Reklama

Polska

„Promieniowanie ojcostwa - Jan XXIII i Jan Paweł II”: konferencja na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

konferencja

Jan XXIII

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Promieniowanie ojcostwa - Jan XXIII i Jan Paweł II” - to temat konferencji, która z inicjatywy klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddziału w Częstochowie, odbyła się wieczorem 25 lutego na Jasnej Górze.

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Podczas Mszy św. używany był kielich podarowany Jasnej Górze przez Jana XXIII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo wskazał na istotę „kroczenia drogą Maryi przez wstawiennictwo Jana XXIII i Jana Pawła II.” - Ci dwaj wielcy papieże byli naszymi strażnikami. Oni wskazywali, że pierwszym Strażnikiem jest Jezus Chrystus. Bez Niego nasze działanie będzie bezskuteczne i daremne - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał również na postawę czuwania obecną w życiu dwóch Błogosławionych Papieży - To czuwanie nie jest wygodnictwem, bezczynnością, jakimś sposobem urządzenia się w życiu. W naszych czasach wciąż istnieje pokusa, by uczynić siebie liderem, nawet gdyby to był tylko pozór dobra - podkreślił metropolita częstochowski i nawiązując do tekstu Ewangelii przypomniał, że dziecko „to symbol prostoty i pokory przed Bogiem.”

Wskazując na postaci bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II metropolita częstochowski podkreślił, że „ci dwaj papieże promieniując ojcostwem podbili serca wiernych.”- To oni uczą nas dostrzegać kto jest pierwszy w porządku miłości i w porządku mądrości - mówił abp Depo.

„Bł. Jan XXIII kochając ludzi przestrzegał praw Ewangelii. Bł. Jan Paweł II budził w nas nowe życie troszcząc się o jasność wewnętrzną. Uczył jak żyć Bogiem. Był przyjacielem młodych ludzi, świadkiem nadziei.”- kontynuował metropolita częstochowski i podsumował, że „nam ciągle tak trudno jest być listem Chrystusowym, który znają i czytają wszyscy.”

Reklama

Następnie w Kaplicy Różańcowej wykłady przedstawili: abp Wacław Depo; o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów oraz ks. dr Jarosław Grabowski, wykładowca teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Izabela Tyras przewodnicząca Rady częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreśliła, że bł. Jan XXIII i bł. Jan Paweł II „to giganci ducha, którzy podbili serca wiernych.” Na wielką pokorę, wielkość ducha i sposób bycia, który łączy tych papieży wskazał Tomasz Nakielski - Przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W swoim wykładzie abp Wacław Depo wskazał na „tajemnicę wierności w życiu i posłudze bł. Jana Pawła II.”- Ta wierność przejawiła się w tym, że Jan Paweł II wiedział Kogo się trzyma i do Kogo prowadzi - mówił abp Depo cytując słowa ks. prof. Tadeusza Stycznia.
- Pontyfikat Jana Pawła II to była wierna posługa każdemu człowiekowi bez wyjątku - mówił abp Depo. Metropolita częstochowski ukazał tajemnicę wierności w życiu Jana Pawła II poprzez modlitwę, pielgrzymowanie i przepowiadanie. - Modlitwa ma fundamentalny udział w życiu i posłudze Jana Pawła II. Modlitwa jest formą wierności wobec Boga - mówił metropolita częstochowski i dodał, że „Totus tuus było aktem pełnego zawierzenia siebie Bogu przez Maryję i przez pielgrzymowanie w drewnianych butach do Łagiewnik.” Mówiąc o pielgrzymowaniu Jana Pawła II abp Depo podkreślił, że „były to podróże wiary, modlitwy, miłości i pokoju.” - Jan Paweł II przez pielgrzymowanie pokazał nam publiczno-społeczny wymiar naszej wiary. Dla Jana Pawła II Chrystus przychodzi i idzie. On spotykał Chrystusa w ludziach - podkreślił abp Depo. Odnosząc się do tajemnicy wierności poprzez przepowiadanie metropolita częstochowski wskazał, że Jan Paweł II „tchnął nową formę w myśl religijną i teologię.”- Nie tylko przepowiadał Ewangelię, ale twórczo przełożył Osobę Chrystusa na wszystkie problemy współczesnego człowieka - podsumował abp Depo.
Następnie ks. dr Jarosław Grabowski omawiając pontyfikat bł. Jana XXIII przywołał słowa Benedykta XVI i podkreślił, że „ pontyfikat Papieża Dobroci był wielkim doświadczeniem ojcostwa.” - Jan XXIII był człowiekiem promieniującym ewangeliczną dobrocią i Bożym pokojem - mówił ks. Grabowski.

Reklama

Prelegent wskazał również na duchowe więzi łączące papieży. Ks. Grabowski podkreślił, że Jan Paweł II nawiązał do Jana XXIII już przy wyborze imienia. - Cały pontyfikat Jana Pawła II był w nurcie Soboru Watykańskiego II wielkiego dzieła Jana XXIII - mówił ks. Grabowski i dodał, że „do tych łączących więzi duchowych należy dodać encykliki społeczne Jana XXIII „Mater et Magistra” oraz „Pacem in terris”, troskę o jedność chrześcijaństwa, beatyfikację Jana XXIII oraz prowadzenie duchowych notatek.”

Ks. Grabowski podkreślił na zakończenie, że „papieży łączyła troska o prawdę, która ma cztery wymiary: myślenie prawdą, szanowanie jej, mówienie prawdy i jej czynienie.”

O więziach bł. Jana XXIII z Jasną Górą i z Polską powiedział o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów. - Jan XXIII był zafascynowany polskim narodem. To on prosił o Msze św. na Jasnej Górze, do której pielgrzymował w 1929 r. - mówił o. Jabłoński i przypomniał, że „dla Jana XXIII wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej był bardzo drogi i bliski, o czym sam wielokrotnie mówił.” „Papież Dobroci był solidarny z Kościołem w Polsce, odczuwał łączność duchową Jasnej Góry z Soborem Watykańskim II.”- kontynuował o. prof. Zachariasz Jabłoński i przypomniał, że „umierający papież polecił by przy jego łóżku postawić obraz Matki Bożej Częstochowskiej.”

Reklama

W konferencji wzięli udział m. in. ojcowie paulini na czele z o. Izydorem Matuszewskim generałem zakonu paulinów, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele świata polityki na czele z poseł Jadwigą Wiśniewską (PiS), świata kultury, mediów na czele z Lidią Dudkiewicz zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”, członkowie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Rycerzy Kolumba.

Jan XXIII, zanim został wybrany na Stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Ale szczególnie cenił sobie swoje pielgrzymowanie do Częstochowy, na Jasną Górę. Otóż 17 sierpnia 1929 r., będąc jeszcze wizytatorem apostolskim w Bułgarii, odwiedził Jasną Górę. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał: „Fiat pax in virtute tua, Regina Poloniae et abundantia in turribus tuis” (Niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich). W swoich spotkaniach i rozmowach z Prymasem Tysiąclecia powracał do Matki Bożej Jasnogórskiej. To na prośbę Jana XXIII, wypowiedzianą 4 listopada 1958 r. do kard. Wyszyńskiego, od 6 listopada 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji papieża. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatnia notatka w „Dzienniku duszy”, zapisana krótko przed śmiercią, 20 maja 1963 r., dotyczy audiencji udzielonej kard. Wyszyńskiemu.

2014-02-26 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Komorowski przy grobie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

prezydent

MONIKA KSIĄŻEK

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę w Watykanie i Republice Włoskiej. Tuż po przylocie polska delegacja, która uczestniczyć będzie w jutrzejszych uroczystościach inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, udała się do bazyliki św. Piotra, by pomodlić się przy grobie bł. Jana Pawła II. W skład polskiej delegacji, której przewodniczy Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną, wchodzą również m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były prezydent Lech Wałęsa oraz minister Jacek Cichocki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do Rzymu nie przyjechała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję