Reklama

Polska

Bp Lachowycz w Przemyślu: Kościół stoi na gruncie komunii miłości Trójcy Świętej

Kościół stoi na fundamencie komunii miłości Trójcy Przenajświętszej: miłości wychodzącej, dobroczynnej, bezinteresownej, dającej i przyjmującej – powiedział egzarcha apostolski dla grekokatolików ukraińskich we Włoszech bp Dionisij Lachowycz. Dziś, podczas obrad Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), który od wczoraj obraduje w Przemyślu, wygłosił on referat nt. drogi synodalnej.

[ TEMATY ]

Przemyśl

Trójca Święta

Bp Lachowycz

Wikipedia Commons / by Bumbaka

Bp Dionisij Lachowycz

Bp Dionisij Lachowycz

"Ruch synodalny obejmuje świeckich, osoby konsekrowane, diakonów, kapłanów, biskupów i samego papieża, to znaczy od podstaw piramidy do jej wierzchołka i odwrotnie: od szczytu do najniższego poziomu" – mówił biskup. Powołując się na dokumenty Soboru Watykańskiego II zauważył, że Kościół ma swe źródło w Trójcy Świętej i jest "narodem zgromadzonym w jedności Ojca i Syna, i Ducha Świętego, «jest komunią miłości, pójścia i działania razem»". Oznacza to, że Kościół jest "synodalny" z samej swej natury, rękojmią jedności wśród uczniów – stwierdził bp Lachowycz.

Hierarcha wskazał, że Kościół jest instytucją Bożą, ale zarazem też ludzką, ma zatem swój wymiar pionowy jak piramida: od najszerszych podstaw – ludzi świeckich do wąskiego wierzchołka biskupów i samego papieża. "Jednakże ta władza pionowa na wszystkich poziomach ma służyć temu samemu kręgowi miłości, jakim jest cała wspólnota chrześcijańska" – tłumaczył wizytator apostolski.

Duchowny przypomniał znane powiedzenie: "Dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem, to znaczy, że pierwszym zadaniem jest urząd, drugim – łaska. Jeśli odpowiedzialność biskupia bardzo mnie niepokoi, to pociesza m nie to, że jestem razem z wami".

Reklama

Bp Lachowycz zwrócił uwagę, że Kościół nie jest ani odgórną dyktaturą, ani demokracją, w której wszystko rozstrzyga się głosem z dołu. "Działa on synodalnie, czyli «idzie razem» z braćmi i siostrami, dzięki łasce naszego Pana Jezusa Chrystusa, miłości Boga i Ojca oraz dzięki obecności Ducha. Zawsze wychodzi: od rodziny do parafii, od parafii do eparchii (diecezji), od eparchii do Kościoła lokalnego, od niego do Kościoła powszechnego, wychodzi z dołu do góry i z góry do dołu" – stwierdził gość z Ukrainy.

Wskazał, że taki właśnie ewangeliczny i synodalny styl życia proponuje Ojciec Święty całemu Kościołowi: iść i działać razem. "Wszyscy razem", "wszyscy braćmi", łącznie z kapłanami wszystkich stopni – podkreślił prelegent. Dodał, cytując papieski dokument "Evangelii gaudium", że to "właśnie duchowni są odpowiedzialni za to, aby wprowadzić ten sposób życia do Kościołów domowych, do parafii, eparchii i Kościołów lokalnych, unikając pokus klerykalizmu.

W dniach 7-15 lipca w Przemyślu obraduje Synod Biskupów UKGK pod hasłem "Synodalność i soborowośćі: doświadczenie UKGK".

2022-07-08 16:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość i dziękczynienie

Niedziela przemyska 30/2021, str. V

[ TEMATY ]

Przemyśl

Zdzisław Wójcik

Wręczenie Odznaki „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” ks. prał. Mieczysławowi Rusinowi

Wręczenie Odznaki „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” ks. prał. Mieczysławowi Rusinowi

W 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odbyła się 26. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Uroczystej Eucharystii w niedzielę 11 lipca na galerii bazyliki mniejszej w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję