Francja
W 2004 r. zginęło 53 dziennikarzy
Reklama
- W 2004 r. w czasie wykonywania swego zawodu zginęło na świecie 53 dziennikarzy i 15 współpracowników mediów - poinformowała organizacja „Reporterzy bez granic” (RSF). - Był to najkrwawszy rok dla dziennikarzy od 10 lat - powiedzieli przedstawiciele RSF 5 stycznia br. w Paryżu.
Według danych organizacji, w 2004 r. aresztowano 907 dziennikarzy oraz odnotowano 1146 przypadków gróźb i ataków na ludzi mediów. Co najmniej 622 środki przekazu różnego rodzaju padły ofiarą cenzury. Na dzień 1 stycznia br. 107 dziennikarzy i 70 „cyberdysydentów” za publikacje w Internecie przebywało w więzieniach. Od 2 lat najniebezpieczniejszym krajem dla dziennikarzy jest Irak. W ub. r. zginęło tam 19 dziennikarzy i 12 współpracowników mediów. Byli wśród nich reporter wojenny TVP Waldemar Milewicz i operator Mounir Bouamrane. Również w Azji w 2004 r. zginęło 6 dziennikarzy na Filipinach i 4 w Bangladeszu. Według RSF, przestrzeganie wolności prasy nadal pozostawia wiele do życzenia w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu. Wolność słowa jest łamana w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i na obszarze Autonomii Palestyńskiej. W całej Azji do największych „wrogów wolności prasy” organizacja zaliczyła Koreę Północną, Mianmar, Chiny, Wietnam i Laos. W swym raporcie RSF oskarża także władze Kremla o „totalną kontrolę” nad stacjami telewizyjnymi w Rosji. Również Ukraina i Białoruś naruszają podstawowe zasady wolności prasy. Dziennikarze niezależni są prześladowani w Uzbekistanie i Azerbejdżanie. Także w krajach Ameryki Łacińskiej: Meksyku, Brazylii, Peru i Kolumbii, coraz częściej dziennikarze stają się ofiarami przemocy. Pracownicy mediów najczęściej trafiają do więzień na Kubie i w Chinach. Według RSF, w krajach afrykańskich wolność prasy praktycznie nie istnieje w Erytrei i Zimbabwe.
Włochy
Jan Paweł II najlepszym człowiekiem 2004 r.
Za najlepszego człowieka w ubiegłym roku Włosi uznali Ojca Świętego Jana Pawła II.
Papieża, występującego w sondażu jako Karol Wojtyła, wybrało 7,9% respondentów; za nim uplasowali się prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush (5,5%), duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama (1,5%) i prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi (1,4%). Wyniki sondażu przeprowadzonego wśród 1 tys. osób opublikował włoski dziennik La Repubblica.
Papież Jan Paweł II zajmuje także 5. miejsce (6,7%) w rankingu najbardziej wpływowych osób we Włoszech, za premierem Silvio Berlusconim (86,7%), Carlo Azeglio Ciampim (10,6 %) i ministrem spraw zagranicznych Gianfranco Finim (7,7%).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Kolędnicy Misyjni
Reklama
Na rzecz pomocy ofiarom kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej i dzieciom chorym na AIDS w Afryce rozpoczęła się w Niemczech 47. akcja kolędników misyjnych. Mszę św. w kolońskiej katedrze, z udziałem 3 tys. kolędników, odprawił 3 stycznia br. kard. Joachim Meisner. Po Mszy św. barwny korowód dzieci przebranych w stroje biblijnych Trzech Króli ruszył spod katedry na plac Roncallego. Tam utworzyli 8-ramienną gwiazdę. W tegorocznej akcji kolędników misyjnych w Niemczech bierze udział ok. pół mln dzieci. Jej hasło brzmi: Dzieci mają głos - dek mii sitti riak rong (w języku Tajów), a głównym krajem, który otrzyma pomoc ze zbiórki pieniężnej, jest Tajlandia.
Organizatorem akcji jest dzieło pomocy dzieciom „Die Sternsinger” oraz Związek Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ).
Kto zna tego chłopca?
Szpital w Phuket opiekujący się ofiarami trzęsienia ziemi w Azji poszukuje rodziców 2-letniego chłopca - ofiary tsunami - znalezionego na Khoa Lak. Nie wiadomo, z jakiego kraju chłopiec pochodzi.
Kontakt tel.: 00 66 76 249-400-4 ext. 1336, 1339; e-mail: info@phuket-inter-hospital.co.th
Hiszpania
Przewodniczący komisji Episkopatu hiszpańskiego ds. nauczania i katechezy - abp Antonio Cańizares powiedział m.in., iż rządowy projekt usunięcia katechezy z programu zajęć szkolnych jest pogwałceniem umów zawartych między Kościołem a państwem i konstytucji hiszpańskiej. Przekazał on na ręce ministra oświaty obszerne opracowanie zawierające analizę rządowych propozycji reformy szkolnictwa, a zwłaszcza nauczania religii. Hiszpański Episkopat podkreślił w dokumencie, że na mocy układów z 1979 r. nauczanie religii powinno być traktowane na warunkach porównywalnych do innych podstawowych przedmiotów. Przypomniał rządowi o zapotrzebowaniu, jakie istnieje w społeczeństwie na katechezę: ok. 80% uczniów wybiera co roku lekcje religii. Ponadto do chwili obecnej zebrano już ponad 2,5 mln podpisów w obronie statusu tych lekcji.
Indie
Reklama
2,2 mln pielgrzymów uczestniczyło w trwającej 6 tygodni w katedrze w Goa na zachodnim wybrzeżu Indii adoracji relikwii św. Franciszka Ksawerego, apostoła Indii i Japonii, patrona misji. Nieraz trzeba było czekać w kolejce 3-4 godziny, by uczcić relikwie jezuickiego Misjonarza. Wystawienie zakończyło się w niedzielę 2 stycznia br. uroczystą Liturgią z udziałem 6 tys. wiernych. Jednak największy ich napływ - ponad 70 tys. - odnotowano w dzień liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, 3 grudnia. Ogółem relikwie uczciło tym razem 800 tys. więcej pielgrzymów niż w czasie poprzedniego tego typu wystawienia przed 10 laty. Wtedy przybyło ich do katedry w Goa 1,4 mln.
Chiny
Zburzenie nielegalnie wzniesionej świątyni oraz aresztowanie katolickiego księdza - taki „prezent” na święta Bożego Narodzenia zafundowały Kościołowi podziemnemu komunistyczne władze prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach. Jak poinformował w Hongkongu tamtejszy ośrodek informacyjny, monitorujący przestrzeganie praw człowieka i demokracji w Chinach, akcja z udziałem 200 milicjantów została przeprowadzona w samą Wigilię Bożego Narodzenia. Kaplica w miejscowości Lindziajuan była uznawana przez komunistyczne władze za największy nielegalny ośrodek katolicki w całej prowincji. Podczas akcji aresztowano 70-letniego księdza Wanga Zhongfa, który już poprzednio był skazany na rok reedukacyjnego obozu pracy.
Ukraina
Pod przewodnictwem łacińskiego metropolity lwowskiego - kard. Mariana Jaworskiego w Złoczowie w obwodzie lwowskim odbyły się 27 grudnia 2004 r. modlitewne obchody 12. rocznicy śmierci konsekrowanego potajemnie bp. Jana Ceńskiego (1905-92). Został on wyświęcony na biskupa w 1967 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Do śmierci kapłana nikt o tym nie wiedział. Na uroczystości przy grobie długoletniego proboszcza parafii złoczowskiej przybyli też m.in.: biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek, księża, siostry zakonne oraz wierni z okolicznych miasteczek i wiosek. Podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kard. Jaworski przypomniał w homilii postać tego zasłużonego Duszpasterza.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II mianował nowym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia bp. Elio Sgreccię, który dotychczas był jej wiceprzewodniczącym. Jednocześnie Ojciec Święty powołał na kanclerza tego gremium ks. Ignacio Carrasco de Paula z prałatury personalnej Opus Dei, profesora bioetyki Wydziału Medycyny i Chirurgii Katolickiego Uniwersytetu Świętego Serca w Rzymie, dotychczasowego członka Akademii.
W wielu krajach świata (m.in. w Polsce) obchodzono dzień żałoby poświęcony ofiarom tsunami w Azji Południowo-Wschodniej. Światowe media zwróciły uwagę, że kataklizm połączył wyznawców różnych religii.
Lewicowy rząd hiszpański zatwierdził projekt ustawy, która związkom osób tej samej płci nadaje wszystkie prawa przynależne dotychczas jedynie małżeństwom. Ustawa umożliwia tym związkom adoptowanie dzieci.
Dotychczasowy prezydent Chorwacji Stipe Mesić zdecydowanie wygrał I turę wyborów prezydenckich w tym kraju. Do zwycięstwa już w I rundzie zabrakło mu niespełna 1% głosów. Jego przeciwnikiem w „dogrywce” będzie przedstawicielka rządzących konserwatystów Jadranka Kosor, która zdobyła 20-procentowe poparcie.
Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie - Wiktor Juszczenko wśród priorytetów swojej polityki zagranicznej wymienił integrację Ukrainy z Unią Europejską. Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie Handelsblatt, że Rosja nie będzie przeciwstawiała się członkostwu Ukrainy i Gruzji w UE lub NATO.
Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz podał się do dymisji; jego obowiązki przejął wicepremier Mykoła Azarow. Wcześniej Centralna Komisja Wyborcza (CKW) odrzuciła skargę złożoną przez kandydata na prezydenta Ukrainy, w związku z „naruszeniami ordynacji w czasie powtórzonej II tury wyborów prezydenckich” (do skargi złożonej w CKW sztab Janukowycza dołączył 27 tomów dokumentów mających świadczyć o naruszeniach prawa we wszystkich okręgach wyborczych).
Terroryści z irackiej komórki Al-Kaidy zastrzelili gubernatora prowincji Bagdad. Dotrzymanie terminu wyborów parlamentarnych w Iraku (30 stycznia) staje się coraz bardziej wątpliwe. Wycofało się z nich m.in. główne ugrupowanie sunnickie w tym kraju - Iracka Partia Islamska.
Radio Kurdystan poinformowało, że Abu Musab al Zarkawi, najgroźniejszy terrorysta w Iraku, „emir Al-Kaidy” w tym kraju z namaszczenia Osamy ben Ladena - został pojmany. O przypuszczalnym aresztowaniu al Zarkawiego w okolicach Mosulu napisał też dziennik Al Bajan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (powołał się najprawdopodobniej na te same źródła, co Radio Kurdystan).
Chiny i Indie porozumiały się w sprawie zacieśnienia współpracy wojskowej. Stosowną umowę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zawarto podczas wizyty w Chinach indyjskiego szefa sztabu N. C. Vija. Miejscowa prasa doniosła, że porozumienie jest kolejną oznaką ocieplenia stosunków pomiędzy dwoma największymi konkurentami w regionie.
Przywódca izraelskiej lewicowej Partii Pracy Szimon Peres został wicepremierem w zrekonstruowanym rządzie Ariela Szarona z prawicowego Likudu. Powstanie rządu jedności narodowej ma umożliwić Izraelowi zrealizowanie planu wycofania się ze Strefy Gazy.
Przedstawiciele władz Sudanu i walczącego o niezależność południa kraju Sudańskiego Ludowego Ruchu Wyzwolenia (SPLM) podpisali w Kenii dokumenty torujące drogę do zakończenia najdłuższej afrykańskiej wojny domowej.