Reklama

„Oby to dziedzictwo trwało w nas”

Niedziela Ogólnopolska 9/2005

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Podczas Eucharystii w kaplicy w Domu Pamięci

Podczas Eucharystii w kaplicy w Domu Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóg jest miłością,
dlatego nie o to Mu idzie,
abyśmy się Go bali, ale o to, abyśmy się w Nim rozkochali.
(Stefan Kardynał Wyszyński)

W przeżywany obecnie Rok Eucharystii oraz jubileusz 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry przed Szwedami wpisało się ważne wydarzenie - w Częstochowie przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 12 zamieszkał Pan Jezus. 12 lutego br. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, dokonał poświęcenia kaplicy - serca Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jezus Eucharystyczny przybył na zawsze do Domu, w którym pielęgnowane jest dziedzictwo wielkiego Prymasa Tysiąclecia. W ten sposób spełniło się w jakimś sensie wyrażone kiedyś skryte pragnienie kard. Wyszyńskiego, aby miejscem jego spoczynku była Jasna Góra. Potem, w swojej pokorze, wskazał - jako Pasterz stolicy - archikatedrę warszawską, i tam zostały złożone jego doczesne szczątki. - Prawdziwym, szczególnym gospodarzem Domu Pamięci, powstałego tuż przy Jasnej Górze, jest - obok Jezusa i Maryi - sługa Boży kard. Wyszyński - powiedział abp Nowak podczas ceremonii poświęcenia kaplicy. - On chodzi po tym Domu i pilnuje polskich spraw, łącząc w sobie dwa tysiąclecia chrześcijaństwa. W jego osobie wielkie dziedzictwo polskiego Kościoła utrwalone jest w naszych, nowych czasach. W przekazywaniu tego dziedzictwa od lat służą mądrze i dyskretnie członkinie Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, obecne do końca przy kard. Wyszyńskim, starające się zachować na zawsze to wszystko, co w jego życiu stanowiło o Kościele i o Polsce, a teraz pielęgnujące dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, aby ze skarbnicy myśli tego wielkiego teologa i męża stanu mogły korzystać obecne i przyszłe pokolenia.
Po poświęceniu kaplicy odbyła się erekcja szczególnej Drogi Krzyżowej. Tutaj bowiem przeniesiono stacje z Rywałdu k. Lidzbarka Warmińskiego, które osobiście wypisał na ścianach podczas swojego internowania kard. Wyszyński. Ten fakt został utrwalony w Zapiskach więziennych, gdzie pod datą 4 października 1953 r. czytamy: „Dziś «erygowałem» sobie Drogę Krzyżową, pisząc na ścianie, ołówkiem, nazwy stacji Męki Pańskiej i oznaczając je krzyżykiem. Resztę - Ecclesia supplet”.
Podczas uroczystości poświęcenia kaplicy w Domu Pamięci Mszę św. obok abp. Stanisława Nowaka koncelebrowali: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry, o. Ignacy Rękawek - kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego, ks. Stanisław Kuraciński - pallotyn, o. Mariusz Tabulski - prefekt kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Na Skałce w Krakowie, ks. Zdzisław Gilski - proboszcz miejscowej parafii, ks. Krzysztof Jeziorowski - prefekt kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, którzy pełnili asystę przy ołtarzu. Przybył także dr Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy. Licznie zgromadziły się panie z Instytutu Prymasowskiego, z Marią Okońską - założycielką Instytutu, Anną Rastawicką - obecną przełożoną generalną, oraz Stanisławą Grochowską - dyrektorem Domu.
Uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać świadectwa Marii Okońskiej o „Pierwszym Prymasie Jasnogórskim”, jak mówił o sobie kard. Wyszyński, z czego wynikało, że mocami Matki Bożej Jasnogórskiej, którą kochał najbardziej po Bogu, uratował on wolność Kościoła w Polsce i chrześcijańskiego ducha narodu. Wszystkie dzieła powierzał Matce Bożej i wskazywał na wieżę jasnogórską jako znak, że mamy mierzyć wysoko, w górę, jak orły, i zdobywać wielkie, ambitne cele, zakorzenieni w tym najświętszym miejscu na polskiej ziemi, jakim jest Jasna Góra.
Obecny na uroczystości Jerzy Król - aktor Teatru Studio w Katowicach, odtwórca roli kard. Wyszyńskiego w Zapiskach więziennych - tym razem zaprezentował myśli Prymasa Tysiąclecia dotyczące wolności politycznej i wolności ducha. Usłyszeliśmy, że dziś obrona Jasnej Góry to obrona duszy narodu, to zwycięstwo nad sobą. Cytowane słowa nabrały szczególnej mocy, bo wydawało się, że to sam Prymas przemawia. Aktor był ubrany w jego sutannę i piuskę, co przyczyniło się do duchowego zbliżenia z wielkim Autorem wypowiadanych słów.
Abp Nowak wyraził nadzieję, że podobnie jak w minionych dziesięcioleciach, również teraz, w czasach poważnego zagrożenia moralnego i wyraźnych oznak walki z Kościołem, Instytut Prymasowski będzie czuwał na wałach jasnogórskich, broniąc wartości i Kościoła w Polsce, i będzie się nadal starał, by duch Prymasa Tysiąclecia czuwał tutaj, w tym szczególnym miejscu u stóp Jasnej Góry, i w całej Polsce.

Reklama

Oby Kościół w Polsce pozostał mocny dziedzictwem
Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Oby to dziedzictwo trwało w nas.
(Jan Paweł II - papież)

* * *

Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego utrwala wielkie dzieła Boże, które miały miejsce na polskiej ziemi, a zarazem jest domem formacyjnym w duchu Prymasa Tysiąclecia. Oprócz sali pamięci, archiwum tekstów, dzieł i zdjęć kard. Wyszyńskiego zaplanowano pokoje rekolekcyjne, salę teatralną i konferencyjną, gdzie można będzie spotkać się z ludźmi żyjącymi dziedzictwem Księdza Prymasa, a także ze świadkami jego życia. Ten Dom staje się dzisiaj jednym z bastionów obrony Polski. Faktem jest, że wszystkie drogi Polaków prowadzą ku Jasnej Górze. Dobrze więc, iż na jednej z nich stanął Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, podobnie jak z drugiej strony klasztoru, przy głównej bramie, stanął jego pomnik.
Przypomnijmy, że Prymas Tysiąclecia powiedział tuż przed śmiercią: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeśli jaki program, to Ona”. Te słowa zostawił polskim biskupom jako duchowy testament, wskazując, że Polska powinna nadal kroczyć maryjną drogą.
- Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego został zbudowany wysiłkiem i sercami pań z Instytutu, przy wsparciu różnych osób, instytucji i całego społeczeństwa - podkreślił abp Nowak, życząc, aby trwały one nadal jako pomocnice Maryi i adorowały Jezusa Eucharystycznego, który zamieszkał w tabernakulum pod ich wspólnym dachem.

Podziękowanie

Poświęcenie tej kaplicy jest zarazem poświęceniem całego Domu,
bo wystarczy, że serce jest uświęcone, a cały dom, jak gdyby reszta ciała,
już żyje tym właśnie duchem.
(Stefan Kardynał Wyszyński)

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim Pracownikom Redakcji Tygodnika „Niedziela” na czele z Księdzem Infułatem Ireneuszem Skubisiem oraz Drogim Czytelnikom, naszym ofiarodawcom, darczyńcom i dobrodziejom, dzięki którym wzrasta Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zwłaszcza tym, którzy przyczynili się do urządzenia i poświęcenia kaplicy. Dziękujemy instytucjom kościelnym i świeckim, firmom, zakładom oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z zagranicy. Prosimy, aby naszą serdeczną wdzięczność, wyrażoną w modlitwie, przyjęli: Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak, Ksiądz Arcybiskup Edmund Piszcz, p. Elżbieta Nering, p. Irena Krobicka, p. Ewa Popowska, pp. Janina i Nikodem Polewscy, p. Orvin Kacprzyk, p. Duleep Aluwihare oraz grupa modlitewna z Amerykańskiej Częstochowy.

Instytut Świecki Pomocnic Maryi
Jasnogórskiej Matki Kościoła

Wszystkim pragnącym wesprzeć prace wykończeniowe i wyposażenie Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego podajemy konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła (darowizna na Dom Pamięci) PKO BP SA II/O Częstochowa, 98 1020 1664 0000 3902 0019 3706.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

[ TEMATY ]

kobiecość

męskość

Kard. Grzegorz Ryś

ideały

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Małgorzata Bilska: Coraz głośniej debatuje się publicznie o zagubieniu mężczyzn. Jest ono owocem programowej krytyki patriarchatu (system męskiej władzy) i zachowań mężczyzn (typ „macho”, dominator stosujący przemoc) przez ruch gender. Od dekad ma on wspólny cel - obalić patriarchat bez rozlewu krwi, metodą soft power; zastąpić go płynnie pozornie neutralną, de facto neopogańską „kulturą kobiecą”... Stolica Apostolska od Soboru Watykańskiego II uznaje równość płci za „znak czasu”. Potępia dyskryminację kobiet, panowanie mężczyzn interpretuje jako skutek grzechu w raju. Nie idzie jednak za tym refleksja nad katolickim wzorcem męskości, nad ideałem z Ewangelii! Kto jest komplementarny do Maryi? Jaka jest męska natura? Kobieta jest przecież od lat opisywana od A do Z! Chcąc sprawdzić stan świadomości, spytałam o to kilkunastu katolików (kilku świeckich, kilku księży, kilku biskupów). No i wiem, że nic nie wiem... Świeccy w większości wskazali na Jezusa, księża na Józefa. Jak jest?

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję