Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

10-lecie Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie 10 lat temu powstała idea założenia Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, została odprawiona 23 września Msza św. dziękczynna. Uczestniczyły w niej osoby, które bezpośrednio związane są ze wspieraniem dzieł i krzewieniem dziedzictwa sługi Bożego Jana Pawła II. Głównym celem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II jest troska o dziedzictwo polskiej kultury, propagowanie nauczania papieskiego oraz wsparcie finansowe Fundacji Jana Pawła II. Mieszkańcy Nowego Jorku i sąsiednich stanów mają możliwość na bieżąco śledzić działalność tej grupy. Staraniem zarządu bowiem wydawany jest specjalny biuletyn. Do Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II należą również parafianie z Manhattanu - Zenon Kraś i Jadwiga Kawa, którzy już od lat wspierają swoją modlitwą, pracą i donacjami to wielkie dzieło charytatywne. Możemy być wdzięczni za poświęcenie i ofiarność tych osób mieszkających na emigracji, którym w sposób szczególny zależy na krzewieniu dziedzictwa, jakie pozostawił Jan Paweł II.
Do zgromadzonych przemówił prezes Koła Mieczysław Pająk. Wspomniał m.in. osobę o. Krzysztofa Wieliczki OSPPE - prowincjała Zakonu Paulinów w USA, który asystował przy powstawaniu Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II i udzielał cennych wskazówek. Był również pierwszym kapelanem Koła. Na zakończenie uroczystości uczestnicy Mszy św. udali się przed pomnik Jana Pawła II, gdzie modlili się o jego rychłą beatyfikację i złożyli biało-czerwone kwiaty.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Zambia

Zmarł kard. Adam Kozłowiecki

W szpitalu w Lusace zmarł 28 września kard. Adam Kozłowiecki, od ponad 60 lat misjonarz w Zambii. Miał 96 lat.
Na wieść o śmierci polskiego Kardynała, Benedykt XVI przesłał telegram kondolencyjny na ręce obecnego metropolity abp. Telesphore’a George’a Mpundu. Z wdzięcznością przypomniał w nim gorliwą i bezinteresowną posługę biskupią i pracę misyjną Zmarłego, a szczególnie jego niezłomne zaangażowanie w głoszenie Ewangelii.
Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1937 r. w Lublinie. W 1955 r. ks. Adam Kozłowiecki został pierwszym biskupem Lusaki. Sakrę biskupią przyjął 11 września tegoż roku. Gdy papież Jan XXIII w 1959 r. ustanowił w Północnej Rodezji niezależną prowincję kościelną, obejmującej siedem diecezji sufraganalnych, bp Adam Kozłowiecki został 12 lipca 1959 r. podniesiony do godności arcybiskupa metropolity Lusaki. Sprowadził do Zambii kilka zgromadzeń zakonnych, męskich i żeńskich. Sam powołał do życia afrykańskie zgromadzenie zakonne na prawach diecezjalnych.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej, z okazji 60-lecia swego kapłaństwa, przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wietnam

Ewangelizacja przez naukę

Misjonarze klaretyni z Filipin rozpowszechniają w Wietnamie nagrania Ewangelii w języku angielskim. Są one przeznaczone do słuchania na najpopularniejszych dziś wśród młodzieży odtwarzaczach mp3. Cieszą się szczególnym zainteresowaniem Wietnamczyków pragnących się nauczyć angielskiego, ale mających trudności z wymową i rozumieniem tego języka.
Przygotowano je z pomocą księży sercanów i salezjanów, którzy bezpłatnie udostępnili do nagrań własne studia. Do sfinansowania projektu przyczynili się też Wietnamczycy mieszkający za granicą. Dotychczas komunistyczny rząd nie stwarzał przeszkód w jego realizacji.
W ostatnich latach klaretyni wydali też w Wietnamie Ewangelie w formie drukowanej, nie napotykając przy tym na przeszkody ze strony władz państwowych. Są oni obecni w tym kraju już od 2002 r. W ciągu ostatnich pięciu lat pracę w Wietnamie udało się rozpocząć ok. 20 misyjnym zgromadzeniom zakonnym.

Ludzie

Bp Jeffrey Steenson

Biskup z episkopalnej diecezji w Rio Grande w USA chce zostać katolikiem. O zamiarze złożenia rezygnacji z zarządzania episkopalną diecezją i przejścia na katolicyzm poinformował duchowieństwo. Swą prośbę przedłożył on obradującej w Nowym Orleanie Izbie Biskupów, która powinna ją przyjąć większością głosów.
Hierarcha zaznaczył, że nie zgadza się w swym sumieniu na prymat autonomicznych i niezależnych Kościołów lokalnych wobec całej Wspólnoty Anglikańskiej. Takie określenie relacji poszczególnych Kościołów anglikańskich proponują zwolennicy udzielania sakry osobom otwarcie przyznającym się do aktywności homoseksualnej czy błogosławienia związków osób tej samej płci.
Bp Steenson utożsamia siebie z tzw. ruchem oksfordzkim, do którego należał m.in. kard. John Henry Newman. Jego członkowie sprzeciwiali się rosnącej sekularyzacji społecznej oraz nawiązywali w Kościele anglikańskim do tradycji wczesnochrześcijańskiej. Bp Steenson to trzeci w bieżącym roku hierarcha Kościoła episkopalnego USA, który pragnie wstąpić do Kościoła katolickiego.

Krótko

W Nowym Jorku odbył się szczyt klimatyczny ONZ. Po raz pierwszy przedstawiciele 150 państw debatowali nad globalnym ociepleniem. Uczestnikiem szczytu był prezydent RP Lech Kaczyński. Jak twierdzą obserwatorzy, spotkanie nie przyniosło przełomu ze względu na postawę USA i Chin.

Niemcy zgłaszają coraz większe aspiracje. Angela Merkel na forum ONZ powiedziała, że Niemcom należy się stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa tej organizacji. Szanse Niemiec wydają się minimalne. Przeciw są mające decydujący głos Stany Zjednoczone.

Nie przez UE, ale przez Radę Europy wejdzie do kalendarza Dzień przeciw Karze Śmierci. Polska, sprzeciwiająca się tej inicjatywie, została przegłosowana. Dzień wyznaczono na 10 października.

Aleksander Kwaśniewski znów zaliczył alkoholową wpadkę, i znów na Wschodzie. Kwaśniewski miał wykład na jednej z kijowskich uczelni, na którym był pod wyraźnym wpływem alkoholu. Według sondażu przeprowadzonego zaraz po tym incydencie, 75 proc. Polaków uważa, że Kwaśniewski psuje wizerunek Polski za granicą.

W Iraku zanotowano kilkanaście śmiertelnych przypadków cholery. WHO ostrzega przed nasilającą się epidemią tej choroby, której przyczyną jest brudna woda i zakażone jedzenie.

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał kraje UE do izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Dziwnie współbrzmi to ze słowami byłego polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który radził Niemcom zaostrzenie polityki wobec Polski.

Zażegnano schizmę u amerykańskich anglikanów. Część Kościoła episkopalnego protestowała bowiem przeciw wyświęcaniu homoseksualistów na biskupów i udzielaniu ślubów parom homoseksualnym. Anglikanie doszli do porozumienia i zrezygnowano z tych praktyk.

Rosyjska Prokuratura Generalna po raz kolejny odmówiła zrehabilitowania cara Mikołaja II i jego rodziny, rozstrzelanych w 1918 r. przez bolszewików.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Miłość za miłość. Lublin w 10 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-29 03:44

Tomasz Urawski

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn o. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. 27 kwietnia 2014 r., na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II z Lublina do Rzymu udała się specjalna pielgrzymka z władzami KUL. - Na frontonie naszego uniwersytetu zawisł olbrzymi baner z wyrażeniem radości, że nasz profesor jest świętym. Były także nabożeństwa w lubelskich kościołach, sympozja i zbieranie publikacji na temat Jana Pawła II – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję