Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Koncertowe podsumowanie roku

Po całym roku nauki gry na organach nadeszła pora, aby pochwalić się zdobytymi umiejętnościami.

[ TEMATY ]

muzyka

Świdnica Królowa Polski

Świdnickiej Studium Organistowskie

Tymoteusz Jaśków

Hubert Gościmski

Za organami Tymoteusz Jaśków nie tylko uczeń, ale i organista w świdnickiej parafii Św. Andrzeja Boboli

Za organami Tymoteusz Jaśków nie tylko uczeń, ale i organista w świdnickiej parafii Św. Andrzeja Boboli

Taką okazję mieli uczniowie Studium Organistowskiego Diecezji Świdnickiej, Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy oraz Akademii Dobrej Muzyki, którzy kształcą się pod okiem Marcina Armańskiego oraz Macieja Batora. Wieczornym koncertem w świdnickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski podsumowali rok szkolny 2021/2022.

– „Preludium a-moll BWV 569” uważam za genialny kompromis pomiędzy prostotą formy a majestatycznością brzmienia instrumentu. Właśnie ta prostota, charakterystyczna dla twórczości Bacha, pozostawia duże możliwości interpretacyjne – mówił po koncercie Tymoteusz Jaśków, uczeń V klasy organów w świdnickiej SSM im. Kazimierza Kościukiewicza. – Wystąpienia publiczne uważam za niezwykle cenne i budujące, bo przecież właśnie temu służy cały proces muzycznej edukacji: przygotowaniu do dojrzałego prezentowania nabytych umiejętności. Cieszę się, że mimo dość spontanicznego zaproszenia do udziału w koncercie, udało mi się przygotować i w sposób satysfakcjonujący zaprezentować przed publicznością – dodał, jednocześnie wyrażając nadzieję na kolejne koncertowe zmagania w najbliższym czasie.

Poza Tymoteuszem podczas koncertu zaprezentowali się także: Wiktor Gościmski (John Stanley – „Voluntary IX” i Louis James Alfred Lefébure-Wély – „Verset D-dur”, Filip Zabrzewski (David German – „Festive Trumpet tune”) i Natalia Mielnik (Léon Boëllmann – Toccata c-moll, IV część z „Suity gotyckiej”).

2022-06-19 22:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: międzynarodowa konferencja na temat muzyki kościelnej

[ TEMATY ]

muzyka

liturgia

muzyka sakralna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika w wykonaniu kompozytora, kantora Grzegorza Cessaka oraz Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego

„Misterium Stabat Mater”
Włodka Pawlika w wykonaniu
kompozytora, kantora Grzegorza
Cessaka oraz Chóru Katedry
Warszawsko-Praskiej pod dyrekcją
Pawła Łukaszewskiego

W Watykanie rozpocznie się 7 listopada międzynarodowy kongres poświęcony muzyce kościelnej. Omówione zostaną m.in. improwizacje, interpretacje i dobór instrumentów w tym typie muzyki. Wśród referentów jest m.in. niemiecki muzykolog Richard Mailänder, dyrektor ds. muzyki kościelnej w archidiecezji kolońskiej oraz muzykolog z Kolumbii Egberto Bermudez, który poruszy problematykę związków muzyki kościelnej z inkulturacją.

Uczestników kongresu w sobotę 9 listopada przyjmie na audiencji w Watykanie papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: cnoty to oś życia osób konsekrowanych

2023-02-02 11:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

W życiu konsekrowanym trzeba czuwać przede wszystkim nad tym, aby życie cnotami – wiarą nadzieją i miłością – wzmocnionymi przez śluby, było sprawą najważniejszą, stanowiącą zasadniczą oś życia, a więc sprawą, której poświęca się największą uwagę – mówił do osób zakonnych w święto Ofiarowania Pańskiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wraz z poznańskimi biskupami pomocniczymi uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze w Poznaniu.

Abp Gądecki podkreślił, że święto jest dniem wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane, żyjące w takich w formach życia wspólnotowego jak zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie, jak i w formach życia indywidualnego, jak choćby dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. „W naszej diecezji żyje 35 zgromadzeń żeńskich z 83 placówkami oraz 21 zgromadzeń męskich z 40 placówkami” – wyliczał metropolita poznański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję