Reklama

Niedziela Częstochowska

Majestat i skromność. Wspólnie podziękujmy za ukończenie rewitalizacji archikatedry

W najbliższą niedzielę 21 listopada o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. za dzieło jej renowacji.

[ TEMATY ]

Częstochowa

dziękczynienie

rewitalizacja

bazylika archikatedralna

ks. Włodzimierz Kowalik

Tomasz Matkowski/Technolight

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

– Bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę dziękczynienia Panu Bogu i ludziom, na to wielkie Te Deum Laudamus – mówi ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Wykaz prac wykonanych w budynku bazyliki archikatedralnej:

Reklama

I etap

Generalne sprzątanie piwnic i poddaszy; remont elewacji (oczyszczenie i uzupełnienie ubytków); remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie; wykonanie powietrznej instalacji grzewczej; remont niezbędnych pomieszczeń technicznych; zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu; wykonanie stalowych pomostów na poddaszu; remont i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek i konfesjonałów; remont instalacji elektrycznych; wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry; wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej; zaopatrzenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy; zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian; wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii; remont kaplic (naprawa tynków i malowanie ścian oraz sklepień); wykonanie dźwigu osobowego w wieży zachodniej; remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowa (wykonanie pod schodami toalet i montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym); wykonanie zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu; budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej.

II etap

Reklama

Generalne sprzątanie bloku wieżowego; remont podpiwniczenia prezbiterium (nowy układ funkcjonalny) – ściany działowe, posadzki, tynki, malowanie ścian i sufitów, drzwi i okna; instalacja centralnego ogrzewania w zakrystii i pomieszczeniu dla ministrantów w piwnicach; remont toalet przy zakrystii obejmujący posadzki, okładziny ścian, sufity, drzwi, instalację wodno-kanalizacyjną i armaturę; nowe przejście z zakrystii do transeptu wraz niezbędnym przesunięciem balasek; cokoliki kamienne przy posadzce w głównej kruchcie i przy wszystkich filarach nawy; nowe pomieszczenia dla organisty w wieży wschodniej; zamknięcie wszystkich zagrażających bezpieczeństwu otworów w stropach żelbetowych, pozostałych po nadbudowie wież; remont stalowych okien na najwyższym poziomie wież i drewnianych żaluzji na poziomie pomieszczenia dzwonów; remont drewnianej podłogi w pomieszczeniu dzwonów; remont posadzek betonowych w masywie wieżowym na poziomie chóru oraz na najwyższym poziomie wieży zachodniej; zabezpieczenie przeciwkorozyjne w masywie wieżowym wszystkich stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów; remont wszystkich drzwi zewnętrznych; nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne; wypusty instalacyjne dla infomatu w kruchcie i ekranów na filarach w nawie głównej.

Generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Termobud z Częstochowy.

2021-11-19 11:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień dziękczynienia za sakrament pojednania i pokuty

[ TEMATY ]

dziękczynienie

Beata Pieczykura/Niedziela

– Musicie dalej budować żywą wspólnotę i świątynię żywą zjednoczonych ludzi z Bogiem przez żywotność serc i sumień – te słowa abp. Wacława Depo wypowiedziane podczas uroczystego poświęcenia kościoła pw. Maksymiliana Kolbego w Gorzkowie Nowym w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie owocują w życiu tej wspólnoty.

7 kwietnia bowiem był dniem dziękczynienia za sakrament pojednania i pokuty, wpisujący się w obchody 10-lecia istnienia parafii. Podczas wszystkich Mszy św. w Trzebniowie i Gorzkowie Nowym parafianie dziękowali za sakrament pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy na terenie archidiecezji wrocławskiej? [21-23 stycznia 2022]

2022-01-19 12:00

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (21-23 stycznia 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję