Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Litwa

400-lecie objawień w Szydłowie

Reklama

Z udziałem 20 tys. pielgrzymów z Litwy i różnych krajów Europy, w tym wielu z Polski, odbyła się 14 września główna uroczystość z okazji 400. rocznicy objawień Matki Bożej w Szydłowie. Mszy św. przewodniczył papieski wysłannik - kard. Joachim Meisner z Kolonii. Eucharystię koncelebrował prymas Polski kard. Józef Glemp.
W homilii metropolita Kolonii przypomniał rolę, jaką Matka Boża odegrała w dziejach narodu litewskiego, dla którego „w Szydłowie stała się Litwinką”, wspierając go w trudnych okresach historii. - Jest Ona jedną z was, a wy jesteście Jej dziećmi. Zawsze możecie liczyć na Jej pomoc, Ona was nie zawiedzie - powiedział. Zaznaczył, że od czasu objawień Maryja z Szydłowa jest patronką narodu litewskiego. Arcybiskup Kolonii wskazał także na śmiertelne zagrożenie dla Europy, jakim jest dążenie do oddzielenia człowieka od Boga: - Szydłowskie święto w 2008 r., cztery wieki po objawieniu, mówi nam, że i dziś potrzeba rewolucji modlitwy i pokuty przeciwko panującemu w Europie dążeniu do usuwania Boga ze świata i oddaleniu człowieka od Boga - powiedział.
Przed Mszą św. arcybiskup kowieński Sigitas Tamkevièius pokazał gościom odnowiony Szydłów, m.in. rozległy plac, w centrum którego stoi nowa figura Matki Bożej, zaś zamyka go pomnik Jana Pawła II. Goście zatrzymali się przy nim po drodze do kaplicy Objawienia, gdzie znajduje się kamień, na którym - jak głosi tradycja - przed 400 laty objawiła się Matka Boża.
Wśród pielgrzymów z Polski byli wierni z diecezji drohiczyńskiej i ełckiej wraz ze swymi biskupami Antonim Pacyfikiem Dydyczem i Jerzym Mazurem. Były także harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Na uliczkach Szydłowa można było usłyszeć nie tylko języki litewski i polski. Byli tam także pielgrzymi z Białorusi, Łotwy, Estonii, USA.
Na zakończenie Mszy św. zebranych pozdrowił także kard. Józef Glemp, zwracając się do „kochanych sąsiadów Litwinów”. Porównał objawienia w Szydłowie i w Lourdes oraz zachęcił do zaproszenia Maryi do naszej codzienności.

Francja

Prześladowania chrześcijan tematem szczytu: UE - Indie

Reklama

Pogromy chrześcijan w Orisie będą tematem szczytu Unia Europejska - - Indie, który odbędzie się w dniach 29-30 września w Paryżu. - Włoską propozycję, aby szczyt zajął się tym zagadnieniem, zaakceptowało 27 ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas nieformalnego spotkania na początku września - poinformował szef dyplomacji Włoch Franco Frattini.
Szczyty europejsko-indyjskie odbywają się od 1994 r. regularnie, a w 2004 r. obie strony zawarły porozumienie o strategicznym partnerstwie. Wrześniowemu spotkaniu przewodniczyć będą premier Indii Manmohan Singh i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Bodźcem do podjęcia międzynarodowych kroków wobec Indii stała się też zapewne ostatnio odbyta wizyta Benedykta XVI we Francji, w czasie której spotkał się z prezydentem Sarkozym. Odwołań do sytuacji w Indiach obserwatorzy watykańscy doszukują się w tekstach przemówień wygłoszonych przez Papieża podczas tej pielgrzymki. Na zakończenie wieczornej procesji maryjnej w Lourdes, 13 września, Benedykt XVI wspomniał m.in. o cierpieniu w dzisiejszym świecie. „Myślimy o niewinnych ofiarach cierpiących z powodu przemocy, wojen, terroryzmu, głodu, niesprawiedliwości, klęsk żywiołowych i kataklizmów, nienawiści i ucisku, zamachów na ich ludzką godność i podstawowe prawa, na ich wolność działania i myślenia (...). Nie mogę pominąć tych, którzy cierpią z powodu imienia Chrystusa i za Niego umierają” - powiedział wtedy Ojciec Święty.
Od końca sierpnia w stanie Orisa trwają pogromy chrześcijan. Liczbę ofiar ocenia się już na ponad 100 osób. Fundamentaliści hinduistyczni spalili ponad 50 kościołów i ok. 4 tys. domów chrześcijan. Akty fanatyzmu roznoszą się także na inne regiony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dubaj

Kara za picie soku

Sąd w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) skazał rosyjską turystkę i obywatela Libanu na zapłacenie grzywny za to, że w miejscu publicznym w ciągu dnia pili sok, gdy trwał muzułmański miesiąc postu - ramadan. Według wymiaru sprawiedliwości, oboje naruszyli porządek społeczny w tym świętym dla wyznawców islamu okresie.
Za złamanie tego zakazu art. 313 kodeksu karnego Emiratów przewiduje karę grzywny w wysokości do 2 tys. dirhamów (ponad 500 dolarów USA), a w szczególnych przypadkach można nawet trafić na miesiąc do więzienia.
Młodzi ludzie oznajmili w czasie rozprawy, że nie wiedzieli o takich przepisach. Sąd uwzględnił okoliczności łagodzące, uznał ich jednak za winnych i wydał wyrok, iż muszą zapłacić grzywnę w wysokości tysiąca dirhamów.
W okresie postu muzułmanie nie mogą nic jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca, przy czym Koran bardzo wyraźnie określa, kiedy jest mrok: gdy nie można odróżnić nitki białej od czarnej. Po zapadnięciu ciemności post nie obowiązuje i wierni mogą normalnie spożywać pokarmy.

Ludzie

Abp Gianfranco Ravasi

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi stwierdził, że eksperyment przeprowadzony niedawno w genewskim ośrodku CERN, będący próbą odtworzenia powstania materii, może budzić podziw, ale mówienie o odkryciu tajemnicy stworzenia jest jednak przesadą.
Komentując eksperyment w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który ma odtworzyć Wielki Wybuch, abp Ravasi oświadczył: - To byłoby piękne, gdyby nauce udało się wytłumaczyć całą rzeczywistość. Dodał, że fakt, iż przy okazji mowa była o możliwości odkrycia tzw. boskiej cząsteczki, należy bardziej do retoryki aniżeli do teologii. - W każdym razie to bardzo znaczące, że poszukując symbolu, nauka ucieka się do wiary - powiedział abp Ravasi.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który przemawiał w Watykanie podczas prezentacji założeń konferencji na temat ewolucjonizmu, zapowiedział, że Kościół nie przeprosi Darwina, jak uczynili to anglikanie, ponieważ nigdy go nie potępił.

Krótko

Po upadku giganta finansowego - banku inwestycyjnego Lehman Brothers w USA i groźbie upadku ubezpieczeniowego potentata AIG świat obiegła fala niepokoju. Spadki zanotowały wszystkie giełdy. Najgorsza sytuacja była w Moskwie, gdzie po raz pierwszy w historii wstrzymano handel akcjami.

Niedawne huragany mocno zniszczyły Kubę. Rząd szacuje straty na 5 miliardów dolarów, Czerwony Krzyż mówi o 10. Niemal na całej wyspie zaczyna brakować wody pitnej, lekarstw i żywności.

Wzrosła liczba głodujących na świecie. W 2007 r. doliczono się, że już 925 mln ludzi cierpi głód. Powodem są wzrastające ceny żywności.

Ambasada Amerykańska w Jemenie 17 września stała się celem ataku terrorystycznego. Przed budynkiem zdetonowano samochód pułapkę. Zginęło 16 osób, w tym sześciu terrorystów. Wśród ofiar nie było pracowników ambasady.

Na Ukrainie koniec pomarańczowej koalicji. Po tygodniach sprzeczek i oskarżeń ugrupowanie premier Julii Tymoszenko i prezydencka frakcja Nasza Ukraina zerwały koalicję. Ukrainę czekają zapewne przedterminowe wybory parlamentarne.

88 osób zginęło w katastrofie samolotu linii Aerofłot na Uralu. Wśród pasażerów znalazł się rosyjski generał, były dowódca wojsk rosyjskich w Czeczenii.

Iran nie wstrzyma wzbogacania uranu - oświadczył prezydent Mahmud Ahmadineżad, wykluczając spełnienie kluczowego żądania światowych mocarstw i bagatelizując groźbę dalszych sankcji wobec Iranu.

Parlament Europejski proponuje, by dzień 23 sierpnia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Jak poinformowały służby prasowe PE, postulat ten znalazł się w pisemnej deklaracji, której inicjatorami byli głównie posłowie z krajów bałtyckich.

Mohamed to imię najczęściej nadawane chłopcom urodzonym w Brukseli - wynika z przedstawionych przez belgijski resort gospodarki danych statystycznych. Pod względem popularności wyprzedza Adama i Rayana.

Chorwacja może stać się członkiem Unii Europejskiej już w 2010 r. - powiedział w Pradze komisarz do spraw rozszerzenia Unii Olli Rhen podczas konferencji o perspektywach europejskiej integracji Bałkanów Zachodnich.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w międzynarodowej koalicji na rzecz prawa do życia

2025-04-28 21:25

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Adobe Stock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że Polska wycofała poparcie dla Deklaracji Konsensusu Genewskiego - informuje Ordo Iuris.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w odpowiedzi na wniosek Instytutu Ordo Iuris, potwierdziło, że Rzeczpospolita Polska wycofała swoje poparcie dla Deklaracji Konsensusu Genewskiego w sprawie promowania zdrowia kobiet i wzmacniania rodziny – międzynarodowego dokumentu, który sprzeciwia się uznaniu aborcji za prawo człowieka oraz podkreśla nienaruszalne prawa kobiet i dzieci, w tym prawo do życia i zdrowia. Decyzję o wycofaniu podjął Minister Spraw Zagranicznych bez konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi. Resort przekazał informację w tej sprawie w piśmie datowanym na 9 kwietnia (wniosek został przesłany do MSZ 28 lutego).
CZYTAJ DALEJ

Oratorium Bachledowiańskie "Równoj ku Górze" zabrzmi 2 maja na Jasnej Górze

2025-04-30 21:52

[ TEMATY ]

koncert

Materiał prasowy

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat. Projekt w niezwykły sposób łączy poezję góralską i muzykę z Podhala oraz symfoniczną w połączeniu z fragmentami nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Oratorium Bachledowiańskie będzie muzycznym wyrazem hołdu bł. Prymasowi Wyszyńskiemu, który był twórcą idei nawiedzenia polskich diecezji i parafii przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiego Obrazu w trudnych czasach komunistycznego ateistycznego reżimu. Wydarzenie to przybrało formę narodowych rekolekcji. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r. Drugi trwał od 3 maja 1985 r., a jego zwieńczeniem są uroczystości 2 maja na Jasnej Górze. Jako ostatnią w drugim etapie peregrynacji „Święta Wędrowniczka” nawiedziła arch. częstochowską. Pierwsza peregrynacja miała przygotować katolickie społeczeństwo polskie do Milenium Chrztu Polski, natomiast drugie do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję