Reklama

Niedziela Przemyska

Rocznica śmierci ks. Tadeusza Białego

Jest jesień. Ulice pełne są spadających liści. Depczemy po nich nieświadomi ich przesłania. Tylko poeci potrafią się nad nimi pochylić i zamyślić się nad przemijalnością wszystkiego, co żyje.

2022-11-09 09:56

Stanisław Szarzyński

Uczestnicy modlitwy

Uczestnicy modlitwy

Na każdego z nas przyjdzie taka jesień, kiedy jak te liście upadniemy w ramiona Boga.

Taką myśl wyraził w swojej homilii ks. Marcin Wilk podczas Mszy świętej sprawowanej w drugą rocznicę śmierci ks. prał. Tadeusz Białego. Eucharystii przewodniczył kolega kursowy i przyjaciel księdza Tadeusz ks. abp Adam Szal.

Katedrę wypełnili wszyscy ci, którzy spotkali się z ks. Tadeuszem, ale i ci, którzy skorzystali z jego posługi.

Reklama

Szczególna to była śmierć, niespodziewana. Zaupełnie inna niż ta o której napisał ks. Divo Brasotti:

Coraz bardziej zacieśnia się

moje życie

wewnątrz.

Mały i niepewny mój krok

tonie

we mgle.

Zamyka mnie i broni

siła ciszy.

zostało mi wypożyczone

a teraz muszę je zwrócić

Nie opłakuję tego czego mnie pozbawia

mam obiecane inne

ze światła i piękna

Jak mogłoby mi towarzyszyć

obecne w życiu

w życiu nieśmiertelnym

Nic nie wskazywało, że świat się zacieśniał, nie dostrzeżono małych kroków. Wręcz przeciwnie w korytarzu czekały już narty na zbliżający się sezon.

Może wewnątrz, do którego tylko on miał wstęp dawało się odczuć owo zacieśnienie.

To, co się wydarzyło piątego listopada, musiało się zdarzyć aby ks. Tadeusz posiadł to nowe ciało zbudowane ze światła i piękna. On żyje i jest z nami nadal nie tylko w tym pięknym świadectwie dobrego człowieka i gorliwego kapłana . Na zawsze pozostanie w sercach oraz pamięci ludzi młodych z Diakoni Muzycznej , grupy Emaus i studentów. Podczas krótkiego programu muzyczno -literackiego przedstawionego przez„ dzieci” ks. Białego ubogaconego wierszami pani Szulikowskiej, i śpiewem ulubionych pieśni wspominaliśmy wiernego ucznia Jezusa. Jego ulubioną pieśnią była „Pan jest ze mną, nie lękam się” – niech ona stanie się przesłaniem dla nas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję