Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portugalia

Obchody rocznicy objawień Matki Bożej

Kard. José Saraiva Martins - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przewodniczył 13 maja obchodom 91. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej.
W homilii wygłoszonej do kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów z całego świata portugalski Kardynał podkreślił, że życie, rodzina, małżeństwo, rozumiane jako stały i wierny związek mężczyzny i kobiety, stanowią zasady niepodlegające negocjacjom. Dzięki nim może w sposób poprawny współistnieć życie obywatelskie i życie chrześcijańskie. Wskazał, że współczesny człowiek zdaje się czasem rezygnować z wiary w lepszą przyszłość. Przyczyny tego upatruje on w upadku rzekomej pewności, wynikającej z ideologii, dobrobytu i konsumpcjonizmu, które tylko na pozór zaspokajają nasze potrzeby i wymagania.
Na konferencji prasowej 12 maja kard. Saraiva Martins mówił o procesie błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto, beatyfikowanych w Fatimie 13 maja 2000 r. Do kanonizacji potrzeba uznania drugiego cudu przypisywanego ich wstawiennictwu, po pierwszym, który był podstawą do beatyfikacji.
Proces beatyfikacyjny zmarłej 13 lutego 2005 r. s. Łucji Dos Santos, ostatniej z trojga pastuszków, rozpoczął się w lutym 2008 r. Jest jeszcze w fazie diecezjalnej.

Benin

Zmarł kard. Gantin

Reklama

Kard. Bernardin Gantin był dla Beninu tym, czym Jan Paweł II dla Polski - uważa bp Jean-Yves Riocreux, ordynariusz podparyskiej diecezji Pontoise. Kard. Gantin - emerytowany dziekan Kolegium Kardynalskiego i prefekt Kongregacji Biskupów - zmarł w Paryżu 13 maja w wieku 86 lat. Zdaniem bp. Riocreux, przymiotnik „wielki” najlepiej określa afrykańskiego kardynała. - Używał on tego słowa na określenie świętych lub misjonarzy. Pasuje ono do niego, „wielkiego kardynała”, poważanego przez swych kolegów purpuratów, którzy wybrali go na swego dziekana - stwierdził biskup Pontoise. Bp Riocreux wspomina zmarłego Kardynała jako człowieka, który sprawował najwyższe funkcje w Kościele z wielką pokorą. Podkreśla, że kard. Gantin miał fenomenalną pamięć do osób. Wielu przyjmował na „braterskich posiłkach” w swoim mieszkaniu w pobliżu Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Gdy w wieku 80 lat kard. Gantin postanowił wrócić z Rzymu do Beninu, prosił Jana Pawła II o pozwolenie. Miał wówczas powiedzieć: - Ty, Ojcze Święty, możesz zrozumieć, że chcę wrócić do swojej ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chiny

Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi

Kościół na całym świecie spieszy z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi w południowo-zachodniej części Chin. Przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé br. Alois poinformował, że za ofiary katastrofy modli się 2 tys. młodych ludzi w tamtejszym kościele Pojednania, a bracia przekazali na pierwsze potrzeby poszkodowanych 10 tys. euro. Własnymi drogami stara się spieszyć z pomocą włoska Caritas.
Akcję charytatywną organizuje również Kościół w Chinach. Działająca oficjalnie diecezja szanghajska przeznaczyła już dla potrzebujących ponad 100 tys. euro. Jednocześnie wezwano parafie do modlitwy za ofiary kataklizmu oraz do przeprowadzenia zbiórki w parafiach. O modlitwy w tych intencjach apelują również biskupi nieuznawani przez władze.

Ludzie

Kard. Joseph Zen Ze-kiun

Kard. Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu uważa, że jeszcze nie nadszedł czas na oficjalną wizytę Papieża w Chinach. Jego zdaniem, papieska podróż zostałaby zinstrumentalizowana, niezrozumiana i nie przydałaby się na nic katolikom. Podkreślił, że po ubiegłorocznym liście Benedykta XVI do katolików chińskich, w którym Papież prosił władze o zapewnienie autentycznej wolności religijnej, nic się nie zmieniło. Rząd wprawdzie zawiesił na czas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie mianowanie kolejnych biskupów bez zgody Stolicy Apostolskiej, jednak nadal chce wszystko kontrolować. Według kard. Zena, w Chinach nie ma ani wolności religijnej, ani wolności prasy, nawet jeśli rząd zdaje się otwierać przy okazji Igrzysk Olimpijskich.

Cudzysłów

Ruchy kościelne to wielki dar Ducha Świętego dla Kościoła naszych czasów. Chodzi o to, by widzieć w nich naprawdę dar, a nie tylko i wyłącznie problem duszpasterski.

Kard. Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich

Krótko

Pierwszym politykiem Zachodu, z którym spotkał się nowy rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, był szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier.

Proeuropejska koalicja prezydenta Borisa Tadicia wygrała wybory w Serbii. Niestety, do utworzenia większości brakuje jej 23 mandatów. Serbię czeka kryzys polityczny.

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła 15 maja projekt ustawy wyznaczający koniec 2009 r. jako termin wycofania wojsk USA z Iraku.

Na całym świecie rosną wydatki na zbrojenia, rokowania rozbrojeniowe utknęły w martwym punkcie, a wiele wskazuje na nowy wyścig zbrojeń - oceniają eksperci Międzynarodowego Centrum na rzecz Konwersji w Bonn (BICC).

Na świecie wzrasta zainteresowanie programami atomowymi. Co najmniej 40 państw zasygnalizowało ostatnio w ONZ wolę rozpoczęcia prac nad technologią atomową. Komentatorzy obawiają się, że może to rozpętać nowy wyścig zbrojeń atomowych.

Prezydent Lech Kaczyński przebywał 13 maja z wizytą w Izraelu, gdzie brał udział w obchodach 60-lecia państwa żydowskiego.

Polska, Litwa, Łotwa, Słowenia i Szwecja wsparły Gruzję w jej konflikcie z Rosją. Ministrowie spraw zagranicznych tych państw odwiedzili Tbilisi. Politycy wymogli na Gruzinach wybory przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami.

Aleksander Łukaszenko powiedział w wywiadzie dla Reutersa, że opozycjoniści w parlamencie pomogliby uspokoić obawy Zachodu w kwestii praw człowieka. Wybory na Białorusi odbędą się we wrześniu.

Kolejna koszmarna zbrodnia w Austrii. 39-letni mężczyzna przyznał się do wymordowania całej swojej pięcioosobowej rodziny. Morderca tłumaczył policji, że miał kłopoty finansowe.

Polska zgłosiła żołnierzy do Eurokorpusu, czyli europejskich sił reagowania. W ich skład wejdzie ok. 3 tys. żołnierzy. Eurokorpus zostanie użyty w sytuacji, gdy taka decyzja zapadnie w UE.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

2025-05-05 22:32

[ TEMATY ]

konklawe

PAP

„Papież-pasterz, którego perspektywa wykracza poza sam Kościół katolicki, zwłaszcza w świecie, w którym wszyscy jesteśmy sobie bliżsi” - taki profil naszkicowali kardynałowie podczas XI kongregacji generalnej. Obradowała ona dziś w godzinach od 17.00-19.00.

Zgromadzenie rozpoczęło się krótką modlitwą. Obecnych było około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów - poinformował dyrektor Biura Prasy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W około 20 wystąpieniach podkreślono potrzebę dialogu między religiami i relacji z różnymi światami kulturowymi. Poruszono temat etniczności w Kościele i społeczeństwie, migracji „jako daru, ale także jako wyzwania, jakim jest wspieranie migrantów w wierze podczas ich migracji”.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję