Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, 21 listopada 2021 r., swoją uroczystość patronalną obchodziła parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Sumie odpustowej o godz. 12:15 przewodniczył abp Józef Michalik, który wygłosił także okolicznościową homilię.

2021-11-23 11:25

TV Angel

Kościół parafialny Chrystusa Króla w Jarosławiu

Kościół parafialny Chrystusa Króla w Jarosławiu

Emerytowany metropolita przemyski na początku homilii zwrócił uwagę, że „Królestwo Boże nie jest z tego świata”, więc ma wymiar wieczny. – Nie opiera się na sile ludzkiej, ale na prawdziwe – mówił hierarcha i zaznaczył, że w czasie swojego nauczania Pan Jezus nie ukrywał warunków pod jakimi wchodzi się do Jego Królestwa. Jednym z nich jest życie prawdą i miłością. – To bardzo ważna rzecz, żebyśmy próbowali zbliżyć się do poznania tej chrystusowej prawdy i przyjęcia jej – zachęcał kaznodzieja.

Arcybiskup senior podkreślał, że życie doczesne na ziemi jest integralnie związane z życiem wiecznym. – Wejście nasze do nieba jest warunkowe tym, że zaczniemy już żyć w tym Królestwie na ziemi. Przez nasze czyny, jako synowie, jako dzieci, jako przyjaciele Chrystusa i dziedzice tego Królestwa. Każde słowo, każdy czyn liczy się w tej perspektywie miłości Boga i bliźniego skoro Pan Jezus do swego Królestwa zaprasza tych, którzy dali chleb głodnemu, odwiedzili chorego lub uwięzionego. Nie ma rady – tłumaczył był przewodniczący KEP.

Reklama

– Bóg jest Miłością. Tylko miłość może być biletem do nieba – zapewniał kaznodzieja. Bowiem Miłość Boga jest wielka, lecz warunkiem tu jest nawet skromna, ale czysta i bezinteresowna miłość. – Miłość do Boga, do drugiego człowieka. Miłość do pokrzywdzonego, do potrzebującego mojej pomocy. Miłość to największa i najważniejsza cecha rozpoznawcza człowieka wierzącego. To jedyna przepustka do nieba! – przekonywał.

Królestwo Boże to nie tylko idea, ale konkretna rzeczywistość. – Wiara chrześcijańska nie jest czystą teorią, ideą. Nie jest nawet systemem etycznym. Jest realnym spotkaniem z Bogiem, który objawił się nam widzialnie, konkretnie w Jezusie i daje nam wskazówki do życia w tym wymiarze kontaktu z Nim, właśnie w tym królestwie, które już się rozpoczyna na ziemi – powiedział abp Michalik.

Dlatego chrześcijanie nie mogą żyć nienawiścią. – Nie mogą zachęcać ani uczyć nienawiści, bo nienawiść wyklucza miłość, wyklucza Boga który jest Miłością – apelował.

Reklama

Niestety z wielkim niepokojem ludzie wierzący patrzą na współczesne czasy. – Widzimy, że zanika miłość w relacjach między ludźmi. Zanika kultura przebaczenia i pojednania. Rośnie agresja, a ojcem tych pomysłów, tych reakcji i zachowań jest ktoś kto jest nieprzyjacielem Boga, czyli szatan – podkreślił hierarcha. – Taka jest gorzka prawda, którą trzeba nazwać po imieniu. Trzeba dotknąć tej prawdy. Bowiem prawda nas wyzwoli, jeśli ją wyznamy w sercu naszym – dodał.

Ponadto jesteśmy dzisiaj świadkami bolesnego podziału społeczeństwa, które staje się coraz bardziej partyjne i zatroskana o los własnej grupy. – Ale to jest obowiązek nas wszystkich, żebyśmy kryterium Miłości przykładali do naszych rodzin, sąsiadów, nauczycieli, kolegów i koleżanek w pracy, do naszych kapłanów, biskupów. Żebyśmy przykładali do nich to kryterium moralności, miłości bliźniego i próbowali tak patrzeć na drugiego człowieka, jak patrzył bł. kard Wyszyński „nie zmuszą mnie, żeby ich nienawidził. Będę się modlił o ich nawrócenie” – apelował gorąco abp Józef Michalik.

Polska pokazuje niestety pomarksistowskie dziedzictwo. – I dziś jest podminowana nienawiścią do imienia Bożego, nienawiścią do Kościoła, nienawiścią do przykazań moralnych. To jest smutna rzeczywistość – ubolewał hierarcha. – Widzimy, że trzeba leczyć chorą duszę naszego narodu. To leczenie nie może być powierzchowne. Trzeba odważnie nazwać grzechy po imieniu i piętnować wady i nałogi. Trzeba wyspowiadać naród! Nie po to, aby go potępiać, ale aby go rozgrzeszyć, odrodzić i otworzyć drogę do nawrócenia – dodał.

Jednak, aby dokonała się wspomniana przemiana potrzeba ogromu modlitwy. – Dlatego jest sens naszych modlitw, naszej obecności tutaj, naszej ufności do Pana Boga, do Matki Najświętszej, do naszych patronów. Pamiętajmy, że naszym celem jest zwycięstwo! I my jesteśmy po zwycięskiej stronie! – zapewniał. Dlatego z nadzieją trzeba przyglądać się zrywom modlitewnym w naszej Ojczyźnie, jak m.in. działalność Radia Maryja, męski różaniec, różaniec spod granic.

Na zakończenie abp Józef Michalik przypomniał, że uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest dniem patronalnym dla Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Ludzi świeckich podejmujących za Kościół i wiarę. Warto i trzeba podjąć nowe zadanie, może niepozorne, ale według mnie bardzo ważne i trudne. Niech wróci wspólna modlitwa wieczorna do naszych rodzina. Ona z wielu rodzin wyparowała, wypłynęła. Niech wróci! Jeśli ona wróci zwycięstwo będzie po naszej stronie! – prosił były metropolita przemyski.

– To ten rodzinny pacierz zdecyduje czy Chrystus będzie Królem naszej rodziny i naszych serc. O to zabiegajmy, to postanówmy, w ten prosty ale mocny sposób uczymy się być rycerzami Chrystusa Króla! – zakończył abp Michalik.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Grecji: Europa potrzebuje odnowionego humanizmu!

2021-12-04 12:23

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

Z tej kolebki cywilizacji wyrosło i zawsze będzie wyrastać przesłanie, które na pokusy autorytaryzmu odpowiada demokracją; które przeciwstawia indywidualistycznej obojętności troskę o drugiego człowieka, o ubogich i o stworzenie, niezbędne podstawy odnowionego humanizmu, którego potrzebują nasze czasy i nasza Europa - mówił papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty apostolskiej w Grecji. W pałacu prezydenckim w Atenach Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Swoje przemówienie Franciszek poświęcił najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi współczesna Europa. Nawiązał przy tym do misji, jaką od wielu wieków historia i kultura, mające swój początek w Grecji, wyznaczają Staremu Kontynentowi. „Bez Aten i Grecji Europa i świat nie byłyby tym, czym są. Byłyby mniej mądre i mniej szczęśliwe” – mówił papież, przypominając, że on sam przybywa do tego kraju jako pielgrzym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję