Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne AK i KSM w Przemyślu.

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata swoje święto patronalne obchodziły Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

2022-11-21 12:08

archiwum KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

W uroczystej Eucharystii sprawowanej przez abp. Adam Szala – metropolitę przemyskiej w archikatedrze przemyskiej wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej i KSM. Młodzież KSM złożyła swoje przyrzeczenie i tym samym zostali uroczyście i włączeni do stowarzyszenia.

Abp Adam Szal w homilii zwrócił uwagę na obowiązek budowania królestwa Bożego na ziemi: - Wspominamy to chrystusowe królestwo raz w roku, ale przecież tak często przywołujemy je kiedy odmawiamy najpiękniejszą modlitwę, mówimy „ przyjdź królestwo Twoje. Przyjdź królestwo, które rozeszło się po całym świecie. Takie właśnie królestwo głosili w sposób niezmordowany apostołowie. Czynili to w sposób ujmujący idąc na cały świat i głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Doprowadzając do pojawienia się obrazu niezwykłego, naszkicowanego również przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich ukazującego tych ludzi, którzy zafascynowali się chrystusowym królestwem i którzy to królestwo budowali nie uczonymi wystąpieniami, ale życiem – podkreślał metropolita przemyski.

Bisku przemyski wzywał także, aby to ludzie świeccy podjęli obowiązek głoszenia królestwa Bożego w swoim środowisku: - przede wszystkim to do nas należy głosić i wprowadzać chrystusowe królestwo w naszą codzienność. Uczestnicząc w tej drodze rozpoczętej przez sakrament chrztu św. i sakrament bierzmowania mamy udział w tej funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej i tym samym mamy przywilej, ale także obowiązek, budowania, uświęcania Kościoła, który budowany jest po to, aby chrystusowe królestwo zaprowadzać w sercach ludzi w społeczeństwach, wspólnotach, których żyjemy. Kościół potrzebuje dzisiaj, jak mówił papież Benedykt XVI, silnego, dojrzałego laikatu i potrzebuje ludzi, którzy zaangażują się w pracę na rzecz misji Kościoła. Papież Benedykt wskazał, że tym sposobem zaangażowania jest modlitwa, nauczanie, aktywny udział w życiu Kościoła przy jednoczesnym zaangażowaniu się w życie współczesnego świata, które będzie polegało na odczytywaniu znaków czasu i na odpowiedzi na te znaki czasu. Chodzi o to, aby Ewangelia, była zawsze znakiem nadziei w chwilach trudnych i mrocznych, które bardzo często są elementem ludzkiego wędrowania przez ziemię – mówił abp Adam Szal.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję