. Dzieło tworzone we współpracy z katolickimi influencerami, wspólnotami religijnymi i mediami każdego roku inaczej odpowiada na wyzwania, jakie stawia przed nami świat. Z wsłuchiwania się w różne głosy i inspiracje rodzi się zestaw zadań, które można realizować samodzielnie lub z innymi – z rodziną i we wspólnocie. Zadania bazują na trzech tradycyjnych praktykach wielkopostnych: modlitwie, poście i jałmużnie. Akcentują przy tym ich pozytywny wydźwięk, dobre owoce ich praktykowania. Zdrapkowe ćwiczenia pozwalają zaprosić Pana Boga do naszego zwyczajnego życia i powierzyć Mu wszystko to, co nas najbardziej zajmuje: relacje z bliskimi, obowiązki, czas wolny, zdrowie, aktywność fizyczną czy troskę o środowisko. A przy okazji pokazują, że wysiłek duchowy może sprawiać radość.

Zdrapka Wielkopostna – jak korzystać

Zasada działania jest zawsze podobna: na początku postu odkrywamy temat zdrapki, co roku inny. To on będzie naszym motywem przewodnim przez najbliższe 40 dni. Następnie każdego dnia zdrapujemy kolejne pola, na których czekają konkretne zadania do wykonania.

Brzmi jak wciągająca zabawa? Bo tak właśnie jest! Ale nie dajmy się zmylić – nawet najprostsze zadania kryją w sobie drugie dno. Skłaniają do refleksji, zachęcają do zmiany, wyrywają z codziennej rutyny. Poza tym to od nas zależy, jak bardzo zaangażujemy się w ich realizację. Treść zadań określa minimum potrzebne do ich wykonania. Ale jeśli poczujemy wewnętrzne ponaglenie, jeśli jakiś temat mocno nas poruszy, możemy poświęcić mu więcej uwagi.

Zainspiruj się

Nowością w tegorocznej edycji zdrapki jest częściowa rezygnacja z porządku chronologicznego. Na niektórych polach daty zastąpione zostały inspiracjami typu „WIARA”, „MODLITWA”, „DZIAŁANIE”, „RUSZAJ W TEREN”. Nie trzeba zdrapywać po kolei. Można kierować się potrzebą ducha i ciała.

Reklama

Współtwórcami najnowszej edycji są: s. Anna Maria Pudełko (@apostolinka), @Krzysztof Dzieńkowski SJ (@krzychu_jezuita), Marcin Gomułka, @zakochana_w_jezusie, @jagopeppermint, Olivia i Piotr (@podboje_we_dwoje), Tomasz Samołyk, Paulina Chmielewska, Małgorzata Bartas-Witan (Wzrastanie, Polskie Radio), ks. Sebastian Picur (@ks.sebastianpicur), ks. Dariusz Kamiński (@montenegrus), ks. Krzysztof Kołtunowicz (@xkoltunowicz), ks. Piotr Jarosiewicz (@ks.piotrjarosiewicz), ks. Teodor Sawielewicz (@teobankologia), ks. Paweł Michalewski (@ksiadznarowerze), ks. Tomasz Kozłowski (@ksiadznarolkach) i wielu innych!

Zdrapka posiada Nihil Obstat. Organizatorem akcji jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce (wzch.org.pl). Zamówienia na zdrapkę można składać na stronie internetowej: zdrapkawielkopostna.pl

Odkryj pokój i błogosławieństwo. Przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

2023-02-01 10:04

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatroszczyć się o więzi

Niedziela toruńska 5/2021, str. IV

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Archiwum Zdrapki Wielkopostnej

Zdrapka może być prezentem dla rodziny, przyjaciół i znajomych, czyniącym życie bogatszym, zwłaszcza w dobie pandemii.

Zdrapka może być prezentem dla rodziny, przyjaciół i znajomych,  czyniącym życie bogatszym, zwłaszcza w dobie pandemii.

Czy czas pandemii to dobry czas na kontakt z Bogiem i Kościołem? A może to czas izolacji i w rezultacie osamotnienia?

Czy pandemia musi kojarzyć się z samotnością, osłabieniem lub zrujnowaniem relacji, zamknięciem się w sobie. A może przyczyni się do znalezienia w Kościele wspólnoty, w której nie będzie już samotności?
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież Leon XIV w papamobile objeżdża plac Św. Piotra przed inauguracją pontyfikatu

2025-05-18 09:26

[ TEMATY ]

Watykan

papamobile

Plac św. Piotra

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Leon XIV wsiadł w niedzielę po raz pierwszy do papamobile i przed mszą inaugurującą jego pontyfikat objeżdża plac Świętego Piotra, pozdrawiając dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. Powiewają flagi wielu krajów, wśród nich polskie.

Leon XIV, pierwszy w historii papież z USA, jest entuzjastycznie witany przez wiernych. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

15. Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie

2025-05-18 19:59

Karol Porwich

Już po raz 15. przeszedł alejami NMP w Częstochowie Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpoczął się pod bazyliką archikatedralną Świętej Rodziny, a zakończył na jasnogórskich błoniach pod figurą Najświętszej Maryi Niepokalanie Poczętej.

Marsz poprzedziła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. W homilii pasterz zwrócił uwagę, że znajdujemy się obecnie w statystykach narodzin dzieci, na niechlubnym końcu w całej Europie. – Jeśli czegoś nie zrobimy, to naród polski będzie się zmniejszać w zastraszających tempie. Dlatego módlmy się, by Polacy to zrozumieli - prosił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję