Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 3/2008, str. 9

Warszawa, 25 V 2006 r. Podczas spotkania ekumenicznego
Artur Stelmasiak

Warszawa, 25 V 2006 r. Podczas spotkania ekumenicznego<br>Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

100-lecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Zadanie dla wszystkich wiernych

Reklama

O odnowienie pełnej i doskonałej jedności chrześcijan ma się troszczyć cały Kościół, zarówno wierni, jak i ich pasterze, każdy wedłóg własnych sił - napisał bp Tadeusz Pikus w liście Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski na stulecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w dniach 18-25 stycznia obchodzą wspólnie chrześcijanie na całym świecie. Hasłem jubileuszowego Tygodnia są słowa: „Nieustannie się módlcie!”.
Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP przypomina w liście, że brak jedności chrześcijan jawnie sprzeciwia się woli Chrystusa, jest zgorszeniem dla świata i szkodzi głoszeniu Ewangelii. Wyjaśnia, że ekumenizm ma obecnie wymiar duchowy, doktrynalny i praktyczny. - Ekumenizm duchowy to modlitwa, zwłaszcza wspólna, to nawrócenie serca i świętość życia chrześcijan. Ekumenizm doktrynalny polega na dialogu między teologami, którzy rozważają słowo Boże i bogactwo swoich tradycji wyznaniowych, by w ten sposób jak najpełniej odczytać zamysł Boży - tłumaczy bp Pikus. - Ekumenizm praktyczny przejawia się we współdziałaniu chrześcijan w dziedzinie społecznej, zwłaszcza w celu ulżenia nędzy duchowej i materialnej, lepszego wychowania młodego pokolenia, wsparcia rodziny, utrwalenia pokoju, rozwoju kultury, różnych dziedzin wiedzy i sztuki.
Bp Pikus przypomina także polskie dokonania światowego ruchu ekumenicznego, w tym m.in. powstanie w 1946 r. i działalność Polskiej Rady Ekumenicznej. Faktem wyjątkowym nazwał Deklarację Kościołów chrześcijańskich w Polsce o wspólnym uznaniu sakramentu chrztu, podpisaną 23 stycznia 2000 r.

Dzień Judaizmu

17 stycznia Kościół w Polsce po raz 11. obchodzi Dzień Judaizmu. Centralne obchody odbywają się w Poznaniu w dniach 8-19 stycznia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Rodzaju: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (1, 27). W poznańskim programie XI Dnia Judaizmu jest kilkadziesiąt imprez kulturalnych, w tym dyskusje, pokazy filmowe, promocje książek, warsztaty tańca żydowskiego, wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień Islamu

26 stycznia Kościół katolicki w Polsce po raz 6. obchodzić będzie Dzień Islamu. Z tej okazji w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie (ul. Hozjusza 2) odbędzie się o godz. 15.00 uroczyste spotkanie, zorganizowane przez Komitet Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Na spotkanie zaprasza bp Romuald Kamiński - przewodniczący Komitetu.

Książki z wysokiej półki

60-lecie Wydawnictwa Pallottinum

Wydawnictwo Pallottinum kończy 60 lat. Jubileusz upamiętniła Eucharystia, której w domowej kaplicy księży pallotynów w Poznaniu przewodniczył 7 stycznia abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podkreślił rolę, jaką odegrało wydawnictwo w ożywieniu życia religijnego w Polsce dzięki publikacji dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz innych dzieł dotyczących działalności Kościoła i wiary chrześcijańskiej. - W okresie międzywojennym wydawnictwo i drukarnia znajdowały się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu - wspomina wieloletni dyrektor Pallottinum, ks. Stefan Dusza SAC. Po wojnie oficynę przeniesiono do Poznania, gdzie długo funkcjonowała w barakach poniemieckich. Z czasem powstały nowe budynki zarówno wydawnictwa, jak i drukarni. Za główne wydarzenia 60-lecia Pallottinum ks. Dusza uznaje wydanie Biblii Tysiąclecia i całości ksiąg liturgicznych (mszału, lekcjonarza, brewiarza). Pallottinum jako pierwszy wydawca publikuje też całe nauczanie Jana Pawła II. Jubileuszowym prezentem wydawnictwa jest obszerny album „Jan Paweł II i Pallottinum”.

Krótko

O czynne włączenie się wszystkich mediów w obchody Narodowego Dnia Życia zaapelowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, który jest obchodzony 24 marca. Narodowy Dzień Życia jest inicjatywą Sejmu RP, który ustanowił go 27 sierpnia 2004 r.

Dwaj wiceministrowie z rekomendacji PSL: Grażyna Leja - Ministerstwo Sportu i Tadeusz Nalewajka - MSWiA zrezygnowali ze stanowisk z „przyczyn osobistych”.

Bezrobocie znowu rośnie. Stopa bezrobocia wzrosła w grudniu o 0,2 proc. Prawie 1 750 tys. osób pozostaje bez pracy.

Były premier i lider SLD Leszek Miller założył nową formację pod nazwą Polska Lewica, która ma reprezentować środowiska lewicowe.

Jan Tomasz Gross znowu dał znać o sobie. Do polskich księgarń trafiła jego nowa książka „Strach”, w której stawia tezę, że Polacy mordowali Żydów, aby przejąć ich własność. Kontrowersyjna książka Grossa trafiła też do Okręgowej Prokuratury w Krakowie. Wszczęła ona postępowanie wyjaśniające, czy Gross nie dopuścił się w swojej książce przestępstwa znieważenia narodu polskiego.

Do TVP wrócili dwaj dziennikarze. Tomasz Lis, który był jednym z największych krytyków prezesa Andrzeja Urbańskiego, i Bronisław Wildstein, którego Urbański zmienił na stanowisku prezesa.

Czy to będzie rok strajków? Kolejne grupy zawodowe żądają podwyżek. Za lekarzami poszły pielęgniarki, za górnikami - kolejarze. Do nauczycieli dołączyli sędziowie, którzy też skarżą się na niskie zarobki. Według sondażu „Rzeczpospolitej”, społeczeństwo chce, aby więcej zarabiali.

Sąd Okręgowy w Warszawie zajął się na nowo procesem dotyczącym masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

PO zabrało się intensywnie za media publiczne. 22 stycznia Sejm rozpocznie prace nad ustawą medialną, która ma pozwolić ugrupowaniu Donalda Tuska „odzyskać media publiczne”. Operacja ma się zakończyć w pierwszym półroczu nowego roku.

Nie ustaje zamieszanie wokół służby zdrowia. Rząd przygotował projekty ustaw. Według nich, można przekształcić szpitale w spółki prawa handlowego, dopuszczają także dodatkowe ubezpieczenia. PO skorzystała z pracy poprzedników. W mediację między lekarzami a rządem włączył się prezydent, który zwołał na 14 stycznia Radę Gabinetową, czyli rząd obradujący pod przewodnictwem prezydenta.

Cudzysłów

„Nie widzę dobrych perspektyw w dążeniach minister Kopacz do uzdrowienia sytuacji w służbie zdrowia.”
Ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia dla KAI

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Makabryczne okoliczności zabójstwa lekarza w Krakowie

2025-04-30 12:14

[ TEMATY ]

Kraków

lekarz

zabójstwo

Prokuratura Okręgowa

PAP

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej usłyszał w środę zarzut zabójstwa lekarza i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.

Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo lekarza został w środę doprowadzony do prokuratury, gdzie trwają czynności z jego udziałem. 35-latek we wtorek wtargnął do gabinetu ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i zadał mu ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarz zmarł.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dziękczynienie za peregrynację Obrazu Nawiedzenia – 2 maja

2025-04-30 18:48

[ TEMATY ]

peregrynacja

Karol Porwich/Niedziela

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej, 9 kwietnia 2024 r.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po  archidiecezji częstochowskiej, 9 kwietnia 2024 r.

2 maja na Jasnej Górze odbędą się uroczystości dziękczynne za drugi etap peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich diecezjach. Rozpoczną się one o godz. 17:00 nieszporami maryjnymi w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, po których nastąpi procesja z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 19:00 na jasnogórskim Szczycie będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wraz z nim modlić się będą abp. Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP i abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Mszy św. odbędzie się koncert oratoryjny „Równoj ku Górze”, a uroczystość zakończy Apel Jasnogórski.

Na uroczystości dziękczynne kończące czas nawiedzenia Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej i 40-tu lat w polskich diecezjach zapraszają: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski i paulini.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję