Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portugalia

Pożegnanie s. Łucji

Dziesiątki tysięcy wiernych żegnało w dniach 15 i 16 lutego br. przy Karmelu i w katedrze w Coimbrze, a także w bazylice w Fatimie, zmarłą 13 lutego s. Łucję dos Santos, ostatnią z trojga „pastuszków z Fatimy”, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża. Kilka godzin przed śmiercią s. Łucja otrzymała osobisty list od Jana Pawła II. Natomiast w specjalnym przesłaniu na uroczystości pogrzebowe Ojciec Święty napisał m.in.: „Czułem się zawsze wspierany codziennym darem jej modlitwy, zwłaszcza w trudnych chwilach doświadczeń i cierpień (…)”.
Uroczystościom żałobnym 15 lutego w katedrze w Coimbrze przewodniczył wysłannik Jana Pawła II - kard. Tarcisio Bertone, arcybiskup Genui. Uczestniczył w nich cały Episkopat Portugalii, a także wielu biskupów z zagranicy. Natomiast uroczystościom pogrzebowym następnego dnia przewodniczył miejscowy ordynariusz - bp Antonio Cleto. S. Łucja została pochowana w klasztorze, w którym przeżyła ponad 50 lat. Za rok jej doczesne szczątki zostaną przewiezione do Fatimy, gdzie pochowanych jest dwoje innych pastuszków, beatyfikowanych przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 2000 r. Można mieć nadzieję, że również s. Łucja zostanie szybko wyniesiona na ołtarze. Wiadomo, że pozostawiła po sobie notatki, których treść miała być poznana dopiero po jej śmierci. Jedna z nich, zapewne dotycząca misji Polski, znajduje się w skarbcu sanktuarium fatimskiego w Zakopanem. Kustosz sanktuarium - ks. Mirosław Drozdek SAC jako delegat z Polski uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych w Coimbrze.
Wśród licznych depesz ze świata i wypowiedzi ważnych osób można wspomnieć, że nuncjusz apostolski w Lizbonie - abp Alfio Rapisarda powiedział, że s. Łucja była nie tylko wielką osobowością, która przyniosła sławę Portugalii, ale była także „posłańcem wiary”, należącym do całego Kościoła.
Prezydent Portugalii - Pedro Santana Lopes ogłosił 15 lutego dniem żałoby państwowej po śmierci s. Łucji. Zmarłą zakonnicę nazwał „wielką postacią najnowszej historii Portugalii”.

Reklama

Niemcy

Zmarł ks. prał. Ignacy Siwiec

15 lutego br. zmarł we Fryzyndze, w 2 tygodnie po swych 90. urodzinach, ks. prał. Ignacy Siwiec, niezwykle zasłużony dla Polaków mieszkających w Niemczech, odznaczony za to m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ks. Ignacy Siwiec urodził się 1 lutego 1915 r. w rodzinie powstańca śląskiego w Gliwicach. Od dzieciństwa był wychowywany w głębokiej wierze oraz w wierności polskiej mowie i kulturze. W 1934 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym UJ w Krakowie. Po wybuchu wojny przyjął potajemnie święcenia kapłańskie 10 grudnia 1939 r. Pierwsze półtora roku po święceniach pracował jako wikariusz w jednej z katowickich parafii.
W 1941 r. został przymusowo wcielony jako sanitariusz do wojska niemieckiego. Po wyleczeniu ran odniesionych na froncie wschodnim przeniesiono go na front zachodni. W ostatnich dniach wojny dostał się do niewoli amerykańskiej, z której został szybko zwolniony. Od tamtej chwili rozpoczęła się jego kapłańska posługa wśród emigracji.
Pracował początkowo w amerykańskich obozach jenieckich na terenie Niemiec i Francji, a następnie w obozach wśród Polaków deportowanych do Niemiec. W 1953 r. powołano go na kapelana Polskich Oddziałów Wartowniczych we Francji, gdzie pracował 14 lat.
Lata powojenne należały do najtrudniejszych w jego kapłańskim życiu. Mimo że osłabiony przejściami wojennymi i obozem, niósł posługę duchową najbardziej zagubionym rodakom: byłym jeńcom wojennym, więźniom obozów koncentracyjnych, ludziom przymusowo wywiezionym na roboty do Rzeszy czy siłą ewakuowanym wraz z cofającym się frontem. Pomagał im wszystkimi swoimi siłami, dzieląc się tym, czym mógł: optymizmem, dobrym i krzepiącym słowem, a przede wszystkim otwartym sercem.
W 1967 r. ks. Siwiec objął stanowisko kanclerza Kurii Biskupiej dla Polaków w Niemczech. Po likwidacji Polskiej Diecezji w Niemczech w 1975 r. został mianowany na sekretarza generalnego Polskiej Misji Katolickiej w Republice Federalnej. Funkcję tę pełnił do 1986 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piotr Małoszewski

Węgry

Spotkanie biskupów Europy Środkowo-Wschodniej

Pod hasłem Chrześcijański obraz człowieka w dzisiejszej Europie w dniach 13-14 lutego br. odbywało się w stolicy Węgier Budapeszcie spotkanie przewodniczących Konferencji Episkopatów z Europy Środkowo-Wschodniej. Zaproszenie przewodniczącego Konferencji Biskupów Węgierskich - abp. Istvána Seregély’ego i Prymasa Węgier - kard. Pétera Erdö przyjęli przedstawiciele Episkopatów: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Słowenii i Słowacji. Kościół katolicki w Polsce reprezentowali przewodniczący KEP - abp Józef Michalik oraz kard. Franciszek Macharski z Krakowa. W obradach brał również udział nuncjusz apostolski w Budapeszcie - abp Juliusz Janusz. 13 lutego koncelebrowano wspólną Liturgię w stołecznej katedrze św. Stefana, a 14 lutego uczestników spotkania przyjął prezydent Węgier Ferenc Mádl.
Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń nt. kondycji ludzi i społeczeństw w byłych krajach tzw. obozu socjalistycznego, które weszły już bądź starają się o wejście do Unii Europejskiej.

USA

„Na płaszczyźnie międzynarodowej trzeba stworzyć sprawiedliwość społeczną, której wciąż jeszcze brakuje. Przywróci ona równość między narodami. Ci, którzy mają więcej, winni czuć się odpowiedzialni za słabszych i być gotowi do dzielenia się z nimi tym, co posiadają” - powiedział m.in. bp Giampaolo Crepaldi, sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, podczas sesji Komisji ds. Rozwoju Społecznego ONZ w Nowym Jorku. Przedstawiciel Watykanu zwrócił uwagę, że obecnie ONZ skupia się na walce z ubóstwem, polegającej głównie na osiąganiu rezultatów wymiernych ekonomicznie. Grozi to jednak skoncentrowaniem wysiłków na pracach krótkoterminowych. Tymczasem potrzebna jest strategia „cierpliwego dzielenia się, wychowywania i współuczestnictwa” - uważa sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Jego zdaniem, przyśpieszenie walki z ubóstwem jest konieczne. „Pewne kraje znajdują się w pułapce ubóstwa i nie są w stanie same z niego wyjść” - podkreślił bp Crepaldi.

Reklama

Wielka Brytania

O niemożliwości objęcia tronu brytyjskiego przez katolika i związanej z tym dyskryminacji na tle religijnym napisał szkocki kardynał Keith O’Brien. Okazją do zabrania głosu na ten temat była niedawna zapowiedź ślubu następcy tronu księcia Karola z Camillą Parker Bowles i wynikające stąd skutki prawne dla dziedziczenia korony. W ogłoszonym w Edynburgu oświadczeniu kard. O’Brien, który jest jednocześnie przewodniczącym Konferencji Biskupów Szkocji, stwierdził m.in., że jako głowę Kościoła katolickiego w Szkocji smuci go „myśl, że gdyby Camilla Parker Bowles była katoliczką, książę Walii, żeniąc się z nią, automatycznie straciłby prawo do objęcia tronu, podobnie jak jego następcy”. Tzw. Prawo o dziedziczeniu z 1701 r. stanowi, że każdy, kto poślubił osobę wyznania katolickiego, traci możliwość objęcia tronu królewskiego.

Hiszpania

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych rozpoczęła rozpatrywanie spraw 936 męczenników z czasów wojny domowej w Hiszpanii (1936-39), z prowincji Toledo i diecezji Avila. Oczekuje się, że w najbliższym czasie postulacja sprawy kanonizacyjnej przedstawi pełne wykazy ofiar prześladowań religijnych, z których najmłodsi mieli 11 i 14 lat. W proces ten jest włączona cała kościelna prowincja Toledo, to znaczy archidiecezja o tej samej nazwie i tworzące ją diecezje Sigüenza, Albacete, Cuenca i Ciudad Real; ponadto uczestniczy w tym diecezja Avila, wchodząca w skład metropolii Valladolid. Kandydaci i kandydatki na ołtarze należeli do 7 zakonów. Dużą grupę wśród męczenników stanowią też świeccy.

Niemcy

W Niemczech coraz mniej osób uczęszcza na niedzielne Msze św. To „jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń minionych dziesięcioleci” - uważa przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich - kard. Karl Lehmann. Podczas konferencji prasowej na zakończenie obradującej w Cloppenburgu wiosennej sesji plenarnej Episkopatu Niemiec podkreślił, że biskupi będą czynili wszystko, aby przypominać wiernym o nierozerwalnym związku między niedzielą i Eucharystią. Głównym tematem obrad biskupów niemieckich były obchody Roku Eucharystii.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął rezygnację kard. Jeana-Marii Lustigera z urzędu arcybiskupa metropolity Paryża i mianował na jego miejsce dotychczasowego metropolitę Tours - abp. André Vingt-Trois. Kard. Lustiger, który 17 września br. skończy 79 lat, ustąpił ze stanowiska zgodnie z kanonem 401. Kodeksu Prawa Kanonicznego, nakładającym na biskupów, którzy skończyli 75 lat, obowiązek składania dymisji na ręce Papieża.

Światowa Organizacja Obrony Praw Człowieka w USA oskarżyła Stany Zjednoczone o torturowanie więźniów w amerykańskich bazach wojskowych w Iraku, Afganistanie i Guantanamo na Kubie. Organizacja twierdzi, że na takie praktyki zezwoliły resorty sprawiedliwości i obrony.

Zbiorowy pozew przeciwko amerykańskiemu Centrum Wczesnego Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach, a także przeciw tajlandzkiemu rządowi i sieci hoteli Accor złożyli w nowojorskim sądzie obywatele Niemiec i Austrii. Zarzucają oni pozwanym, że nie przekazali we właściwy sposób ostrzeżenia o śmiertelnej fali.

Po apelu kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera o reformę NATO, czyli zmianę wzajemnych relacji między Europą a Stanami Zjednoczonymi, na jego głowę posypały się gromy oburzenia. Krytykowali go zarówno zagraniczni, jak i niemieccy politycy.

Niemal doszczętnie spłonął 32-piętrowy biurowiec Windsor Building w centrum Madrytu. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Przyczyną pożaru mogło być spięcie w instalacji elektrycznej.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapowiedział rewizję prywatyzacji ok. 30 zakładów, dokonanej przez poprzednie władze. Nowy szef państwa obiecał też amnestię podatkową i przyjazną politykę dla przedsiębiorców. Jednocześnie zaapelował do prokuratury o zaktywizowanie prowadzenia procesów w sprawach głośnych w ostatnich latach zabójstw dziennikarzy i polityków w tym kraju.

Dziesiątki tysięcy demonstrantów protestowało na ulicach rosyjskich miast przeciwko reformie socjalnej i wzywało rząd, aby podał się do dymisji.

Ogłoszenie przez komunistyczną Koreę Północną, że posiada broń nuklearną, wywołało poruszenie na całym świecie. W związku z tą wiadomością w wielu miastach Korei Południowej odbyły się demonstracje sprzeciwu, domagające się od Phenianu rezygnacji z posiadania broni atomowej.

Prywatna południowokoreańska organizacja - Komisja Pomocy Północnokoreańskim Uchodźcom ujawniła, że w komunistycznej Korei Północnej stracono co najmniej 70 uciekinierów, schwytanych w Chinach i odesłanych do kraju.

Jedna z japońskich organizacji charytatywnych wykryła, że komunistyczne władze Korei Północnej odsprzedają po niezwykle wysokich cenach żywność przekazywaną w ramach międzynarodowej pomocy dla głodujących mieszkańców tego kraju.

W zamachu terrorystycznym w Bejrucie zginął jeden z najbardziej wpływowych polityków libańskich, były premier Rafik Hariri. Muzułmański sunnita Hariri utrzymywał ścisłe związki z chrześcijanami w jego kraju oraz z Watykanem.

Iracka Komisja Wyborcza ogłosiła, że Zjednoczony Sojusz Szyicki został zwycięzcą wyborów do Zgromadzenia Narodowego i samorządów w Iraku. Koalicja religijnych partii szyickich, popieranych przez ajatollaha Alego as-Sistaniego, zdobyła 47,6% głosów. Ponad 26% miejsc zdobyli przedstawiciele mniejszości kurdyjskiej, natomiast głosowanie niemal całkowicie zbojkotowali sunnici. Według komisji, do urn wrzucono ponad 8,55 mln ważnych kart do głosowania.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Metafora ziarnka gorczycy jest bardzo podobna do koncepcji efektu motyla. Wspólnie ilustrują one, jak małe działania mogą prowadzić do dużych i często nieprzewidywalnych skutków. W tej perspektywie zauważmy wartość nawet najdrobniejszych aktów wiary, odwagi i determinacji, które mogą przekształcić się w coś wielkiego i wpływowego.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Ks. Michał Rapacz

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

List w imieniu Andrzeja Dudy w Bazylice Bożego Miłosierdzia odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość w krakowskich Łagiewnikach przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła prześladowanych w okresie komunizmu. „Męstwo i patriotyzm ks. Michała Rapacza stawiają go w długim rzędzie tych, którzy w duchowej walce o wolność zapłacili cenę najwyższą” - podkreślił prezydent wymieniając w tym kontekście także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Władysława Findysza, bł. s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek ze zgromadzenia elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję