Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal: Ojczyzna to dziedzictwo i wyzwanie dla nas

Jeżeli dzisiaj obserwujemy bezprzykładny atak na religię, na wiarę, na Kościół to odczytujemy ten atak jako agresje również wobec narodu, wobec państwa, wobec naszej niepodległości. Mamy więc przed sobą wielkie zadanie – zadanie zmierzające do tego, aby wychować młode pokolenie – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w intencji ojczyzny sprawowanej w przemyskiej archikatedrze.

Łukasz Sztolf

Zakończenie synodu zbiegło się z uroczystościami odpustowymi w archikatedrze przemyskiej

Zakończenie synodu zbiegło się z uroczystościami odpustowymi w archikatedrze przemyskiej

Biskup przemyski wychodząc od słów Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ojczyzna to dziedzictwo, z którym wiążą się wyzwania: - wielki patriota, który dał wiele dowodów na swoją miłość do ojczyzny św. Jana Paweł II potrafił wiele razy, w sposób bardzo syntetyczny, ukazać dzieje naszej ojczyzny i wynikające z tych dziejów obowiązki, które na nas spoczywają. Mówił o tym, że ojczyzna to dziedzictwo, na które składają się pokolenia, to dziedzictwo, w których jest wiele osiągnięć, upadków zwycięstw i klęsk i w tym dziedzictwie jesteśmy wszyscy zakorzenieni, po to, aby utożsamiać się z ojczyzną, z narodem. Rzeczywiście, bardzo bogate i trudne są dzieje naszej ojczyzny, w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, nie tylko nad tym, które miało miejsce 104 lata temu, ale także nad tym, które wyznaczały czasy rozbiorów. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, które stanowiły poszczególne dynastie królewskie, które stanowiły wielkie zwycięstwa i wielkie porażki. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem i traktujemy je nie tylko jako okazje do wspomnień, do wzruszeń, ale także jako wyzwani dla każdego z nas – zauważył.

Abp Szal wspomniał św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Bronisława Markiewicz jako tych, którzy byli prawdziwymi patriotami. Zwracają uwagę, że bł. ks. Markiewicz – patron roku duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej – swoją działalnością duszpasterską i wychowawczą budował prawdziwy patriotyzm szczególnie wśród młodzieży.

Wskazując na istotę celebrowania Święta niepodległości abp Szal odniósł się do słów. Bł. ks. Bronisława Markiewicza: - bardzo często podczas świąt niepodległościowych, staramy się myśleć i mówić o tym, co jest najważniejsze. Ponad 150 lat temu młody kapłan przemyski pisał o tym, że najważniejsze jest to, aby w narodzie była jedność – mówił abp Szal odnosząc się do bł. ks. Bronisława Markiewicza. Kontynuując wskazywał, że trwałym fundamentem jedności w narodzie jest Chrystus – podkreślał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył jak ważną rolę w budowaniu patriotyzmu ma młodzież: - zauważmy, że w czasach bł. ks. Bronisława Markiewicza bardzo ważną rolę w działaniach niepodległościowych odgrywała młodzież, która była formowana w różnych grupach patriotycznych, młodzież, która walczyła w obroni ojczyzny, walczyła o niepodległość ojczyzny. Jakże wiele mamy do zrobienia w tym względzie, by młode pokolenie uwrażliwić na sprawy ojczyzny. By ojczyzna nie była tylko tam, gdzie jest dobrze, ale gdzie jest nasza wspólna ziemia, kultura, język, wspólna wiara – apelował biskup przemyski.

Na zakończenie kaznodzieja odniósł się do osoby Matki Bożej – Królowej Polski: - Prośmy Maryję – naszą Królową, aby wspierała nas w tej miłości ojczyzny, w tej wzajemnej miłości między nami wszystkimi mieszkającymi na tej pięknej ziemi – zakończył abp Adam Szal.

W uroczystości wziął udział także abp Eugeniusz Popowicz metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego oraz bp Krzysztof Chudzio – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

2022-11-11 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję