Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Australia

Już jest hasło ŚDM w Sydney

Słowa Pana Jezusa: Weź swój krzyż i idź za mną, zaproponowane przez Papieską Radę Świeckich, mają być hasłem Światowego Dnia Młodzieży, który za 3 lata, w dniach 15-20 lipca 2008 r. odbędzie się w Sydney.
Dotychczas hasła poszczególnych Światowych Dni Młodzieży ustalał Jan Paweł II, a nie Papieska Rada Świeckich. Zwykle też następowało to z rocznym wyprzedzeniem. Tylko w 1993 r. Ojciec Święty zapowiedział jedno wspólne hasło dla dwóch kolejnych Dni: IX w 1994 r. i X w 1995 r. (główne obchody w Manili): Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20, 21). Ponadto hasłem XVI ŚDM w 2001 r. były słowa: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje (Łk 9, 23).
Zanim dojdzie do spotkania na antypodach, w Kościele powszechnym odbędą się Światowe Dni Młodzieży w kolejne Niedziele Palmowe w latach 2006 (9 kwietnia) i 2007 (1 kwietnia) na szczeblu diecezjalnym i parafialnym w Kościołach lokalnych. Również w roku 2008, niezależnie od obchodów centralnych, w Sydney w lipcu, odbędzie się ŚDM w Niedzielę Palmową (16 marca). Hasła dla tych Dni nie zostały jeszcze ustalone.

Białoruś

Koronacja w Grodnie

Z udziałem kardynałów, nuncjusza apostolskiego w Mińsku oraz biskupów z Białorusi, Polski, Rosji i Litwy, wielu księży i rzesz wiernych z całej Białorusi odbyła się w bazylice katedralnej w Grodnie koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej „Kongregackiej” (lub „Studenckiej”). Obecni byli także przedstawiciele Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego), korpusu dyplomatycznego, przewodniczący Komitetu ds. Religii i Narodowości Stanisław Buko, a także władz obwodowych i miejskich. Uroczystość połączono z obchodami 300. rocznicy konsekracji miejscowej katedry.
Głównym punktem programu było nałożenie na obraz przez metropolitę mińsko-mohylewskiego kard. Kazimierza Świątka koron poświęconych jeszcze przez Jana Pawła II.
Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, a bardzo emocjonalne przemówienie - metropolita w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz, który przez wiele lat pracował duszpastersko w Grodnie. Przypomniał, jak odradzał się Kościół katolicki na Białorusi i kult Matki Bożej „Kongregackiej”.
Nuncjusz apostolski na Białorusi abp Martin Vidović zapewnił zebranych o miłości i duchowej łączności z nimi Benedykta XVI, przejawiającej się m.in. w ogłoszeniu roku jubileuszowego w bazylice grodzieńskiej i ustanowieniu związanego z tym specjalnego odpustu. Wezwał również wiernych do odwagi w przemienianiu swego życia i wyznawaniu wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Kościół pomaga ofiarom huraganu „Katrina”

Katolickie organizacje charytatywne w Stanach Zjednoczonych zorganizowały szybką akcję zbiórki środków na pomoc poszkodowanym z powodu huraganu „Katrina”.
W całym kraju ogłoszona została zbiórka pieniędzy. Fundusze zbierane przez wewnętrzną sieć amerykańskiego odpowiednika Caritasu zostaną przeznaczone przede wszystkim na bezpośrednią pomoc poszkodowanym przez huragan. Myśli się także o długofalowych projektach odbudowy zniszczonych regionów.
Akcja pomocy jest prowadzona z zewnątrz, gdyż biura i personel archidiecezji nowoorleańskiej ewakuowano wraz z całym miastem.

Irak

Na moście śmierci w Bagdadzie

31 sierpnia na bagdadzkim moście A’Imma zginęło ponad 1000 osób, a kilkuset uczestników dorocznych uroczystości związanych z rocznicą śmierci szyickiego imama Musy al-Kazima zostało rannych.
Rano, gdy wielotysięczny tłum szyickich pielgrzymów zaczął zbierać się na uroczystości w pobliżu mauzoleum imama - pochodzącego z XVI-XVII wieku znanego bagdadzkiego meczetu Al-Kazimajn, miejsce modłów zostało ostrzelane z moździerzy - na miejscu zginęło 7 osób, a 35 zostało rannych.
Na tłum, przygotowujący się do odbywanej co roku procesji ku czci immama, spadły co najmniej 4 pociski moździerzowe. Część trafiła też w okoliczne domy.
W kilka godzin po ostrzale, w czasie procesji, na moście przez rzekę Tygrys doszło do wybuchu paniki, gdy rozeszły się pogłoski, że wsród wiernych znajdują się zamachowcy samobójcy.
Ofiary tych wydarzeń zostały zadeptane, bądź zepchnięte z mostu do Tygrysu.

Reklama

Ludzie

W tym roku po raz pierwszy 26 sierpnia - dzień urodzin bł. Matki Teresy z Kalkuty - był obchodzony w południowoindyjskim stanie Kerala jako Dzień Sierot. Decyzję taką podjął miejscowy rząd. „Była ona matką wszystkich i teraz my chcemy okazać jej naszą wdzięczność w ten skromny sposób” - oświadczył Kunju, 53-letni muzułmanin. Dodał, że decyzja władz stanowych uznaje „służbę Matki, która kochała ludzkość”.
W stanie Kerala istnieje 419 sierocińców, w których przebywa ok. 25 tys. dzieci; niektóre z nich znaleziono porzucone na ulicach we wczesnym dzieciństwie i nawet nie można ustalić daty ich urodzin.
Przełożona Misjonarek Miłości w Kerali - s. Angelet powiedziała UCAN, że jej współsiostry nigdy dotychczas nie obchodziły dnia urodzin swej Założycielki. Obecnie jednak z radością powitały decyzję władz stanowych. „To dobry gest i nasze biedne sieroty będą świętować ten dzień bardziej wyraziście” - dodała.

Matka Teresa urodziła się jako Agnes Gonxha Bojaxhiu w katolickiej rodzinie albańskiej w Skopje, stolicy dzisiejszej Macedonii, 26 sierpnia 1910 r. W wieku 18 lat przybyła do Indii jako siostra loretanka. W 1950 r. opuściła swój zakon i założyła zgromadzenie zakonne Misjonarek Miłości, aby zająć się najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi ludźmi, których spotykała wokół siebie. Dziś jest to jedna z najprężniej rozwijających się wspólnot zakonnych na świecie i liczy ponad 4,5 tys. członkiń na wszystkich kontynentach. W 1979 r. Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie, a 19 października 2003 r. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Włochy

Już drugi szczyt górski we Włoszech nosić będzie imię Jana Pawła II. Pierwszy znajduje się w Apeninach, w masywie Gran Sasso, gdzie polski Papież lubił jeździć na nartach. Nadanie imienia odbyło się w dniu jego urodzin, 18 maja tego roku, a tydzień później wspiął się tam abp Stanisław Dziwisz. Drugim szczytem jest jeden z wierzchołków, na wysokości 3 222 m, znajdujący się w okolicach Sondrio w Valtellina w samych Alpach.
28 sierpnia odbyło się wmurowanie tablicy pamiątkowej. Ufundowały ją lokalne samorządy i parafie.

Taizé

W Taizé rozpoczynają się przygotowania do najbliższego Europejskiego Spotkania Młodych w Mediolanie. Po śmierci Brata Rogera w ekumenicznej wiosce, jak dawniej, trwają modlitwy młodzieży z całego kontynentu.
„Minione dni były dla naszej Wspólnoty bardzo szczególne. Gwałtowna śmierć Brata Rogera zaskoczyła nas, ale Bogu dziękujemy za dar pokoju, jakim od pierwszej chwili w tamten pamiętny wtorek przed dwoma tygodniami obdarzył nas, braci, i tylu młodych ludzi, którzy z nami na wzgórzu Taizé przeżywali te trudne chwile. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy nas w tych dniach wspierają modlitwą i życzliwą myślą w Polsce, dziękujemy za listy, e-maile, telefony” - powiedział br. Marek z Polski w rozmowie dla Radia Watykańskiego.

Tydzień na świecie

Papież Benedykt XVI mianował dwóch nuncjuszy dla krajów azjatyckich. W Kuwejcie, Bahrajnie, Jemenie i Katarze będzie go reprezentował dotychczasowy maronicki biskup Baalbeku-DeirEl-Ahmar w Libanie - Mounged El-Hachem, wyniesiony jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. Będzie on również delegatem apostolskim dla Półwyspu Arabskiego. Nowym nuncjuszem w Turcji i Turkmenii został abp Antonio Lucibello, dotychczas reprezentujący Papieża w Paragwaju.

W stolicy Kosowa - Prisztinie poświęcono kamień węgielny pod budowę katolickiej katedry pw. bł. Matki Teresy.

Huragan „Katrina” przeszedł nad południowym wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, niszcząc niemal doszczętnie m.in. Nowy Orlean i Biloxi. Rzecznik Biloxi Vincent Creel powiadomił, że w południowych rejonach stanu Missisipi, w pasie nadbrzeżnym Zatoki Meksykańskiej, huragan pozostawił prawdopodobnie ok. 10 tys. ofiar śmiertelnych. „To, co się stało, jest niewyobrażalne” - dodał. Prezydent George W. Bush nazwał powódź i inne skutki huraganu „Katrina” jedną z największych katastrof naturalnych w historii USA. Nowemu Orleanowi zagraża katastrofa humanitarna. Skutkiem huraganu „Katrina” może być kryzys energetyczny na świecie.

Paryż przeżył „czarną serię” pożarów imigranckich ruder, zamieszkanych w większości przez Afrykańczyków; zginęło kilkanaście osób, w tym małe dzieci.

Saddam Husajn był jednym z najgorszych tyranów w dziejach świata i ma na sumieniu 2 mln ofiar - napisali m.in. autorzy Czarnej księgi Saddama Husajna, która ukazała się w Paryżu. Publikacja nawiązuje tytułem do Czarnej księgi komunizmu, która ukazała się również w Paryżu w 1997 r.

Przewodnicząca pracom Unii Europejskiej Wielka Brytania zaapelowała do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, by ponownie rozważył celowość swojego ostatniego dekretu o ograniczeniach w korzystaniu z zagranicznej pomocy finansowej. Brytyjczycy ostrzegli, że taki dekret może zaszkodzić przekazywaniu pomocy z UE dla Białorusinów oraz doprowadzić do „samoizolacji Białorusi”.

Węgry mają trzeciego demokratycznie wybranego prezydenta. Został nim 63-letni prawnik, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego László Sólyom. Urząd głowy państwa obejmie wówczas, kiedy minie kadencja obecnego prezydenta Ferenca Mádla.

Greckokatoliccy księża poświęcili w położonej nad Bugiem Zachodnim wsi Kupcze k. Lwowa figurę Matki Bożej - Róży Mistycznej. Jest to pierwszy na Ukrainie pomnik upamiętniający pomarańczową rewolucję i wzniesiony z myślą o obchodzonym 24 sierpnia Dniu Niepodległości Ukrainy.

W wieku 88 lat zmarł nieuznawany przez komunistyczne władze biskup chińskiej diecezji Mingdong w prowincji Fujian - Xie Shiguang.

Przedstawiciele ludności sunnickiej odrzucili napisany pod dyktando Amerykanów projekt irackiej konstytucji. W parlamencie irackim ostatecznie nie doszło do głosowania nad tym dokumentem. 15 października br. społeczeństwo Iraku w ogólnonarodowym referendum ma go zatwierdzić lub odrzucić.

Premier Autonomii Palestyńskiej Ahmed Korei na posiedzeniu rządu oświadczył m.in., że rozpoczęła się „walka o Jerozolimę”. Ostrzegł, że w przypadku, gdy władze Izraela nie zgodzą się na likwidację żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, palestyński „stan posiadania” będzie rozczłonkowany na maleńkie kantony-enklawy. Państwu palestyńskiemu uniemożliwiłoby to przeżycie - dodał Korei.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

[ TEMATY ]

patron

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer poświęcił się dla Boga i bliźnich. Urodził się w Barbastro w Hiszpanii, w pobożnej i dobrze sytuowanej rodzinie. Rodzice ukształtowali jego niezachwianą wiarę i ufność w siłę modlitwy i Bożej Opatrzności. Gdy miał kilkanaście lat, zdecydował się zostać kapłanem, aby w ten sposób bardziej otworzyć się na wypełnianie woli Bożej. W 1925 r. Josemaría przyjął święcenia kapłańskie. 2 października 1928 r. w Madrycie, gdzie kontynuował studia doktoranckie, podczas rekolekcji przeżył wizję dzieła, do którego Bóg go powoływał – był to moment, w którym narodziła się idea założenia Opus Dei. Tak ideę tej organizacji określił św. Josemaría: „Powołanie do Opus Dei może otrzymać każda osoba, która pragnie się uświęcić we własnym stanie: będąc stanu wolnego, żyjąc w małżeństwie czy we wdowieństwie, będąc świeckim czy duchownym”. Resztę życia poświęcił na rozwijanie Opus Dei. W chwili jego śmierci organizacja działała na pięciu kontynentach i liczyła ponad 60 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

[ TEMATY ]

sport

Bp Marian Florczyk

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka. Nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami. Jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmaga się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bp Florczyk przypomniał, że św. Paweł w swoich listach, mówiąc o wierze, stosuje porównania zaczerpnięte ze świata sportu. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę chrześcijaństwo, to jest to jakaś dyscyplina wewnętrzna, to jest zmaganie się z sobą samym, ku lepszemu, ku wartościom, ku sprawnościom duchowym, ku sprawności dobra w sobie, ku miłości” - zaznaczył biskup. Dodał, że „wiara to zachęta do zmagania się z sobą, to jest bój. Ten kto ma na uwadze życie duchowe, musi czasem stoczyć wielki bój, niesamowicie zacisnąć zęby, aby przezwyciężyć pokusy i słabości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję