Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Michalik poświęcił rozbudowane Collegium Marianum – centrum Ruchu Światło-Życie

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej wraca do swojego centrum w Collegium Marianum w Przemyślu. W niedzielę, 9 stycznia 2022 r., abp Józef Michalik poświęcił rozbudowany i wyremontowany budynek.

2022-01-11 09:50

oaza.przemyska.pl

Budynek Collegium Marianum

Budynek Collegium Marianum

Centrum uroczystości poświecenia Collegium Marianum stała się Eucharystia, sprawowana w nowej, choć jeszcze niedokończonej kaplicy, która będzie służyć oazowiczom i innym wspólnotom podczas modlitwy na rekolekcjach i w ramach spotkań formacyjnych. Mszy Świętej przewodniczył emerytowany Metropolita Przemyski abp Józef Michalik.

Podczas okolicznościowej homilii arcybiskup senior mówił, że wiarę i kontakt z Jezusem trzeba rozwijać, pogłębiać, czynić nowoczesną, atrakcyjną, aktualną, co wymaga pewnego wysiłku, ale wysiłek ten jest źródłem satysfakcji, radości, odkrycia nowych, bogatych wewnętrznie ludzi. Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, bo wiemy, że tu, w tym szczególnym domu, który zbudował św. bp Pelczar można zobaczyć i dziś na nowo Boże światło i życie.

Reklama

Kaznodzieja wspominał także swój udział w rekolekcjach oazowych, prowadzonych przez założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego: – Byłem z kilkoma kolegami uczestnikiem pierwszej oazy, którą ks. Blachnicki prowadził na Kopiej Górce dla księży. Jako kleryk też już tam się z kręciliśmy z kolegami wokół niego, wokół tych idei. Potem ks. Blachnicki odwiedzał nas jako studentów i zawsze rozpoznawał tych ludzi, miał zaufanie do młodego człowieka.

Jak zaznaczył abp Michalik, ks. Blachnicki tworząc Ruch Światło-Życie korzystał z doświadczeń i metod innych wspólnot w Europie: – Dostosowywał ich metody pracy do warunków polskich. Powoli je jeszcze doskonalił, poszerzał, unowocześniał, bo wiedział że ma rację.

Senior Archidiecezji Przemyskiej mówił, że wszystkie dziedziny życia ludzkiego i wszystkie programy rozwoju, postępu trzeba opierać na mocnych fundamentach. A takimi fundamentami są prawda i obiektywne prawa, które jednakowo obowiązują każdego człowieka. Są to przecież prawa natury, ujęte w ramach dziesięciu przykazań – dodał kaznodzieja.

Reklama

Cytując słowa ks. Blachnickiego, abp Józef przypomniał zgromadzonym oazowiczom, że tylko wspólnota z Bogiem tworzy trwałą wspólnotę międzyludzką.

Kaznodzieja zaprosił, aby w codzienności korzystać z jednej z głównych zasad ludzi wielkich: – Trzeba o taką wewnętrzną moc wiary modlić się dla siebie, dla Kościoła, dla całej Ojczyzny naszej.

Uroczystości poświęcenia rozbudowanego budynku Collegium Marianum w Przemyślu towarzyszyło także spotkanie oazowej wspólnoty na kolędowaniu, bowiem wydarzenie przypadło na święto Chrztu Pańskiego, czyli dzień w którym kończy się okres Bożego Narodzenia.

Collegium Marianum w Przemyślu to ponad stuletni budynek, który od wielu lat służy formacji młodzieży, a obecnie jest centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. W dobudowanym nowym skrzydle znalazła się nowa kaplica pw. Chrystusa Sługi. Miejsce to ma być pomocą w odnajdywaniu drogi, budowaniu relacji i spotkaniu z Bogiem.

Przebudowa Collegium Marianum rozpoczęła się w 2019 r. Obecnie w budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe, które dotyczą m.in. nowej kaplicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy z każdego grzechu trzeba się spowiadać od razu?

2022-01-21 09:39

[ TEMATY ]

duchowość

grzech

spowiedź

Adobe Stock

Jak dobrze wiemy z nauki Kościoła, grzechy dzielą się na powszednie i ciężkie. W czym tkwi ich różnica i czy z każdego grzechu trzeba od razu się spowiadać?

Obecnie w teologii moralnej, czyli tej, która zajmuje się naszym postępowaniem i jego skutkami, częściej mówi się i pisze o tym, że grzechy dzielą się na śmiertelne (ciężkie) i powszednie (lekkie). W gruncie rzeczy chodzi o to samo, ponieważ nazewnictwo nie jest tu najważniejsze, ale to, czy popełniony przeze mnie grzech zagraża mojemu zbawieniu, a więc mojemu życiu wiecznemu, czy też nie wpływa bezpośrednio na to, że po tym życiu będę oglądał Pana Boga twarzą w twarz jako człowiek wiecznie szczęśliwy.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie odmówienia poświęcenia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej

2022-01-21 17:46

M.K.

- Zarząd Koła Wrocławskiego TPBA zdecydował, że odda darczyńcom przekazane środki na wsparcie nowej pralni celem zachowania tożsamości w działaniu stowarzyszenia katolickiego - czytamy w komunikacie wydanym przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Pełna treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję