„Pytasz mnie: co właściwie cię tu trzyma?...”
Piosenka Andrzeja Rosiewicza, jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości do ziemi ojczystej. I obraz mojego śp. Ojca - Kazimierza Markowskiego. Słoneczny, wiosenny dzień. Kwitnące drzewa i przydrożna kapliczka. I las. Pejzaż z okolic Częstochowy. Taki pejzaż można znaleźć wszędzie, na ojczystej ziemi: w Macierzy i na Kresach - na Litwie, Białorusi i Ukrainie - od Brześcia nad Bugiem, do Kamieńca Podolskiego i dalej. Ziemia ojczysta, ziemia naszych Ojców. Kochani Rodzice, uczmy nasze dzieci, jak przed laty uczyli nas nasi Rodzice - miłości do ziemi ojczystej i trwania z Nią - na dobre i złe... Kresowiacy z Klubu Polskiego i Polskiej Szkoły Społecznej w Brześciu, wydawcy kwartalnika „Echa Polesia”, przysłali mi płytę - „Polesia czar” - skarbczyk miłości Ojczyzny, i piękny album Jubileuszu 20-lecia Szkoły. Jej patronem jest Ignacy Domeyko. Co roku ponad 300 dzieci w Brześciu uczy się polskiego i historii ojczystej, poznaje polską kulturę i tradycję. Klub Polski ochrania miejsca pamięci narodowej, gromadzi materiały o Związku Obrońców Wolności, ostatniej, patriotycznej organizacji polskiej działającej na Kresach w latach 1945-1948, opiekuje się rodzinami żołnierzy AK, organizuje występy w Polsce i świecie kresowych zespołów pieśni i tańca. Uczy nas polskości. Polska Szkoła Społeczna w Brześciu... Do jej dzieci pisał w 1995 r. Naczelnik Szarych Szeregów „Stefan Orsza”, Stanisław Broniewski: „Droga Młodzieży - Nasza, Polska! Tak bardzo pragnę, abyście wiedzieli, a więcej jeszcze, abyście czuli, że myśl o Was wywołuje bicie naszego serca oraz chęć, abyście byli najwspanialszymi ambasadorami Polski, jej historii, pracy, myśli i ducha”.
Pozdrawiam serdecznie uczestników naszego Wieczoru przy ognisku, u stóp pomnika Marszałka Piłsudskiego. Była w nas radość i wzruszenie. To nie zginie. Będzie promieniować. Apeluję o udział w dziele wzniesienia w sercu Polski, Warszawie, Łuku Tryumfalnego - Muzeum Polskiego Zwycięstwa 1920 r., zwycięstwa, które ocaliło chrześcijańską cywilizację Europy. Ogłaszam Konkurs na najpiękniejszą fotografię pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Najlepsza fotografia będzie umieszczona na pocztówce wydanej przez częstochowski Związek Strzelecki „Strzelec” - Jednostkę Strzelecką 2028. Fotografie pomnika Marszałka proszę przysyłać na mój adres domowy: ul. L. Schillera 4/68, 42-200 Częstochowa. Mój telefon: (0-34) 322-05-29 (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15), 0-503-327-726 (codziennie w godz. 9-21). Ta pocztówka należy się człowiekowi, który w 1920 r. ocalił Polskę i jej Jasnogórskie Sanktuarium - Duchową Stolicę Narodu od bolszewickiej zagłady. Przywracajmy Polsce godność. Pozdrawiam bratersko tygodnik „Nasza Polska”, dla którego Polska to nie atrapa, ale RZECZYWISTOŚĆ. Pozdrawiam Annę Walentynowicz i Alinę Czerniakowską - ludzi polskiego sumienia.
Wystawa mojego malarstwa w Józefowie k. Warszawy, w Galerii Zgromadzenia Braci Dolorystów przy Al. Przyszłości 8 potrwa do początku czerwca.
Pytasz mnie
słowa i muzyka: Andrzej Rosiewicz
zapis nut: Magdalena Mirowska
Pytasz mnie: „co właściwie cię tu trzyma?”,
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły.
Pytasz mnie: „czy rodzina, czy dziewczyna?”
I cóż ja, cóż ja odpowiem ci.
Może to tu przeżytych tyle lat,
Może to ten pszeniczny zapach chleba,
Może to pochylone strzechy chat.
Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach,
Może przed domem ten wiosenny zapach bzu,
Może bociany, co wracają tu do gniazda,
Coś, co każe im powracać tu.
Mówisz mi, że gdzieś ludzie żyją lżej,
Mówisz mi: krótki sierpień, długi grudzień,
Mówisz mi: długie noce, krótkie dnie.
Mówisz mi: „słuchaj stary, jedno życie”.
Mówisz mi: „spakuj rzeczy, wyjedź stąd”,
Mówisz mi: wstań i spakuj się o świcie,
Czy to warto, tak pod górę, tak pod prąd.
Może przed domem ten wiosenny zapach bzu,
Może bociany, co wracają tu do gniazda.
Coś, co każe im powracać tu.
Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka,
Może melodia, która w sercu cicho brzmi,
Może mazurki, może walce Fryderyka,
Może nadzieja doczekania lepszych dni.
Może melodia, która w sercu cicho brzmi,
Może mazurki, może walce Fryderyka,
Może nadzieja dla Ojczyzny lepszych dni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu