Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego na Jasnej Górze

Oficjalna wizyta

Na Jasną Górę przybył 13 maja Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Fra’ Andrew Willoughby Ninian Bertie. - Jestem szczęśliwy, że mogłem z przyjaciółmi przyjechać tutaj, by modlić się do Matki Bożej o błogosławieństwo. Jestem szczęśliwy, że możemy jako Zakon pomóc ludziom, którzy przybywają na Jasną Górę - powiedział Fra’ Andrew Bertie.
Wielkiemu Mistrzowi towarzyszyli m.in.: Wielki Kanclerz Jean Pierre Mazery, Wielki Szpitalnik Albrecht Freiherr von Boeselager, Wielki Skarbnik Gian Luca Chiavari, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, ambasador Zakonu przy Stolicy Apostolskiej Alberto L. Bartoli, ambasador Zakonu w Polsce Vincenzo Manno, delegat kancelarii prasowej Zakonu Elie de Comminges.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w obecności generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego o znaczeniu jasnogórskiego Obrazu mówił o. Stanisław Tomoń. W Starej Bibliotece podpisano umowę o pomocy dla Punktu Medycznego na Jasnej Górze.
Wielki Mistrz Kawalerów Maltańskich jest wybierany dożywotnio spośród Kawalerów Profesyjnych przez zgromadzenie ogólne. Zobowiązany jest do całkowitego poświęcenia się na rzecz Zakonu, a także dawania budującego przykładu postawy religijnej dla Kawalerów i Dam. W protokole dyplomatycznym Wielkiemu Mistrzowi należne są przywileje i honory suwerena i głowy państwa.
Fra’ Andrew Bertie urodził się w Londynie w 1930 r. Jest potomkiem książąt Lindsay i Abingdon. Ukończył studia z zakresu historii, orientalistyki i afrykanistyki. Opanował 15 języków. Był m.in. wykładowcą języków nowożytnych i dziennikarzem. Od 1956 r. jest Kawalerem Maltańskim. Pełnił w Zakonie liczne funkcje, w tym Wiceprzeora w Wielkiej Brytanii. W 1981 r. złożył śluby wieczyste ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, stając się kawalerem profesyjnym. Wielkim Mistrzem Zakonu został w 1988 r.
Między Zakonem Maltańskim a klasztorem Zakonu Paulinów na Jasnej Górze istnieje od dawna współpraca. W latach 90. Zakon Maltański podpisał z paulinami porozumienie o ciągłym niesieniu pomocy dla pielgrzymów na Jasnej Górze, polegającej na dostarczaniu przez Zakon leków i materiałów opatrunkowych dla punktu medycznego na Jasnej Górze.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

Przez szybę samochodu widzieć człowieka

W pielgrzymce przybyło 12 maja ok. 3 tys. osób, wśród nich: Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, oraz Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, motocykliści rajdowi. Obecni byli przedstawiciele policji różnych resortów. Mszę św. dla kierowców odprawił abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. W homilii zwrócił się do kierowców, żeby „w tym ogromnym tłumie, tłoku, przed światłami, na skrzyżowaniu, spiesząc się, uczyć się dostrzegania za szybą, za blachą, za ścianą pojazdu drugiego... człowieka!”. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Marian Midura, dyrektor MIVA Polska i krajowy duszpasterz kierowców, o. Nikodem Kilnar, inicjator pielgrzymek, ks. Jacek Naleźny, proboszcz parafii w Wadowicach Dolnych, gdzie powstała MIVA, o. Franciszek Meus, paulin z Kamerunu. MIVA Polska ufundowała motocykl dla misji paulińskiej w Kamerunie. Na zakończenie pielgrzymki zostały poświęcone samochody na parkingach jasnogórskich.

W skrócie

10 maja ponad 80 kustoszów największych polskich sanktuariów uczestniczyło w sesji dotyczącej życia sanktuariów.

11 maja blisko 2 tys. pielgrzymów diecezji kieleckiej - wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem i bp. Kazimierzem Gurdą, kapłanami i klerykami - przybyło z okazji zbliżającego się nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na ziemi kieleckiej. Peregrynacja rozpocznie się 30 czerwca.

W dniach 11-12 maja pod hasłem: „Maryjo, bądź Matką naszych rodzin” przybyła 22. Pielgrzymka Bankowców, w której wzięło udział ponad 5 tys. pracowników banków. Spotkanie zorganizowało duszpasterstwo bankowców z Radomia. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Zygmunt Zimowski.

12 maja modliło się ok. 800 rodzin osób powołanych i wspierających powołania. Obecni byli biskup diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa oraz bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

12 maja w 5. Pielgrzymce Krótkofalowców przybyło ok. 200 osób.

12-13 maja w 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób. Mszę św. odprawił dla nich ks. płk Jan Osiński, sekretarz biskupa polowego WP.

13 maja w 2. Pielgrzymce Ruchu Pomocników Matki Kościoła wzięło udział ok. 400 osób, na czele z ks. Józefem Buchajewiczem, krajowym duszpasterzem PMK.

13 maja 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego zgromadziła ok. 500 osób.

13 maja odbyło się VI Międzynarodowe Kryterium Kolarskie Grand Prix Jasnej Góry pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony i przeora Jasnej Góry o. Bogdana Waliczka. Zwyciężył Tomasz Lisowicz z CCC Polsat Polkowice.

Zapowiedzi

7 czerwca - Procesja Bożego Ciała z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę

8 czerwca - Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę

9 czerwca - Poczta Polska

9 czerwca - Sportowcy

10 czerwca - Ogrodnicy

10 czerwca - Lekarze i Służby Weterynaryjne

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierny, aż po odmęt wód

Lekko zgarbiony, z wieńcem pięciu gwiazd nad głową w birecie. Ubrany w sutannę, rokietę i mucet – sięgającą łokcia, zapinaną na guziki z przodu pelerynę – tuli do serca krzyż albo palmową gałązkę. Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Co przydarzyło się Janowi?

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję