Reklama

Niedziela Przemyska

Rocznica śmierci ks. Tadeusza Białego

Jest jesień. Ulice pełne są spadających liści. Depczemy po nich nieświadomi ich przesłania. Tylko poeci potrafią się nad nimi pochylić i zamyślić się nad przemijalnością wszystkiego, co żyje.

Stanisław Szarzyński

Uczestnicy modlitwy

Uczestnicy modlitwy

Na każdego z nas przyjdzie taka jesień, kiedy jak te liście upadniemy w ramiona Boga.

Taką myśl wyraził w swojej homilii ks. Marcin Wilk podczas Mszy świętej sprawowanej w drugą rocznicę śmierci ks. prał. Tadeusz Białego. Eucharystii przewodniczył kolega kursowy i przyjaciel księdza Tadeusz ks. abp Adam Szal.

Katedrę wypełnili wszyscy ci, którzy spotkali się z ks. Tadeuszem, ale i ci, którzy skorzystali z jego posługi.

Reklama

Szczególna to była śmierć, niespodziewana. Zaupełnie inna niż ta o której napisał ks. Divo Brasotti:

Coraz bardziej zacieśnia się

moje życie

wewnątrz.

Mały i niepewny mój krok

tonie

we mgle.

Zamyka mnie i broni

siła ciszy.

zostało mi wypożyczone

a teraz muszę je zwrócić

Nie opłakuję tego czego mnie pozbawia

mam obiecane inne

ze światła i piękna

Jak mogłoby mi towarzyszyć

obecne w życiu

w życiu nieśmiertelnym

Nic nie wskazywało, że świat się zacieśniał, nie dostrzeżono małych kroków. Wręcz przeciwnie w korytarzu czekały już narty na zbliżający się sezon.

Może wewnątrz, do którego tylko on miał wstęp dawało się odczuć owo zacieśnienie.

To, co się wydarzyło piątego listopada, musiało się zdarzyć aby ks. Tadeusz posiadł to nowe ciało zbudowane ze światła i piękna. On żyje i jest z nami nadal nie tylko w tym pięknym świadectwie dobrego człowieka i gorliwego kapłana . Na zawsze pozostanie w sercach oraz pamięci ludzi młodych z Diakoni Muzycznej , grupy Emaus i studentów. Podczas krótkiego programu muzyczno -literackiego przedstawionego przez„ dzieci” ks. Białego ubogaconego wierszami pani Szulikowskiej, i śpiewem ulubionych pieśni wspominaliśmy wiernego ucznia Jezusa. Jego ulubioną pieśnią była „Pan jest ze mną, nie lękam się” – niech ona stanie się przesłaniem dla nas.

2022-11-09 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję