Reklama

Franciszek

Franciszek odwiedził papieską uczelnię dla dyplomatów

Franciszek odwiedził wczoraj po południu Papieską Akademię Kościelną – uczelnię przygotowującą kadry dla służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Poinformowało o tym dzisiaj watykańskie Biuro Prasowe.

[ TEMATY ]

uczelnia

papież Franciszek

dyplomaci

PAP/ETTORE FERRARI

W czasie rozmowy z księżmi studentami papież podkreślił znaczenie ich zakorzenienia w duchowości kapłańskiej ożywianej modlitwą oraz na rolę roku pracy misyjnej, jaki wprowadził w 2020 roku, jako integralnej części przygotowania ich do pracy w służbie dyplomatycznej. Wskazał też św. Karola de Foucauld i św. Piotra Favre jako wzory świętości dla życia dyplomaty.

Papieska Akademia Kościelna powstała w Rzymie w 1701 roku z inicjatywy opata Pietro Garagniego i za zgodą Klemensa XI jako Akademia Szlachty Kościelnej. Pięć lat później znalazła stałą siedzibę w Palazzo Severoli na Piazza della Minerva. Wielokrotnie jej działalność była zawieszana, głównie ze względów finansowo-ekonomicznych, ale też z powodu wojen. Obecną nazwę nosi od 1945 roku. Od początku przygotowywała kadry dla dyplomacji papieskiej. Wśród jej absolwentów byli też późniejsi papieże, m.in. Klemens XIII, Leon XII, Leon XIII, Benedykt XV i św. Paweł VI. Studia w niej trwają dwa lata.

2022-06-09 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cieszę się, że otwarto Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich w Lublinie

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI BT

Do poznawania swych dziejów, a także relacji z zamieszkującym naszą Ojczyznę przez wieki narodem żydowskim zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję