Reklama

Niedziela Przemyska

Żywa Szopka w Kraczkowej

W dniach od 24 grudnia do 6 stycznia przy kościele Św. Mikołaja w Kraczkowej po raz pierwszy w historii można było zwiedzać Żywą Szopkę.

2022-01-11 09:47

archiwum parafii

Szopka w nocnej scenerii

Szopka w nocnej scenerii

Wikariusz ks. Grzegorz Rejman wraz z niektórymi parafianami wybudowali ciekawą szopkę. Powstała ona dzięki współpracy mieszkańców Kraczkowej i okolic. Można było ją odwiedzać codziennie, jednak najwięcej zwierząt było w niedzielę i święta okresu Bożego Narodzenia. Wśród zwierząt można było zobaczyć: konie, baranki, owieczki, kozę, capa, króliki, świnki morskie, kury, koguty, gołębie, przepiórki, gęsi czy papugi.

Reklama

Żywa szopka cieszyła się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, które przychodziły wraz z całymi rodzinami. Dzięki temu dziełu można było lepiej wyobrazić sobie w jakich warunkach narodził się nasz Zbawiciel. Była to niewątpliwie dobra ewangelizacja przypominająca nam prawdę o Wcieleniu Jezusa Chrystusa. W ostatni dzień funkcjonowania Żywej Szopki, tj. 6 stycznia, zakończył się przy niej orszak Trzech Króli, który odbył się w Kraczkowej, następnie miało miejsce wspólne kolędowanie. Z kolei wieczorem w kościele parafialnym przy Żywej Szopce odbył się koncert naszego Chóru i Orkiestry „Nicolaus”.

Mamy nadzieję, że będzie to nowa wyjątkowa tradycja przy naszej parafii. Jak Bóg pozwoli, to zapraszamy serdecznie za rok do odwiedzenia żywej szopki w Kraczkowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś tam powiem...

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Trzecią niedzielę zwykłą, już po raz trzeci, przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. Właśnie ten dzień ma być szczególnie poświęcony celebracji, refleksji i rozpowszechnianiu Słowa. Kiedy dowiedziałem się o tej decyzji papieża, bardzo się ucieszyłem. Kolejny dzień, w którym możemy się pochylić nad tajemnicą Słowa, przypomnieć sobie jego znaczenie. Po chwili refleksji pojawiło się jednak zawstydzenie. Czy to nie smutne, że trzeba ustanawiać szczególne dni, by przypominać chrześcijanom, iż Słowo Boga powinno zajmować szczególne miejsce w ich życiu?

Określenie „celebrować”, którego używa papież, kojarzy się z liturgią, z czymś sakralnym, w życiu codziennym jednak także celebrujemy wiele wydarzeń. Czyż nie celebrujemy posiłku spożywanego z ukochaną osobą? Nie chcemy się wówczas spieszyć, chcemy, by ta chwila trwała. Staramy się, by stół i potrawy wyglądały pięknie, by stworzyć właściwy nastrój. Niestety, w zabieganym świecie i modzie na fast foody trudno mówić o celebracji posiłku, a co dopiero o celebracji wspólnego posiłku. Dlatego jest kilka takich dni w roku, kiedy rodzina siada wspólnie do stołu. Wieczerza wigilijna czy śniadanie wielkanocne przypominają nam o potrzebie bycia razem. Skoro brakuje nam czasu dla najbliższych, których przecież widzimy, to tym trudniej znaleźć czas dla Boga, który jest niewidzialny, ukryty w swoim Słowie. Może dlatego papież Franciszek ustanowił ten dzień, byśmy przypomnieli sobie o potrzebie bycia blisko Słowa, blisko Boga.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: niemal ¼ społeczeństwa deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe

2022-01-22 09:23

[ TEMATY ]

Słowacja

Karol Porwich/Niedziela

23,8 proc. mieszkańców Słowacji określiło siebie w ubiegłorocznym spisie ludności jako osoby bez przynależności religijnej. W 2011 r. twierdziło tak tylko 13,4 proc. społeczeństwa. Ogółem na Słowacji mieszka ok. 5,5 mln osób.

W ubiegłym roku 55,8 proc. ludności zadeklarowało się jako katolicy, w porównaniu do 62 proc. w poprzednim spisie powszechnym. Pod względem wielkości Kościołów kolejne miejsca zajmują luteranie (5,3 proc.) grekokatolicy 4 proc., i reformowani - 1,6 proc.

CZYTAJ DALEJ

Jedność wyrażona pracą

2022-01-22 17:56

ks. Łukasz Romańczuk

Głuszyna: W parafii Wszystkich Świętych ks. proboszcz Grzegorz Tabaka wraz z wiernymi postanowili nie tylko skupić się na modlitwie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mieszkańcy Gluszyny podjęli decyzję o rozpoczęciu prac, w celu uporządkowania miejscowego poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję