Reklama

Franciszek

Edmonton: papież przybył do Kanady

O godzinie 11.14 czasu lokalnego (gdy w Polsce była godzina 19.14) samolot włoskich linii lotniczych ITA Airways (A330 /AZ2) po przebyciu 8 430 kilometrów wylądował na lotnisku międzynarodowym w Edmonton, - stolicy kanadyjskiego stanu Alberta. Po drodze Franciszek skierował telegramy do przywódców państw, nad którymi przelatywał: Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Islandii oraz, Danii (Grenlandia).

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na pokład samolotu udekorowanego flagami Watykanu i Kanady, który zatrzymał się w części lotniska zarezerwowanej dla uroczystości oficjalnych, wszedł nuncjusz apostolski, abp Ivan Jurkovič oraz szef kanadyjskiego protokołu. Franciszek opuszczając samolot skorzystał z windy i samochodu (Fiat 500), a następnie wózka inwalidzkiego.

Następnie u stóp samolotu Ojca Świętego powitała gubernator generalna, pani Mary Simon wraz z małżonkiem. Reprezentuje ona monarchię brytyjskiej Wspólnoty Narodów wobec instytucji kanadyjskich. Papieża powitał także przedstawiciele rdzennej ludności Kanady oraz premier Justin Trudeau. Na cześć dostojnego gościa zabrzmiały bębny i śpiew Indian. Ich reprezentacji podeszli do Ojca Świętego wymieniając kilak słów powitalnych, a papież oddał hołd, całując dłoń jednej z osób ofiar szkół rezydencjalnych. Nie było żadnych przemówień oficjalnych.

Przedstawiono sobie delegacje, a następnie pani gubernator generalna oraz premier Kanady udali się wraz z Ojcem Świętym do sali VIP, gdzie odbyło się krótkie spotkanie.

Reklama

Papieżowi towarzyszą między innymi sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, substytut, abp Edgar Peña Parra, oraz sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Są także dwaj purpuraci kanadyjscy, prefekt Dykasterii ds. Biskupów. kard. Marc Ouellet oraz prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Michael Czerny, SJ.

Następnie samochód z papieżem na pokładzie wyruszył w drogę do seminarium św. Józefa, które podczas pobytu w Edmonton będzie gościło Franciszka. Jest to nowy kompleks otwarty w 2010 roku o kształcie czworokąta i przypomina dawne klasztory i domy zakonne . Rezydencja seminaryjna obejmuje ponad 60 pokoi dla seminarzystów, gości i księży zaangażowanych w formację, miejsca na spotkania grupowe i zajęcia rekreacyjne, salę gimnastyczną, pokój gier i pokój studiów nazwany imieniem św. Hieronima, patrona studiów biblijnych. Ojciec Święty został powitany przez kierownictwo i pracowników seminarium. Odpocznie w nim po trudach podróży, spożyje obiad i kolację. Nie przewidziano dzisiaj żadnych innych zajęć publicznych Franciszka.

2022-07-24 20:10

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do solidarności z chrześcijanami w Ziemi Świętej

Papież Franciszek wspiera chrześcijańską obecność na terenach biblijnych. Daje temu wyraz w odręcznym liście z okazji 600. rocznicy ustanowienia komisarzy Ziemi Świętej. Są to franciszkanie, którzy w swych rodzimych prowincjach organizują pomoc dla misji Kościoła w ojczyźnie Jezusa, a także propagują pielgrzymki do miejsc biblijnych.

Urząd Komisarzy Ziemi Świętej ustanowił Papież Marcin V 12 lutego 1421 r. „Po upływie wieków misja komisarzy jest nadal aktualna – pisze Franciszek. - Mają wspierać, promować i dowartościowywać misję Kustodii Ziemi Świętej, umożliwiając tworzenie sieci relacji kościelnych, duchowych i charytatywnych, których zbieżnym punktem jest ziemia, na której żył Jezus. Popieram i błogosławię tę cenną posługę, życząc, by w coraz większym stopniu stawała się ona zasiewem braterstwa” – czytamy w liście Papieża do Kustosza Ziemi Świętej o. Francesca Pattona.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję