Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Nowi proboszczowie i administratorzy w 18 parafiach

W czasie kameralnej uroczystości w Centrum Edukacji Katolickiej nowi zarządcy siedemnastu parafii złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im biskup świdnicki bp Marek Mendyk.

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani w oczekiwaniu na wręczenie dekretów

Kapłani w oczekiwaniu na wręczenie dekretów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wspólnej modlitwie, biskup skierował okolicznościowe słowo do zebranych kapłanów. - Przychodzą takie dni w ciągu roku duszpasterskiego, kiedy należy się nam zmierzyć się z nowymi zadaniami i pewnymi oczekiwaniami ze strony Kościoła. Nad projektem zmian tak naprawdę nie pracuje się na przestrzeni kilku dni, ale od zmian, które się dziś dokonują biskup zaczyna myśleć o tym, co będzie za rok. Dobra firma, dobra instytucja, także kościelna to taka, która myśli daleko w przód - mówił, podkreślając, że dokonywane zmiany są wynikiem wielu dyskusji, przemyśleń i modlitwy i mają na celu budowanie żywej wspólnoty Kościoła.

Na początku bp Mendyk podziękował proboszczom przechodzącym na emeryturę:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

.:: Ks. kan. Stanisławowi Kucharskiemu z par. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie

.:: ks. kan. Janowi Patykowskiemu z par. św. Michała Archanioła w Ludwikowicach Kłodzkich.

xmb

Bp Marek dziękuję ks. kan. Stanisławowi Kucharskiemu za lata pracy w par. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie

Bp Marek dziękuję ks. kan. Stanisławowi Kucharskiemu za lata pracy w par. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie


Następnie wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom.

1. ks. kan. Artur Bilski - dot. proboszcz w Topoli, ust. proboszczem w Słupicach

2. ks. kan. Marcin Czchowski - dot. proboszcz w Strzelcach Świdnickich, ust. proboszczem w par. MMK w Dzierżoniowie

3. ks. Marcin Januszkiewicz - dot. wikariusz par. Św. Wojciecha w Wałbrzychu, ust. administratorem w Topoli

4. ks. kan. Stanisław Karawan - dot. proboszcz w Ścinawce Dolnej, ust. proboszczem w Budzowie

5. ks. kan. Stanisław Kasztelan - dot. proboszcz w par. Św. Barbary w Nowej Rudzie, ust. proboszczem par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku

6. ks. kan. Jarosław Leśniak - dot. proboszcz w par. MMK w Dzierżoniowie, ust. proboszczem w Strzelcach Świdnickich

7. ks. kan. Marek Mielczarek - dot. proboszcz w Słupicach, ust. proboszczem w Jaworzynie Śl.

8. ks. kan. Julian Rafałko - dot. proboszcz w par. Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku, ust. proboszczem w par. św. Barbary w Nowej Rudzie

Reklama

9. ks. kan. Adam Woźniak - dot. proboszcz w Wirach, ust. proboszczem w Jaźwinie

10. ks. Bartłomiej Łuczak - dot. administrator w par. Żelazno, ust. proboszczem w par. Żelazno

11. ks. kan. Andrzej Majka - dot. administrator w Mokrzeszowie, ust. proboszczem w Wirach

12. ks. Piotr Ochoński - dot. dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Bardzie, ust. proboszczem w par. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

13. ks. Rafał Śliwiński - dot. wikariusz w par. Zesłania Ducha Św. w Boguszowie - Gorcach, ust. administratorem w Ludwikowicach Kłodzkich

14. ks. Robert Krupa - dot. wikariusz w Lądku - Zdroju, ust. administratorem w Niwie

15. ks. Tomasz Krupnik - dot. wikariusz w Bystrzycy Kłodzkiej, ust. administratorem w Wójtowicach

16. ks. Krzysztof Papierz - dot. wikariusz w par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu, ust. administratorem w Ścinawce Dolnej

17. ks. Arkadiusz Raczyński - dot. wikariusz w Międzylesiu, ust. administratorem w Długopolu Górnym

18. ks. Marcin Zawada - dot. wikariusz w par. Królowej Polski w Głuszycy, ust. administratorem w Mokrzeszowie

Dodatkowe dekrety:

ks. prał. Stanisław Przerada - dot. proboszcz w Jaworzynie Śląskiej, ust. penitencjarzem katedralnym

Zmiany personalne wchodzą w życie z dniem 27 czerwca 2022 r.

Tydzień później 17 czerwca 2022 r. dekrety otrzymali wikariusze, a dwa tygodnie wcześniej 3 czerwca 2022 r. o swoich pierwszych parafiach dowiedzieli się neoprezbiterzy.

xmb

Wikariusze podczas spotkania w Centrum Edukacji Katolickiej na terenie seminarium duchownego

Wikariusze podczas spotkania w Centrum Edukacji Katolickiej na terenie seminarium duchownego

2022-06-10 13:03

Ocena: +8 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczów i wikariuszy w archidiecezji lubelskiej 2020

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjalubelska.pl/

W związku ze święceniami prezbiteratu oraz odejściem z urzędów kapłanów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a także aktualnymi potrzebami duszpasterskimi, w okresie przedwakacyjnym dokonywane są w archidiecezji lubelskiej tradycyjnie zmiany personalne. Tegoroczne zmiany personalne jakie nastąpią wraz z zakończeniem roku szkolnego w archidiecezji lubelskiej zostały ogłoszone w czwartek, 25 czerwca 2020 r.

W związku z sytuacją epidemiczną, doroczne spotkanie kapłanów archidiecezji związane z ogłoszeniem zmian ograniczone zostało do przekazania dekretów nominacyjnych zainteresowanym osobom. W minioną niedzielę informacje o nowych nominacjach zostały przekazane wspólnotom parafialnym, w których nastąpią zmiany.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

[ TEMATY ]

koncert

Lubojna

parafia NSPJ

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

To już siódma edycja tego wydarzenia. Wykonawcami koncertu będzie duet organowy: Miriam Wójciak oraz Krzysztof Bas, studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję