Reklama

Niedziela Częstochowska

Zdobywać wolność

– W tym dniu odczuwamy więź z dziedzictwem przeszłych pokoleń, z pozostawionym przez nich, począwszy od naszych rodzin, przez akt wiary, miłości i nadziei. Bożej Opatrzności powierzamy naszą teraźniejszość, znów niezwykle trudną, i przyszłość – powiedział abp Wacław Depo w Narodowe Święto Niepodległości w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

Odśpiewanie hymnu „Gaude Mater Polonia” i hymnu państwowego jako wyraz wdzięczności za wolność i wiarę rozpoczęło uroczystą Mszę św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.

Dziękczynnej Liturgii w intencji Ojczyzny przewodniczył abp Wacław Depo. Do zebranej w tej świątyni wspólnoty wiary, modlitwy i miłości Ojczyzny metropolita częstochowski w homilii, nawiązując do Ewangelii, mówił: – Znakiem czasu staje się konieczność stawiania pytań zasadniczych, albowiem z jednej strony męka i śmierć Chrystusa jest wpisana w historię każdego ludzkiego życia i wszystkich pokoleń, a z drugiej strony to nie śmierć jest ostatecznym przesłaniem z Golgoty, ale życie z Bogiem na wieki, odkupione krwią Jezusa. I to właśnie głosi Kościół dzisiaj zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i wspólnoty narodowej. Arcybiskup Wacław przypomniał, że Polska jako naród przyjęła Maryję za Matkę, która „stała się przedziwną pomocą i obroną”. W tym kontekście podkreślił roztropność polskiego Kościoła, który od pokoleń buduje na dwóch filarach – pasyjnym, który prowadzi do Eucharystii, i maryjnym.

Beata Pieczykura/Niedziela

Reklama

W dniu, w którym Polacy dziękują za niepodległość i możliwość swobodnego wyzwania swojej wiary, metropolita częstochowski przypomniał nieznany, pochodzący z pierwszego okresu niepodległości, akt oddania Polski Sercu Najświętszej Maryi Panny marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten odnaleziony akt „uczy, że historia jest nauczycielką życia i siłą duchową”. Metropolita częstochowski rozważał również podpowiedzi z krakowskiej szkoły historycznej w przełomu XIX i XX wieku, mówiące, że Rzeczpospolitą zgubiły trzy wolności: „liberum veto, wolność bezczelnego oszukiwania całego narodu poprzez media, sposób myślenia, i wolność zniesławiania jednostek czy zbezczeszczenia świętości narodowych i hańbienie wszystkiego, co wartościowe, polskie i katolickie”. – Jesteśmy w samym środku zdobywania albo utracenia wolności – z mocą powiedział abp Wacław Depo.

Wyrazem podziękowania za wolność i niepodległość Polski było także odśpiewanie hymnu „Te Deum”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Biegańskiego.

Reklama

Główne uroczystości miejskie – obok Mszy św. w archikatedrze – odbywają się 11 listopada o godz. 16.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, gdzie zostały złożone kwiaty. Potem na pl. Biegańskiego o godz. 17.00 „Świętujemy Niepodległość” – uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci, przysięgą klas mundurowych oraz złożeniem kwiatów Biegańskiego przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

10 listopada w ratuszu została odsłonięta tablica „Tobie Polsko”, która jest poświęcona powstaniom śląskim, i umieszczona w Muzeum Częstochowskim. Wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert „O wolność wołanie”. Pieśni patriotyczne wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą Janusza Siadlaka, pianista Jacek Stawiarski. Był on okazją, aby wręczyć ubiegłoroczne i tegoroczne wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

2021-11-11 16:09

Ocena: +4 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do młodzieży: wiara jest życiem

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„By ten kościół siłą ducha promieniował na Częstochowę i wszystkich, którzy do tego miejsca przybywają”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 14 września przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Uroczystości były połączone z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii. „Z tego miejsca wchodzimy na Jasną Górę. To jest nasza siła i nasza mądrość”- mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Maryjo, chcemy być skutecznym narzędziem w Twoich dłoniach

2022-01-23 21:08

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

Apel Jasnogórski

ks.Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

– Matko Słowa, zawierzamy Ci ludzi mediów, tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności – powiedział 23 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Duchowny podkreślił w rozważaniu, że Bóg wybrał Maryję do dialogu ze sobą, dialogu, który rozstrzyga o losach świata. Wskazał, że dialog, podobnie jak miłość, jest konieczny. – Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – zaznaczył ks. Grabowski. – O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – kontynuował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję