Reklama

Austria

Wiedeń: Dobiega końca tradycyjna oktawa ku czci św. Stanisława Kostki

20 listopada, zakończyły się obchody tradycyjnej oktawy po wspomnieniu liturgicznym św. Stanisława Kostki w wiedeńskiej kaplicy jego imienia.

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

Joanna Łukaszuk-Ritter

Przez osiem dni w roku, między 13 do 20 listopada, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych prywatnych kaplic Wiednia, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych Mszy świętych oraz modlitw wspólnotowych pielęgnowana jest tu wielowiekową tradycję związaną z kultem św. Stanisława z dalekiego Mazowsza.

Reklama

W tym roku, oprócz codziennych Eucharystii w języku niemieckim, odbywają się również, po raz pierwszy w historii istnienia tej kaplicy, Msze święte oraz modlitwy różańcowe w języku polskim. Za pośrednictwem wiedeńskiego Radia Droga transmitowane są one na żywo. To właśnie z inicjatywy tego polonijnego radia, któremu patronuje św. Stanisław Kostka, powstała idea zorganizowania pierwszej „polskiej oktawy”. Do sprawowania Eucharystii zaproszono polskich kapłanów działających w Wiedniu. Wśród nich znaleźli się o. Augustyn Bazan CR z Polskiej Misji Katolickiej, ks. rektor Wojciech Kucza, o. Jan Soroka CR, ks. Łukasz Walaszek, o. Maciej Cepielik CM, o. Czesław Kaszubowski CR i ks. Andrzej Milej. Kazania wygłoszone przez wszystkich celebransów podczas Mszy świętych Radio Droga zamieściło na swojej stronie internetowej (www.radiodroga.net).

Uroczystości oktawy po liturgicznym święcie św. Stanisława Kostki obchodzone są w tym miejscu corocznie od co najmniej połowy XIX w. O tym świadczą liczne notatki prasowe ówczesnych dzienników i periodyków, opisujące często dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia odprawiano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali także nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym również Habsburgowie, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca oddając cześć relikwiom świętego i biorąc udział zarówno we Mszach św. jaki i w adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, w święto św. Stanisława Kostki, oraz w następujących po nim siedmiu dniach, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami

Ten niewielki pokój na pierwszym piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w którym przez dwa lata (1565-1567 r.) mieszkał nasz święty Rodak, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stał się miejscem rozpoczynającego się kultu Stanisława Kostki w Wiedniu. Zaledwie 15 lat po śmierci Stanisława (1568 r.) powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. przebudowano ją w stylu rokoko, ubogacając wnętrze marmurem i obfitą sztukaterią - w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia tej oktawy, która jest kultywowana do dnia dzisiejszego i cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem wiernych.

2021-11-20 08:11

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedeń wspomina św. Stanisława Kostkę

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

Joanna Łukaszuk-Ritter

Każdego roku między 13 do 20 listopada kaplica św. Stanisława Kostki, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych prywatnych kaplic w Wiedniu, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych nabożeństw i wspólnotowych modlitw sprawowanych w tym szczególnym miejscu, kultywuje się wielowiekową tradycję oddającą cześć św. Stanisławowi z dalekiej Polski.

Stanisław Kostka przebywał w Wiedniu przez trzy lata. Przybył tu w wieku czternastu lat w 1564 r., aby wraz ze swoim bratem Pawłem kształcić się w kolegium jezuickim. Początkowo mieszkali w konwikcie zakonu jezuickiego na dzisiejszym placu Am Hof. Po zamknięciu internatu przez cesarza Maksymiliana II wynajęli mieszkanie w pobliskiej kamienicy przy Kurrentgasse 2. Na pierwszym piętrze znajdował się pokój Stanisława. Piętnaście lat po jego śmierci, w 1583 r., izbę przebudowano na prostą kaplicę. W miejscu, gdzie stało jego łóżko i gdzie Stanisław miał objawienia umieszczono ołtarz. W połowie XVIII wieku kaplicę raz jeszcze przebudowano, ozdabiając ją bogatymi ornamentami rokokowymi. Nad ołtarzem umieszczono w XIX w. obraz dzieła jezuity Franza Stachera, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Barbarę i anioła podającego Stanisławowi komunię świętą.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję