Reklama

Niedziela Przemyska

Wigilijne spotkanie dla uchodźców i migrantów w Przemyślu

W czwartek 29 grudnia w restauracji „Perła Przemyśla” mieszczącej się na dworcu PKP odbyło się wigilijne spotkanie dla uchodźców i migrantów z Ukrainy. Organizatorami tego niecodziennego wydarzenia była Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce oraz Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego w Przemyślu.

ks. Paweł Konieczny

Wigilijne spotkanie na dworcu PKP w Przemyślu

Wigilijne spotkanie na dworcu PKP w Przemyślu

Spotkanie rozpoczęło się słowem powitania Ks. prał. Artura Jańca – Dyrektora przemyskiej Caritas, który wyraził wobec zgromadzonych słowa uznania i wsparcia oraz złożył wszystkim najlepsze świąteczne życzenia. Następnie słowa pozdrowienia wobec zgormadzonych wyrazili: ks. Adrian Łychacz – Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego oraz ks. płk Jerzy Mokrauz – proboszcz i kapelan Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Przemyślu.

W spotkaniu wzięli udział Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski, Abp Eugeniusz Popowicz – Metropolita archieparchii przemysko-warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego, Dyrektor Caritas Polska – ks. Marcin Iżycki, duchowieństwo, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, Prezydent Przemyśla – Wojciech Bakun oraz reprezentanci służb mundurowych.

Po okolicznościowych słowach skierowanych do zebranych m.in. przez Abpa Adama Szala, Dyrektora Caritas Polska, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego – Piotra Pilcha, swoje pozdrowienia, słowa wsparcia, otuchy i życzeń przekazał Abp Eugeniusz Popowicz, który następnie pobłogosławił pokarmy i wszystkich zgromadzonych.

Reklama

Dla uczestników wigilijnego spotkania przygotowano tradycyjne dania świąteczne: barszcz czerwony z uszkami, pierogi, kapustę, rybę oraz słodkości. W spotkaniu wzięło udział 350 Ukraińców m.in. z Doniecka, Krzywego Rogu, Chersonia, Zaporoża, Mariupola, Kijowa, Odessy czy Lwowa. Każdy z uczestników otrzymał także paczkę z żywnością. Dla obecnych dzieci i młodzieży przygotowane były także upominki ze słodyczami i maskotkami. W czasie spotkania nie zabrakło także oprawy muzycznej oraz śpiewu kolęd w wykonaniu dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu.

Zorganizowane spotkanie było kolejną formą wsparcia i pomocy jaką od początku działań wojennych na Ukrainie niesie polskie społeczeństwo, w tym zwłaszcza agenda Caritas. Wielu zgromadzonych nie kryło łez wzruszeń i słów wdzięczności z zaproszenia i możliwości spotkania w tak pięknej restauracyjnej i świątecznej oprawie. Mamy nadzieję, że niesiona pomoc i każda forma wsparcia doda uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy wiary w zwycięstwo dobra, miłości i pokoju, czego Wszystkim życzymy na Nowy 2023 rok.

2022-12-30 08:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studiuj na 30 stycznia!

2023-05-28 07:59

[ TEMATY ]

Instytut Studiów Wyższych w Paradyżu

Karolina Krasowska

Ks. Dariusz Mazurkiewicz zaprasza na studia teologiczne do Gorzowa

Ks. Dariusz Mazurkiewicz zaprasza na studia teologiczne do Gorzowa

Ks. dr Dariusz Mazurkiewicz zaprasza do studiowania teologii w naszej diecezji. Jest to możliwe dzięki utworzeniu Instytutu Studiów Wyższych w Paradyżu z siedzibą w Gorzowie. Nowością w naszej diecezji jest to, że zajęcia są wspólne dla studentów świeckich oraz alumnów.

Zajęcia odbywać się będą przy ulicy 30 stycznia. – Decyzją biskupa studiować tu będą mogli nie tylko alumni, kandydaci do święceń kapłańskich, ale i osoby świeckie. Jest to okazja do ukończenia studiów magisterskich z teologii na terenie naszej diecezji, nie trzeba wyjeżdżać gdzieś daleko – podkreśla ks. Mazurkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Jezus żyje, Jezus pokonał śmierć - pogrzeb o. Kazimierza Sebastyanka OFMCOnv

2023-05-28 10:35

Marek Zygmunt

Uroczystościom pogrzebowym przewodnoczył bp Maciej Małyga

Uroczystościom pogrzebowym przewodnoczył bp Maciej Małyga

18 maja br. odszedł do Domu Ojca o. Kazimierz Sebastyanka OFMConv posługujący we wrocławskiej parafii p.w. św. Karola Boromeusza prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych. W obrzędach pogrzebowych uczestniczyli obok najbliższej rodziny współbracia ze wspólnot należących do Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, kapłani z Dekanatu Wrocław- Śródmieście i wierni z tej parafii. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Maciej Małyga.

Na początku Eucharystii przypomniano życiorys, posługę kapłańską i zakonną o. Kazimierza, który przeżył 83 lata, w zakonie 64, a w kapłaństwie 58. Posługiwał w kilku franciszkańskich klasztorach, a od 2012 roku we wspólnocie we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęły się XXII Radomszczańskie Dni Rodziny

2023-05-28 20:04

[ TEMATY ]

Radomsko

marsz dla życia i rodziny

Radomszczańskie Dni Rodziny

Maciej Orman/Niedziela

Msza św. w kolegiacie św. Lamberta oraz Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczęły XXII Radomszczańskie Dni Rodziny, które odbywają się pod hasłem: „Do was, młodzi, należy przyszłość rodziny, Kościoła i świata”.

– Staramy się co roku brać udział w tym marszu. Mamy taką potrzebę, ponieważ chcemy pokazać, jak ważna jest rodzina. Nie idziemy przeciwko komuś, ale za życiem – powiedział Ariel Krawczyk, który maszerował z żoną Martą i córką Łucją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję