Reklama

Krok po kroku… z czynną nadzieją

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Kuśmider: - Księże Rektorze, w Krakowie zostało erygowane Wyższe Seminarium Duchowne Świętych Cyryla i Metodego. Jaki jest cel jego otwarcia w naszej Ojczyźnie?

Ks. dr Michał Mierzwa: - Zanim przedstawię cel tego przedsięwzięcia, powiem kilka słów na temat historii Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Stanach Zjednoczonych. Zostało ono założone w 1885 r. w Detroit, w stanie Michigan, aby przygotowywać kandydatów do kapłaństwa w Kościele rzymskokatolickim dla posługi polsko—amerykańskim wspólnotom emigracyjnym.
Ideę założenia seminarium zrealizował ks. Józef Dąbrowski - pierwszy rektor Seminarium (1887-1903), który otrzymał aprobatę bp. Caspra Borgessa z Detroit na zorganizowanie programu seminaryjnego. Pierwsze zajęcia seminaryjne odbyły się 16 grudnia 1887 r., a więc ponad 120 lat temu. Ciągle wzrastająca liczba kandydatów sprawiła, że drugi rektor - ks. Witold Buhaczkowski przeniósł Seminarium w 1909 r. z Detroit do miejscowości Orchard Lake (obecnie mieści się w granicach administracyjnych miasta Detroit). W przyszłym roku będziemy więc przeżywali setną rocznicę przeniesienia Seminarium i z tej okazji odbędzie się w Orchard Lake Zjazd Rektorów Polskich Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych.
Zreformowany w 1927 r. program nauczania zakładał istnienie trzech, niezależnych od siebie administracyjnie, szkół: Seminarium Świętych Cyryla i Metodego, Kolegium Najświętszej Maryi Panny oraz Liceum dla Młodzieży Męskiej.
W 1971 r. Seminarium Świętych Cyryla i Metodego stało się członkiem Stowarzyszenia Szkół Teologicznych w USA i Kanadzie (ATS). W 1992 r. uzyskało status kandydata do ubiegania się o akredytację w tym Stowarzyszeniu. Po okresie dwuletniego przygotowania Seminarium otrzymało wstępną akredytację przez ATS w styczniu 1995 r.
8 sierpnia 2007 r. została zawarta umowa między kard. Adamem Maidą - arcybiskupem Detroit a kard. Stanisławem Dziwiszem - arcybiskupem krakowskim o powstaniu w Krakowie Oddziału Seminarium Duchownego Świętych Cyryla i Metodego z Orchard Lake. Nowo powstały Oddział, który nosił nazwę: Instytut Filozofii i Inkulturacji w Krakowie, stanowił integralną część wyżej wspomnianego Seminarium Polsko-Amerykańskiego z Orchard Lake.
W lutym 2008 r. kard. Dziwisz erygował Wyższe Seminarium Duchowne Świętych Cyryla i Metodego w Krakowie, którego zadaniem i celem jest pomoc kandydatom do Seminarium w USA w rozeznaniu powołania i odpowiednie ich przygotowanie przez dwuletnie studia filozoficzne oraz jednoroczne studium lingwistyczno-inkulturacyjne. Po zakończeniu takiej formacji w naszym Instytucie klerycy kontynuują czteroletnie studia teologiczne w Seminarium w Orchard Lake.

- Jak to się stało, że Ksiądz Rektor został powołany do tego dzieła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Powiem szczerze i bez dyplomacji - nie wiem! Nie zabiegałem o tę funkcję, bo jej jeszcze nie było! Myślę, że to słowo „powołany”, użyte w pytaniu, zawiera w sobie jakąś część odpowiedzi, ponieważ każde powołanie niesie w sobie konkretne wezwanie, niekiedy jest to wezwanie do trudnych zadań. Dla mnie czytelnym znakiem tego rodzaju powołania jest dekret z 1 października 2007 r., którym kard. Adam Maida mianował mnie - oczywiście, za wcześniejszą zgodą ordynariusza sandomierskiego bp. Andrzeja Dzięgi - rektorem Instytutu Filozofii i Inkulturacji w Krakowie, a po erygowaniu Wyższego Seminarium Duchownego Świętych Cyryla i Metodego w Krakowie otrzymałem nominację na rektora tej instytucji. Dodam, że 1 października ub.r. rozpoczęliśmy pierwszy rok akademicki 2007/2008, oczywiście, po wcześniejszych przygotowaniach techniczno-administracyjnych. Jest to chyba jedna strona tego powołania.
Patrząc zaś na jego drugą stronę, przypomnę - co nie jest żadną tajemnicą - iż w latach 1998 - 2004, jako rektor sandomierskiej Alma Mater, utrzymywałem - nie tylko służbowe - kontakty z moderatorami Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w USA. W sierpniu 2003 r. głosiłem rekolekcje dla alumnów w Orchard Lake i miałem okazję do osobistego zapoznania się z życiem tegoż Seminarium. Natomiast w październiku 2006 r. zwrócono się do mnie w imieniu kard. Maidy o pomoc w zorganizowaniu Domu Formacyjnego dla kandydatów do Seminarium w Orchard Lake. Po trzech miesiącach odpowiedziałem pozytywnie i zaproponowałem zorganizowanie instytucji na wzór Seminarium. Moja koncepcja została przyjęta.

- Zorganizowanie takiej placówki od podstaw wymagało zapewne dużo trudu i wysiłku...

- Pracy organizacyjnej było sporo. Trzeba było przygotować i rozplanować: sprawy egzystencjalne - zamieszkanie, wyżywienie, studiowanie; sprawy formacyjne - formacja osobowa, duchowa i pastoralna; wreszcie dokumenty prawne, aby funkcjonować zgodnie z prawem kościelnym i państwowym. Dobrze, że miałem do dyspozycji czas wakacyjny.

Reklama

- Jak wygląda kadra wychowawcza tego Seminarium, kto oprócz Księdza Rektora zajmuje się formacją kandydatów do kapłaństwa?

- Docelowo seminaryjną kadrę wychowawczą stanowić będą: rektor, ojciec duchowny i prefekt-moderator, a więc trzyosobowa „załoga”. Na dziś oczekujemy jeszcze tego ostatniego - od przyszłego roku akademickiego powinien rozpocząć pracę. Formację intelektualną alumni realizują w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy - filozofia. Języka angielskiego uczą się pod okiem profesjonalistów z tej dziedziny - tygodniowo 16 godzin zajęć w grupie, nie licząc czasu poświęconego na indywidualną pracę. Toteż językowe postępy u alumnów są już widoczne, z czego bardzo się cieszę, a i sam od czasu do czasu korzystam z tego dobrodziejstwa.

- Kto może wstąpić do tego Seminarium i jakie dokumenty powinien złożyć kandydat?

- Do Seminarium może wstąpić każdy młodzieniec po maturze na takich samych warunkach, jakie obowiązują w polskich seminariach diecezjalnych i zakonnych. O powołaniu do życia kapłańskiego nie wspominam, bo to jest oczywiste! Natomiast warunki przyjęcia na rok akademicki 2008/2009 są podane na stronie: www.wsd-scm.pl w dziale „dla kandydatów”. Zainteresowanych zapraszam do odwiedzin tej strony.

- Przez lata pełnił Ksiądz posługę prefekta, dyrektora administracyjnego, profesora i rektora w WSD w Sandomierzu. Jak zdobyte doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi przekłada się na obecną posługę?

- Powiem tak: gdybym nie zdobył tych doświadczeń prefektowsko-dyrektorsko-rektorsko-profesorskich (oj, bardzo rozmaitych, bardzo!) w Seminarium sandomierskim, to nie podjąłbym się tego dzieła, które jest pionierskie w Polsce. Zaś w codzienności mojego posługiwania towarzyszą mi słowa Papieża Benedykta XVI z encykliki „Spe salvi”: „Każde poważne i prawe działanie człowieka jest czynną nadzieją” (n. 35).
Natomiast w tym, co dotyczy pracy z młodymi ludźmi, mogę powiedzieć, że od początku kapłaństwa (oby nie zabrzmiało to pompatycznie!) raczej nie miałem większych problemów w relacjach z młodzieżą. Toteż i z alumnami tworzącymi obecną wspólnotę - a jest ich siedmiu - współpraca układa się pomyślnie i owocnie dla nich, a - mam taką nadzieję - także i dla następnych pokoleń.
Jedyny problemik na dzisiaj, jaki jawi się dla mnie, to trudności w zorganizowaniu dobrej piłkarskiej seminaryjnej drużyny, na miarę sandomierskiej…tej sprzed lat! Ale i do tego dojdziemy, „krok po kroku”, jak mawia Leo Beenhakker.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

[ TEMATY ]

Apostolstwo trzeźwości

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zawierzał Ojczyznę i wszystkich zaangażowanych w Apostolstwo Trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś podczas jubileuszu przedszkola ss. Karmelitanek Dzieciatka Jezus: czy królestwo Boże rośnie w tobie?

2024-06-16 19:08

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję