Reklama

Franciszek

Franciszek: Żyjemy w czasach, gdy pokój jest zagrożony w wielu częściach świata

Żyjemy w czasach, gdy pokój jest zagrożony w wielu częściach świata: poglądy partykularne i nacjonalistyczne, wspierane interesami egoistycznymi i żądzą zysku, wydają się coraz bardziej dążyć do dominacji. To jednak zwiększa ryzyko, że w ostatecznym rozrachunku utracona i podeptana zostanie jedynie godność człowieka – stwierdził papież spotykając się z delegacją B'nai B'rith International, żydowskiej organizacji założonej w Nowym Jorku w 1843 r., której celem jest wspieranie ubogich i walka z antysemityzmem.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Patrząc na konflikty, które rozdzierają świat, na niebezpieczne ekstremizmy, zagrażające bezpieczeństwu wszystkich, papież Franciszek przypomniał, że przemocy zawsze towarzyszą kłamstwo i obojętność. Nawiązał do biblijnej historii Kaina i Abla, i pytania skierowanego do zabójcy: „Gdzie jest brat twój?”. Wskazał, że „nie można odnaleźć siebie, nie szukając brata, nie można odnaleźć Boga, nie biorąc w ramiona bliźniego. Nie możemy zastąpić Bożego marzenia o świecie braci światem jedynaków, którzy są gwałtowni i obojętni. W obliczu przemocy, w obliczu obojętności święte karty przywodzą ku obliczu brata” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że najbardziej konkretnym sposobem promowania większego braterstwa jest pomoc ostatnim, ubogim, chorym. Ludzie w potrzebie mają prawo do pomocy, solidarności i nadziei. Dodał, że zarówno dla chrześcijan jak i wyznawców judaizmu oznacza to również wprowadzanie w życie woli Boga.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do wielu konfliktów i niebezpiecznych ekstremizmów zagrażających życiu całej ludzkości papież wskazał, że największym czynnikiem ryzyka jest ubóstwo materialne, edukacyjne i duchowe, które staje się żyzną glebą dla podsycania nienawiści, gniewu, frustracji i radykalizmu.

„Żyjemy w czasach, gdy pokój jest zagrożony w wielu częściach świata: poglądy partykularne i nacjonalistyczne, wspierane interesami egoistycznymi i żądzą zysku, wydają się coraz bardziej dążyć do dominacji. To jednak zwiększa ryzyko, że w ostatecznym rozrachunku utracona i podeptana zostanie jedynie godność człowieka” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek wezwał do pamiętania o przeszłości, o wojnach, o Szoah i wielu innych okrucieństwach, aby zapobiec eskalacji przemocy. Zaznaczył, że sporów nie rozwiązuje się za pomocą przemocy i wojny, bowiem prowadzi ona jedynie do nakręcania spirali nienawiści. Podkreślił też konieczność dalszego rozwijania dialogu żydowsko-katolickiego zarówno poprzez konkretną pomoc dla najbardziej potrzebujących, obronę ludzkiej godności, dążenie do pokoju, sprawiedliwości jak i ochrony środowiska naturalnego człowieka. Wspominał przy tej okazji swoich żydowskich kolegów ze szkoły w dzieciństwie i wyznał, że „zawsze bliskie memu sercu było promowanie i pogłębianie dialogu żydowsko-katolickiego".

2022-05-30 12:27

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do realizowania ewangelicznej wizji małżeństwa

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przedstawiamy słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków.

Oto słowa Ojca Świętego:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję