Reklama

Pietruszka leczy i poprawia smak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum hortense) jest dwuletnią rośliną z rodziny baldaszkowatych. W pierwszym roku wegetacji wytwarza rozetę składającą się z dużej liczby liści i silny system korzeniowy z wydłużonym korzeniem spichrzowym. W drugim roku wyrasta rozgałęziony pęd, wysokości do l m. Pęd ten zakończony jest baldachokształtnymi kwiatostanami. Roślina ma charakterystyczny zapach.
Pietruszka pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, gdzie uprawia się tylko jej liściaste odmiany. My używamy także jej korzenia jako dodatku do rosołu i innych zup. Natką pietruszki posypuje się gotowe dania, doceniając jej smakowite i zdrowotne właściwości.
W starożytności wierzono, że pietruszka daje siłę, wzmaga inteligencję i czyni człowieka odważniejszym w podejmowaniu różnych życiowych decyzji. To dlatego rzymscy gladiatorzy zjadali przed walką duże ilości pietruszki.
W lecznictwie stosowany jest korzeń pietruszki, zawierający sporo potasu oraz inne składniki, takie jak olejek eteryczny, związki kumarynowe, cukry i sole mineralne.
Pietruszka działa moczopędnie i dlatego od dawna stosowano ją w chorobach nerek i dróg moczowych. Zalecana jest też w leczeniu reumatyzmu, niektórych chorób skóry i schorzeń wywołanych niewłaściwą przemianą materii. Polecana jest również jako środek poprawiający trawienie przy braku apetytu i w niestrawnościach. Dzięki obecności olejków eterycznych wzmaga wydzielanie soków trawiennych, likwiduje gazy, zaparcia, pobudza pracę wątroby.
Wyciąg z owoców pietruszki może być stosowany przy przeziębieniach, niektórych alergiach, przy bólach oczu i powiek i w przewlekłych schorzeniach prostaty. Nie wolno jej tylko aplikować przy stwierdzonym stanie ropnym nerek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Strzelanina w szkole katolickiej w Minneapolis

2025-08-27 16:57

[ TEMATY ]

USA

Szkoła katolicka

strzelanina

Minneapolis

Adobe Stock

Strzelanina w szkole katolickiej w USA

Strzelanina w szkole katolickiej w USA

Szefowa amerykańskiego resortu bezpieczeństwa krajowego Kristi Noem poinformowała w środę, że w szkole katolickiej w Minneapolis doszło do strzelaniny. Dodała, że modli się za ofiary tego ataku.

W poniedziałek uczniowie wrócili na zajęcia lekcyjne. FBI znajduje się na miejscu zdarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Jezus przychodzi do nas w rożnych momentach naszej codzienności

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 24, 42-51.

Czwartek, 28 sierpnia. Wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła
CZYTAJ DALEJ

Wakacje w łódzkim oratorium św. Dominika Savio

2025-08-28 11:05

[ TEMATY ]

archidiecezja łódza

Archiwum Oratorium D. Savio w Łodzi

O tym, że wakacje wcale nie muszą oznaczać nudy, przekonała się prawie setka dzieci i młodzieży z łódzkiego Oratorium im. św. Dominika Savio. To miejsce przez dwa miesiące oferowało różne formy spędzania czasu wolnego dla dzieci szkolnych.

Wraz z rozpoczęciem wakacji ponad czterdzieści osób mogło wziąć udział w półkoloniach. Wśród zajęć dwóch turnusów był czas na integrację, zajęcia plastyczne, muzyczno-wokalne, sportowo-rekreacyjne. Na uczestników wypoczynku czekały również wyjścia – do sali zabaw oraz Muzeum Papieru i Druku – w pierwszym tygodniu a także do Muzeum Tradycji Niepodległościowych – w drugim tygodniu półkolonii. Nie mogło zabraknąć też wycieczek do historycznych miejsc. Uczestnicy zajęć w pierwszym terminie pojechali do Inowłodza, by zobaczyć romański kościół św. Idziego i ruiny zamku. Celem wycieczki w drugim terminie było Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich. Podczas półkolonii, które dofinansowało Kuratorium Oświaty w Łodzi, nie mogło zabraknąć codziennej modlitwy, słówka i mszy św. na zakończenie zajęć.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję