Reklama

Polska

Trzej Królowie w Licheniu

W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą. Wzięli w niej udział królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesja odbywała się w akompaniamencie Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego, a obecne dzieci otrzymały kolorowe korony.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie byli „magami” zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii. „Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli ciekawi wszechświata. To ludzi otwartego serca. Otwarci na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy, możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, byśmy patrząc na świat potrafili dostrzegać mądrość, wszechmoc Boga i czytać rzeczywistość, odkrywali obecność wśród nas” – mówił ksiądz kustosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obok księgi stworzenia kapłan wymieniał także Księgę Słowa Bożego, dzięki której również można odnaleźć Boga. „Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem, będzie tym miejscem, skąd wyjdzie Władca, który będzie Pasterzem Ludu Izraela. Trzeba się w to Słowo wsłuchać, przyjąć je. Czy Słowo Boże jest dla mnie przestrzenią, w której mogę poznawać Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte, ale nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być.”

„Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.

6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.

Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki. Natomiast w najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne „Przy wigilijnym stole”, które odbędzie się po mszy o 12.00. Wykonawcami będą Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Ryszard Morka (bas) oraz Emilia Ruta (sopran).

2022-01-09 18:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddali Mu pokłon

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Jan Cios

Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna

Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna

Trzej Królowie po raz IX na Rynku Wielkim w Zamościu oddali pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Zamość – Hetmański Gród, nazywany Padwą Północy, barwnie i świątecznie uczcił w tym roku uroczystość Objawienia Pańskiego. Uroczyste obchody Orszaku Trzech Króli rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił bp Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej a o oprawę muzyczną Eucharystii zadbał parafialny zespół muzyczny „Michael”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Moc Krzyża, która przemienia "truciznę" złego

2025-09-12 09:20

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Materiał prasowy

Materiał prasowy

„Czy da się z trucizny zrobić lekarstwo na życie? To nie teoria. To trzy prawdziwe historie, które zmieniają sposób, w jaki patrzysz na ból, wiarę i nadzieję.” W tym odcinku zabieram Cię: od biblijnego węża miedzianego, przez aptekę, gdzie gorzkie składniki stają się lekarstwem, aż po świadectwa, które łamią logikę zemsty — matki Jamesa Foleya i trenera, który przed meczem daje drużynie minutę ciszy. Na końcu staniemy pod Krzyżem z San Damiano, by usłyszeć „zegar”, który pomaga odnaleźć właściwą godzinę życia.

Jeśli szukasz sensu pośród chaosu — wejdź. A potem w zakładce Społeczność wrzuć zdjęcie krzyża, przy którym odzyskujesz pokój. Może stanie się drogowskazem dla kogoś obok.
CZYTAJ DALEJ

Apb Jędraszewski apelował, by wypisywać dzieci z edukacji zdrowotnej

2025-09-14 16:11

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Zdaniem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, resort edukacji pod pozorem nauki o zdrowiu wprowadza treści mogące deprawować dzieci. Podczas pielgrzymki rodzin do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej apelował, by rodzice wypisywali je z edukacji zdrowotnej.

W niedzielę do kalwaryjskiego sanktuarium pielgrzymowały po raz 33. rodziny Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystości – mimo niesprzyjającej pogody - zgromadziły dziesiątki tysięcy wiernych. Mottem były słowa: „Rodzina sanktuarium życia”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję