Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasze wybory są zależne od zawierzenia Bogu

– Nasze wybory są zależne od zawierzenia Bogu, dlatego błogosławieni są ci, którzy słuchają Pana i przestrzegają Jego dróg – powiedział na Jasnej Górze abp Wacław Depo. 12 marca metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszy św. w intencji maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgii uczestniczyły również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, które dziękowały za 100-lecie posługi.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że Wielki Post „jest czasem sposobnym, byśmy szukali głębiej spojrzenia Bożego na życie”. – Dopiero wówczas będziemy bardziej odpowiedzialni wobec Boga za siebie, za nasze codzienne wybory – wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając słowa pierwszego czytania z Księgi Powtórzonego Prawa, metropolita częstochowski zaznaczył, że Izrael doświadcza Boga, który „nie jawi się w świadomości ludu jako ktoś daleki i niedostępny, ale jako ktoś, kto pragnie zbliżyć się do swojego ludu, dlatego go wybrał dla siebie, ale również dla innych narodów”. – To przecież Bóg daje Izraelowi prawa i przykazania, które wyznaczają drogę życia w mądrości – podkreślił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Słyszymy: „Jeśli będziecie przestrzegać tych dróg, będziecie narodem mądrym, rozsądnym i świętym”. To słowo „jeśli” jest dla nas bardzo niepokojące, bo mówi o odpowiedzialności wynikającej z naszej wolności, zarówno osobistej, jak i wspólnotowej. Jesteś wolny. Masz prawo wyboru – kontynuował. Przypomniał również słowa czytane w I tygodniu Wielkiego Postu, także z Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie!”. – Rozumiemy, że nasze wybory są zależne od zawierzenia Bogu, dlatego błogosławieni są ci, którzy słuchają Pana i przestrzegają Jego dróg, jak pouczył nas psalmista – stwierdził metropolita częstochowski.

Duchowny zachęcił, aby od wiary odziedziczonej przechodzić do wiary wyboru osobistego, „ciągłego określania się, po której staję stronie: życia czy śmierci, błogosławieństwa idącego od Boga czy przekleństwa idącego od ducha złego”. – To wymaga czujności. Nie możemy wybrać Boga raz na zawsze. Nie możemy utracić łaski, która została w nas wpisana już od momentu naszego chrztu. Trzeba odpowiedzieć osobiście, tak jak Bóg wymagał od Izraela – wzywał abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski odniósł się również do sytuacji współczesnej, kiedy „jesteśmy wprost świadkami odejścia od dotychczasowego modelu cywilizacji chrześcijańskiej i odejścia od Bożych praw”. – Jeśli słyszymy, że wojna, która dzieje się w pobliżu naszych granic, jest wojną cywilizacji, a nie zamysłu szatana, to gdzie jesteśmy? – pytał.

Abp Depo zauważył, że coraz częściej mówi się o postprawdzie, twierdząc, że „nie ma już prawdy nadprzyrodzonej i Bożej, nie ma już prawdy zobowiązującej, obiektywnej. Wszystko jest relatywne, wszystko można zmieniać”.

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteśmy świadkami tego, że godzina Kościoła trwa. A Chrystus jest ten sam, obecny w tajemnicy krzyża, śmierci i zmartwychwstania poprzez każdą Eucharystię, która dokonuje się na ołtarzach świata. On jest, chociaż jest odsuwany, ośmieszany i profanowany poprzez krzyż i protesty wewnątrz kościołów, a On z wysokości krzyża woła tak jak na Golgocie: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” – wskazał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Podkreślił, że słowa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” nie są zgodą na zło wypowiedzianą przez samego Chrystusa. – On stanął po naszej stronie i pokazał nam granicę naszego człowieczeństwa – zaznaczył abp Depo. – (...) Zło nie może być normą człowieczeństwa, ale nikt nie może za nas decydować o tym, jaki ma być kształt mojego, twojego, naszego życia, dlatego nie wolno nam koncentrować się tylko na sobie, na swoich upadkach, zrażać się swoimi przeciwnościami, grzechami, słabościami, ale mamy pytać się Chrystusa, jak wychodzić razem z Nim naprzeciw wyzwaniom, które przychodzą do nas w Polsce, Europie i świecie – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się do wyników ankiety, według której 60% Polaków i Polek przechodzi depresję, w tym najwięcej osób w wieku 16-25 lat, pytał: – Czy to jest tylko pandemia? Czy to jest tylko zagrożenie wojną czy odejście od wyboru Chrystusa i stawania po Jego stronie?

Celebrans przytoczył słowa, które papież Franciszek wypowiedział na Jasnej Górze w 2016 r.: „Przez Maryję Bóg zszedł do konkretnego człowieka. Maryja stała się wprost schodami, po których zszedł Bóg do ludzi i dlatego ten Bóg jest bardzo konkretny. Ten Bóg jest bliski, tak jak Ona stała się bliska ludziom potrzebującym w Kanie Galilejskiej, a i w całym Jej życiu”. – Przyjmujemy to wołanie bardzo osobiście – dodał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj razem, by wyprosić przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej potrzebne dary Ducha Świętego dla nas osobiście, dla naszych wspólnot, dla kolejnego egzaminu naszego życia z wiary – podsumował.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele maturzystów archidiecezji częstochowskiej oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi wypowiedzieli słowa aktu zawierzenia Maryi.

Maciej Orman/Niedziela

– Przez wiele miesięcy przygotowywaliśmy się do matury. Wizyta na Jasnej Górze to sposób na duchowe przygotowanie – powiedziała „Niedzieli” Patrycja z kl. III d w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Częstochowie. Zapytana, czego można życzyć maturzystom, przyznała, że chcieliby do końca roku szkolnego spędzić miło czas z rówieśnikami. Dodała, że planuje studiować filologię obcą albo kierunek związany z geografią.

– Modlimy się o pomoc Boga i Matki Bożej w naszych zmaganiach maturalnych, ale także o pokój, za uchodźców i w różnych sprawach ważnych dla całego świata – podkreślił Paweł z kl. III e, również z IX LO. – Prosimy także o asystencję Ducha Świętego, aby pomógł nam wykorzystać naszą wiedzę w dobry sposób – dodał przyszły student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

2022-03-12 15:51

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

6. Jasnogórski Wieczór Maryjny. Miłość – ufność – cierpienie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Sztajner

– Jestem szczęśliwa, że mam wiarę, że mam Boga, któremu mogę zaufać, który mnie prowadzi do siebie, a Maryja jest Matką i Królową, Ona uczy mnie swoim przykładem, a kochać to znaczy być z drugim człowiekiem szczególnie cierpiącym – mówiła Teresa Kopka, terapeutka uzależnień, podczas szóstego Jasnogórskiego Wieczoru Maryjnego, który odbył się pod hasłem: „Boleść Matki” w sobotę 8 kwietnia w ramach cyklu „Moja Mama jest Królową”.

O tym, jak odnaleźć Miłość i godność oraz wieścić radosne i szczęśliwe życie nawet wtedy, gdy w dzieciństwie doświadczyło się odrzucenia przez matkę albo ojca czy później niechlubnych wydarzeń, przekonali się ci, którzy przybyli na audiencję do Królowej 8 kwietnia. Najpierw uczestniczyli oni w Mszy św. celebrowanej o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej, a następnie w Bazylice Jasnogórskiej Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka, rozmawiała na temat „Boleść Matki” z o. Marcinem Ciechanowskim, paulinem, i Teresą Kopką, terapeutką uzależnień. W tym miejscu warto przypomnieć, że Jasnogórskie Wieczory Maryjne odbywają się każdego 8. dnia każdego miesiąca, ponieważ 8 września 1717 r. odbyła się koronacja wizerunku Matki Bożej (główne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu zaplanowano 26 sierpnia 2017 r. z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Konferencja Episkopatu Polski, Polskie Towarzystwo Mariologiczne i o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Organizatorem spotkań jest Kuria Generalna Zakonu Paulinów i Klasztor Jasnogórski, a patronem medialnym – Tygodnik Katolicki „Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję