Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne AK i KSM w Przemyślu.

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata swoje święto patronalne obchodziły Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

archiwum KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

W uroczystej Eucharystii sprawowanej przez abp. Adam Szala – metropolitę przemyskiej w archikatedrze przemyskiej wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej i KSM. Młodzież KSM złożyła swoje przyrzeczenie i tym samym zostali uroczyście i włączeni do stowarzyszenia.

Abp Adam Szal w homilii zwrócił uwagę na obowiązek budowania królestwa Bożego na ziemi: - Wspominamy to chrystusowe królestwo raz w roku, ale przecież tak często przywołujemy je kiedy odmawiamy najpiękniejszą modlitwę, mówimy „ przyjdź królestwo Twoje. Przyjdź królestwo, które rozeszło się po całym świecie. Takie właśnie królestwo głosili w sposób niezmordowany apostołowie. Czynili to w sposób ujmujący idąc na cały świat i głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Doprowadzając do pojawienia się obrazu niezwykłego, naszkicowanego również przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich ukazującego tych ludzi, którzy zafascynowali się chrystusowym królestwem i którzy to królestwo budowali nie uczonymi wystąpieniami, ale życiem – podkreślał metropolita przemyski.

Bisku przemyski wzywał także, aby to ludzie świeccy podjęli obowiązek głoszenia królestwa Bożego w swoim środowisku: - przede wszystkim to do nas należy głosić i wprowadzać chrystusowe królestwo w naszą codzienność. Uczestnicząc w tej drodze rozpoczętej przez sakrament chrztu św. i sakrament bierzmowania mamy udział w tej funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej i tym samym mamy przywilej, ale także obowiązek, budowania, uświęcania Kościoła, który budowany jest po to, aby chrystusowe królestwo zaprowadzać w sercach ludzi w społeczeństwach, wspólnotach, których żyjemy. Kościół potrzebuje dzisiaj, jak mówił papież Benedykt XVI, silnego, dojrzałego laikatu i potrzebuje ludzi, którzy zaangażują się w pracę na rzecz misji Kościoła. Papież Benedykt wskazał, że tym sposobem zaangażowania jest modlitwa, nauczanie, aktywny udział w życiu Kościoła przy jednoczesnym zaangażowaniu się w życie współczesnego świata, które będzie polegało na odczytywaniu znaków czasu i na odpowiedzi na te znaki czasu. Chodzi o to, aby Ewangelia, była zawsze znakiem nadziei w chwilach trudnych i mrocznych, które bardzo często są elementem ludzkiego wędrowania przez ziemię – mówił abp Adam Szal.

2022-11-21 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję