Reklama

Wielka nostalgia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jarosław Libelt: - Na jakim etapie są prace przy renowacji cmentarza przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wlkp.?

Tadeusz Horbacz: - Sprawa renowacji cmentarza o 150-letniej tradycji trwa od 5 lat. Pierwsze środki zdobyliśmy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Za uzyskane pieniądze m.in. zamontowaliśmy kanalizację deszczową. Niestety trzeci został rozpatrzony negatywnie. Wykonane wtedy prace sprawiły jednak, że ludzie na nowo odkryli piękno tego zakątka Gorzowa. Muszę podkreślić, że w Gorzowie panuje wielka społeczna nostalgia do cmentarza. Wielu chciałoby tam znaleźć miejsce swojego ostatniego spoczynku.
Równolegle z podjęciem prac remontowych, dzięki inicjatywie różnych grup działających przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża, powstała droga krzyżowa. Większość z ponad 6 kilometrów polbrukowych chodników to ścieżki drogi. Obecnie kończymy remont ogrodzenia.

- A jakie są plany na przyszłość?

- W niedalekiej przyszłości zostanie wybrukowana, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, główna aleja. Nadzór nad wszelkimi pracami sprawuje Zdzisław Linkowski, były dyrektor sąsiadującego z cmentarzem Muzeum. Pieniądze na działalność remontową uzyskujemy głównie dzięki hojności sponsorów (ok. 90% funduszy) oraz z opłat grobowce, uiszczanych co 20 lat. Wielką, pomocną siłą okazali się skazani z Zakładu Karnego uczestniczący w robotach.
Całkowite zakończenie remontu nekropolii nastąpi po wyremontowaniu kaplicy cmentarnej i wyłożeniu fragmentu drogi od strony osiedla, tak by w przyszłości cmentarz mógł normalnie funkcjonować. Niestety nie udało się uzyskać - z niezrozumiałych dla nas przyczyn - pozwolenia sanepidu na otwarcie cmentarza. Ufamy, że sąd nie podzieli takiego zdania. Inaczej wartość wspólnego wysiłku wielu osób ulegnie ogromnej dewaluacji.

- Dziękuję za rozmowę.

Z Tadeuszem Horbaczem - prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - rozmawiał Jarosław Libelt

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg działa najpierw w ukryciu

2026-01-09 19:09

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Opowiadanie o Saulu zaczyna się od drobiazgu codzienności - zaginione oślice. Syn Kisza wyrusza z sługą przez górzyste ziemie Efraima i Beniamina. W tej zwykłej drodze Bóg ukrywa swój plan. W tle stoi niepokój ludu i presja Filistynów. Saul wyróżnia się wzrostem, a perykopa nie czyni z tego argumentu. W bramie miasta, miejscu spotkań i sądu, Saul pyta o dom „widzącego” (ro’eh). To dawne określenie proroka zachowuje pamięć, że najpierw trzeba widzieć sercem. Pan przygotował serce Samuela. Prorok słyszy słowo Boga i rozpoznaje w przybyszu człowieka wybranego do rządzenia ludem. Samuel zaprasza Saula na ucztę ofiarną na wyżynie (bāmāh), w miejscu lokalnego kultu sprzed czasów świątyni. Poleca mu iść przed sobą i mówi o rozmowie, która dotknie „wszystkiego, co jest w twoim sercu”. Powołanie wychodzi z ukrycia i staje się spotkaniem w świetle Pana.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Parafia musi zapłacić wysokie odszkodowanie za grę dzieci w piłkę na boisku przy kościele

2026-01-16 22:43

[ TEMATY ]

piłka nożna

Włochy

Adobe Stock

Odszkodowanie w wysokości 45 tysięcy euro musi zapłacić parafia w Palermo pobliskiej wspólnocie mieszkaniowej za to, że dzieci grające w piłkę na boisku przy kościele przeszkadzały mieszkańcom - zdecydował sąd na Sycylii. Miejscowa archidiecezja wyraziła rozgoryczenie wyrokiem.

Włoskie media podały w piątek, że sądowy spór między wspólnotą mieszkaniową a sąsiadującą z nią parafią pod wezwaniem świętej Teresy w Palermo trwał ponad 10 lat.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe katechetów

2026-01-16 23:05

Biuro Prasowe AK

Wasza posługa niełatwa, często niedoceniana, naprawdę ma wielki sens. Uwierzcie w to – mówił bp Damian Muskus OFM w czasie tradycyjnego spotkania opłatkowego dla katechetów, które odbyło się przy Franciszkańskiej 3.

Na początku Mszy św. bp Damian Muskus OFM zwrócił uwagę, że katecheza i nauka religii w szkole wpisuje się w ewangelizację i w nową ewangelizację. – Nie tylko nauczanie o Jezusie, wierze, Kościele, ale nasze zaangażowanie i nasza misja to także prowadzenie do Chrystusa, prowadzenie do wspólnoty, prowadzenie do Kościoła – mówił krakowski biskup pomocniczy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję