Reklama

Niedziela Częstochowska

Słowo abp. Wacława Depo informujące o uroczystościach pogrzebowych śp. abp. Stanisława Nowaka

Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka, z nieukrywanym żalem, przenikniętym jednak chrześcijańską nadzieją i wiarą, iż życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy, przyszło nam przyjąć smutną wiadomość, że w dniu 12 grudnia br., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, o godzinie 7.45, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do domu Ojca Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i pierwszy metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

Maciej Orman/Niedziela

35. rocznica święceń biskupich abp. Stanisława Nowaka, 21 listopada 2019

35. rocznica święceń biskupich abp. Stanisława Nowaka, 21 listopada 2019

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proszę, by zgodnie ze zwyczajem każdy kapłan inkardynowany do archidiecezji częstochowskiej, w duchu miłości i wdzięczności wobec Zmarłego, odprawił trzy Msze św. w jego intencji.

We wszystkich kościołach i kaplicach winno się w dniu pogrzebu lub w najbliższym czasie, z zachowaniem przepisów prawa powszechnego i liturgicznego, odprawić Mszę św. żałobną według formularza za zmarłego biskupa. W modlitwie wiernych przynajmniej do dnia pogrzebu należy dodać wezwanie za Zmarłego. Szczególnie modlitewną pamięć o Zmarłym powinno się zaznaczyć w parafiach i sanktuariach przez niego erygowanych i w świątyniach, które poświęcił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze względu na obostrzenia sanitarne i ograniczenia z tym związane, zwłaszcza limity obowiązujące w kościołach, szczególnie zapraszam do udziału w kondukcie żałobnym po zakończeniu piątkowej Mszy św. na Jasnej Górze. Niech będzie to nasz wyraz wdzięczności i szacunku wobec Księdza Arcybiskupa Stanisława. Zapraszam do udziału w niej wiernych częstochowskich parafii, osoby konsekrowane, bractwa, ruchy i stowarzyszenia. Proszę także o zabranie na tę modlitewną procesję świec.

Program uroczystości pogrzebowych:

17 grudnia, bazylika jasnogórska

14.30 – wprowadzenie trumny z dziedzińca przed bazyliką oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.00 – Msza św. żałobna

Reklama

Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie w kondukcie pogrzebowym przeniesiona do bazyliki archikatedralnej, a na jej zakończenie zostaną odprawione Nieszpory żałobne.

20.00 – Msza św. żałobna

21.30 – zakończenie czuwania modlitewnego przy trumnie

18 grudnia, bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

7.00 – wznowienie czuwania modlitewnego przy trumnie

11.00 – modlitwa różańcowa

12.00 – Msza św. pogrzebowa

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Zmarłego Księdza Arcybiskupa Stanisława polecajmy Bogu w ufnej modlitwie, w duchu wdzięczności za jego życie i posługę.

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz Arcybiskup Stanisław, któremu powierzyłeś troskę o Kościół Częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

(-) ✠Wacław Depo

arcybiskup metropolita częstochowski

Częstochowa, 14 grudnia 2021 r.

L. dz. 1834/4.1/2021

2021-12-14 15:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak dla życia i rodziny

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Nowacka znów uderza w wierzących. Szkoła to nie miejsce na formację religijną - twierdzi.

2025-08-04 11:38

[ TEMATY ]

lekcje religii

Barbara Nowacka

formacja religijna

uderzenie w wierzących

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister Barbara Nowacka nie zaprzestaje forsowania swoich lewacki pomysłów światopoglądowych. Ostatnio stwierdziła w TVN24, że szkoła to nie miejsce do nauczania religii. Oświadczyła także, że nie wyklucza przywrócenia możliwości zadawania prac domowych uczniom.

Minister Nowacka nie licząc się postanowieniami Konkordatu oraz oczekiwaniami osób wierzących, nie rezygnuje z rugowania lekcji religii ze szkół. W TVN24 oświadczyła, że szkoła nie jest miejscem, w którym dziecko powinno być formowane religijnie.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Hołownia wycofał się ze spotkania ze mną

2025-08-04 20:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Szymon Hołownia

PAP/Radek Pietruszka

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że do jego spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią nie doszło, mimo, iż on sam był gotowy i proponował różne godziny rozmowy. Jak dodał, postrzega to jako „wycofanie się” ze spotkania.

O spotkaniu z Hołownią jeszcze przed zaprzysiężeniem jego następcy - Karola Nawrockiego - ustępujący prezydent Andrzej Duda informował w zeszłym tygodniu. Poniedziałkową rozmowę Duda-Hołownia w rozmowie w radiem Wnet potwierdziła potem szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka - jednak ostatecznie do niej nie doszło.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję