Reklama

W diecezjach

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2022

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie z dniem 1 lipca br. Publikujemy listę zmian.

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. M. Kulczynski/ archidiecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PROBOSZCZOWIE

Emerytura i ekskardynacja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Ireneusz Doroszewski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie przechodzi na emeryturę.

Ks. kan. Jan Szrejter, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie przechodzi na emeryturę.

Ks. prał. Henryk Sobiereiski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie przechodzi na emeryturę.

Ks. kan. Robert Różański ekskardynowany do archidiecezji poznańskiej.

Pierwsza nominacja proboszczowska

Ks. Michał Hinz zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej i mianowany proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie.

Ks. Sebastian Kołodziejczyk zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu i mianowany proboszczem parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczepanowie.

Ks. Jacek Wachowski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu i mianowany proboszczem parafii pw. MB Pocieszenia w Wyszynach.

Przejścia

Ks. Bogumił Czuliński zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie i mianowany proboszczem parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie.

Reklama

Ks. Przemysław Franek zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku i mianowany proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie.

Ks. Franciszek Jabłoński zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie i parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie.

Ks. Jarosław Kulpiński zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie.

Ks. Tomasz Matecki, dotychczasowy administrator parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grylewie i parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kamienicy mianowany proboszczem tych parafii.

Ks. Hubert Nowak zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczepanowie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie.

Ks. Bogdan Spychaj zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. MB Pocieszenia w Wyszynach i mianowany proboszczem pw. św. Mikołaja w Ujściu.

Ks. Eugeniusz Śliwa, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Rogoźnie, mianowany dodatkowo proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku od 1 września 2022.

Ks. Krzysztof Tarbicki, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie i parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie zwolniony w obowiązków proboszcza w Wylatowie i mianowany dodatkowo proboszczem parafii pw. św. Ignacego Loyoli we Wronowach.

Reklama

Ks. Tomasz Zakrzewski zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Ignacego Loyoli we Wronowach i mianowany proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie.

Ks. Jarosław Zimny, dziekan dekanatu rogozińskiego, mianowany administratorem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku na okres od 1 lipca do 31 sierpnia 2022.

INSTYTYCJE CENTRALNE

Ks. Marcin Andrzejewski zwolniony z obowiązków notariusza Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i mianowany wicedyrektorem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ks. Michał Bubacz zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie i skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii katedralnej w Gnieźnie.

Ks. Przemysław Grzybowski zwolniony z obowiązków audytora w Trybunale Metropolitalnym i mianowany notariuszem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie przy zachowaniu funkcji referenta prawa sakramentalnego.

Ks. Marcin Korybalski mianowany audytorem w Trybunale Metropolitalnym przy zachowaniu obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie.

Ks. Remigiusz Malewicz zwolniony z posługi duszpasterskiej w parafii katedralnej przy zachowaniu dotychczasowych obowiązków rzecznika prasowego archidiecezji gnieźnieńskiej i referenta w Wydziale katechetycznym.

Ks. Krzysztof Stawski mianowany wiceekonomem archidiecezji gnieźnieńskiej przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

WIKARIUSZE i REZYDENCI

Reklama

Ks. Przemysław Brandt zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku.

Ks. Szymon Ciesielski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu i skierowany na urlop.

Ks. Waldemar Czarnecki zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu.

Ks. Sławomir Dziankowski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Michała Kozala w Słupcy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu.

Ks. Kamil Jadczak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu.

Ks. Waldemar Kobyliński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli.

Ks. Tomasz Kołodziej zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie i mianowany rezydentem w parafii pw. Świętego Ducha w Rogoźnie.

Ks. Łukasz Lisiecki zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. św. Floriana w Żninie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie.

Ks. Wojciech Muchyński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie.

Reklama

Ks. Tomasz Niedbalski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Mogilnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

Ks. Krzysztof Pecyna zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni.

Ks. Krzysztof Stawski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie.

Ks. Mikołaj Skotarczak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.

Ks. Jacek Stróżewski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i skierowany na urlop zdrowotny.

Ks. Michał Szalaty zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława (fara) we Wrześni i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Mogilnie.

Ks. Ryszard Trzaskawka zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli i mianowany wikariuszem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej.

2022-06-20 09:17

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: Pierwsze parafie neoprezbiterów

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk wręczył pięciu wyświeconym w tym roku kapłanom dekrety nominacyjne na pierwsze parafie. Spotkanie odbyło się w kaplicy radomskiej Kurii.

– Jestem przekonany, że księża będą z zaangażowaniem przeżywać swoją posługę kapłańską. Wspólnoty, do których zostali posłani, zostaną ubogacone pasją młodych ludzi. Ufam, że pierwsze parafie staną się także wyjątkowym fundamentem pięknego i oddanego kapłaństwa na całe ich życie – powiedział biskup Marek po wręczeniu dekretów mianujących neoprezbiterów wikariuszami na pierwszych parafiach.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję