Reklama

Niedziela Przemyska

Trwa 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

W niedzielę 24 lipca rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych! Na Kalwarię Pacławską zjechało ponad 500 młodych ludzi z całej Polski, by przez najbliższy tydzień wspólnie odkrywać cel i sens istnienia każdego z nas.

2022-07-26 10:00

Biuro prasowe Franciszkańskich Spotkań Młodych

Młodzież podczas koncertu

Młodzież podczas koncertu

Po dwóch latach przerwy wróciło najstarsze katolickie spotkanie dla młodzieży. Hasłem tegorocznego FSM-u jest „ISTNIENIE”. – Po wielu miesiącach separacji, rozłąki, chcemy znów doświadczyć, że Pan Bóg powołał każdego z nas do istnienia we wspólnocie, w Kościele, w relacji drugim człowiekiem. Wierzę, że najbliższy tydzień pozwoli młodym ludziom zrozumieć cel ich istnienia, cel ich życia. Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Marcin Drąg OFMConv, dyrektor Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Przez całą niedzielę kalwaryjskie wzgórze zapełniało się młodymi ludźmi, którzy zjechali się z całej Polski. 35. edycja FSM-u rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Adama Szala, który podkreślał wspólnotowy wymiar spotkania, dzięki któremu możemy doświadczyć obecności Boga.

Następnie odbył się koncert zespołu MUODE KOTY, który porwał uczestników do wspólnej zabawy. – Uczestniczę w Franciszkańskim Spotkaniu Młodych po raz siódmy, w tym po raz piąty jako członek scholi. Przyjeżdżam na Kalwarię, bo FSM jest dla mnie przestrzenią do przeżywania wiary i wyrażania jej w taki sposób, w jaki ją rozumiem i czuję. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to dla mnie Kościół – młody, żywy, pragnący odkrywać miłość Boga. To doświadczenie wspólnoty Kościoła, który podnosi mnie, gdy mam chwilę zawahania, i w którym – mimo młodego wieku – mogę służyć. To wspólnota, która istnieje i będzie istnieć, bo On Jest – opowiada Dawid Juraszek, FSM-owicz i członek scholi FSM.

Reklama

W programie Franciszkańskiego Spotkania Młodych nie zabraknie czasu na zabawę i wypoczynek (zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy), integrację (spotkania w grupach dzielenia), oraz modlitwę (nabożeństwa, Eucharystie). Nowym punktem programu są warsztaty, które dają uczestnikom praktyczną możliwość w rozwoju w rożnych obszarach (m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego).

Przed uczestnikami jeszcze wiele wyjątkowych spotkań. Swoją drogą i doświadczeniem poszukiwania sensu i celu życia podzielą się z FSM-owiczami: Karol Okrasa (wtorek 26 lipca), Tymoteusz Filar (27 lipca), Maja i Krzysztof Sowińscy (29 lipca). Wciąż można wziąć udział w wydarzeniu. Szczegółowy program oraz zapisy: www.fsm.franciszkanie.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Kardynał Bozanić skierował pismo kondolencyjne do abp. Stanisława Gądeckiego

2022-08-09 19:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wypadek w Chorwacji

episkopat.pl

Chorwacki kardynał Josip Bozanić skierował pismo kondolencyjne do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego - podała we wtorek agencja Hina. Modlimy się za zmarłych w wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji, za ich bliskich i za rannych - zapewnił arcybiskup Zagrzebia.

W przesłanym w niedzielę piśmie chorwacki kardynał złożył kondolencje "polskiemu Kościołowi i rodzinom ofiar tragedii". "Modlimy się za tragicznie zmarłych, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego i modlimy się o błogosławieństwa siły i pokoju dla pogrążonych w żałobie i tych, którzy uczestniczyli w wypadku" - napisał Bozanić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję