Reklama

Polska

Abp Kupny: zaangażowanie świeckich w ewangelizację spotkało się z uznaniem w Watykanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Z uznaniem Watykanu spotkało się zaangażowanie polskich katolików świeckich w nową ewangelizację - poinformował abp Józef Kupny, który podczas wizyty ad limina Apostolorum zaprezentował sytuację ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce przed Papieską Radą ds. Świeckich.

- Zwróciłem uwagę na aktywne włączanie się ludzi świeckich w nową ewangelizację - mówi abp Kupny, dodając, że jako przykład podał m.in. inicjatywy realizowane we Wrocławiu. - Wierni sami zauważają potrzebę dzielenia się swoją wiarą i często w niekonwencjonalny sposób wychodzą z Dobrą Nowiną na ulice. Spotkało się to z dużym uznaniem - podkreśla metropolita wrocławski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Kupny rozmawiał także na temat Światowych Dni Młodzieży, które w 2106 r. odbędą się w Krakowie. - Jest to o tyle ważny temat, że po 25 latach młodzi ludzie z całego świata ponownie spotkają się z Ojcem Świętym w naszym kraju. Kościół w Polsce ma wiele do powiedzenia młodym, a młodzi mają wiele do powiedzenia Kościołowi - zaznaczył abp Kupny.

Dodał przy tym, że poprzez obecność w Rzymie biskupi polscy doświadczają powszechności Kościoła. - Papież Franciszek wnosi styl Kościoła latynoamerykańskiego, gdzie ważne jest bycie blisko wiernych, wychodzenie do ludzi - tłumaczy abp Kupny. Zwraca także uwagę, że sztuczne i nieprawdziwe jest przeciwstawianie polskich biskupów papieżowi. - Ten problem nie dotyczy tylko i wyłącznie Polski. Uświadomiono nam, że podobnie dzieje się w innych krajach. Tymczasem u grobów Apostołów każdego dnia doświadczamy tego, że stanowimy jedność - mówi metropolita wrocławski. Zaznacza także, że nieuprawnione są próby przeciwstawiania Franciszka jego poprzednikom. - Kiedy spojrzymy na nauczanie ostatnich papieży zauważymy, że ono jest bardzo podobne: Bóg jest w jego centrum, a fakt poznania Chrystusa i życia Nim - źródłem ogromnej radości - podkreślił metropolita wrocławski.

W piątek 7 lutego metropolita wrocławski - wraz z innymi polskimi biskupami - spotka się z papieżem. Z relacji biskupów, którzy już rozmawiali z Ojcem Świętym wynika, iż interesuje się on życiem Kościoła w Polsce. Papież pytał się hierarchów m.in.: jak wygląda katechizacja w naszym kraju, wyrażając uznanie dla różnych inicjatyw duszpasterskich podejmowanych w poszczególnych diecezjach.

2014-02-05 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: szkoły katolickie to nie placówki drugiego gatunku

[ TEMATY ]

szkoła

Wrocław

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

Na znaczenie i wysoki poziom szkół katolickich zwrócił uwagę abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski, przyjął dziś dyrektorów szkół katolickich, działających na terenie stolicy Dolnego Śląska. Zapoznał się też z aktualną ofertą edukacyjną poszczególnych placówek oświatowych i rozmawiał na temat głównych problemów i wyzwań, jakie stają przed szkołami katolickimi.
CZYTAJ DALEJ

W Krakowie więcej uczniów uczęszcza na religię niż edukację zdrowotną

2025-10-02 06:50

[ TEMATY ]

religia

edukacja zdrowotna

religia w szkole

Adobe Stock

Około 33 proc. uczniów szkół w Krakowie będzie chodziło na lekcje edukacji zdrowotnej – wynika z danych urzędu miasta. To mniej niż przewidywały władze samorządowe. Im starsi uczniowie, tym mniejsze zainteresowanie przedmiotem.

To 17 081 uczniów z 51 116 uprawnionych – powiedziała w środę PAP dyrektor Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych w Urzędzie Miasta Krakowa Magdalena Mazur.
CZYTAJ DALEJ

Tłumy miłośników modlitwy różańcowej w Rokitnie

2025-10-04 17:47

[ TEMATY ]

Rokitno

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca

Karolina Krasowska

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Tłumy wiernych – miłośników modlitwy różańcowej z całej diecezji - przybyły 4 października do Rokitna na Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka. Spotkaniu przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie była wyjątkowo liczna, gdy chodzi o frekwencję. Rozpoczęła się Różańcem z procesją pocztów sztandarowych. Później swoim świadectwem podzielił się Adrian Pakuła, twórca i koordynator rekolekcji ODDANIE33, który przyjechał z Poznania. Zwrócił uwagę, że modlitwy członków Żywego Różańca dopomagają Matce Bożej w ratowaniu dusz:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję