Reklama

Europa

Hiszpania: jutro w Tortosie odbędzie się beatyfikacja 4 kapłanów-męczenników wojny domowej

W sobotę 30 października podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej w Tortosie w południowej Katalonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi czterech kapłanów, zamęczonych w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-38. Należeli oni do Bractwa Księży Pracowników (Hermandad de Sacerdotes Operarios), założonego pod koniec XIX wieku przez katalońskiego kapłana bł. Manuela Domingo y Sol.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. beatyfikacyjną będą koncelebrować miejscowy biskup Enrique Benavent, dyrektor generalny Bractwa o. Florencio Núñez, jak również czterej kardynałowie, 20 biskupów i ponad 80 biskupów.

Program uroczystości przewiduje ponadto wydarzenia kulturalne i duchowe, w tym adorację eucharystyczną, wystawę poświęconą męczennikom z Bractwa i inne wydarzenia. W niedzielę 31 października rano zostanie odprawiona dziękczynna Msza św. za nowych błogosławionych, wieczorem zaś w miejscowym seminarium duchownym z jego słuchaczami spotka się abp Jorge Carlos Patrón Wong – sekretarz ds. seminariów w Kongregacji ds. Duchowieństwa. A 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych będzie sprawowana liturgia wspominająca czterech męczenników już jako wyniesionych na ołtarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postulator sprawy beatyfikacji ks. Carlos Comendador z Bractwa zaznaczył, że „nie szukali oni śmierci, ale też nie uciekli w obliczu zagrożenia i oddali życie, pozostając wiernymi wierze chrześcijańskiej i nie wyrzekli się kapłaństwa, stając się świadkami wiary i swego kapłaństwa”. Postulator dodał, że zanim zginęli, zajmowali się formacją kapłańską seminarzystów oraz przypomniał chrześcijan, którzy – tak jak oni wtedy – także dziś cierpią prześladowania z powodu swej wiary w różnych częściach świata.

Przełożony Bractwa ks. Núñez wyraził radość ze zbliżającej się uroczystości i „wdzięczność całej wspólnoty Bogu za to dobro, jakim [ta beatyfikacja] jest dla Kościoła i dla nas”. Życzył, aby to świadectwo czterech męczenników „rozświetlało nasze życie” oraz aby „ich przelana krew stała się źródłem nowych powołań i pomagała wszystkim kapłanom i wszystkim wiernym odkrywać na nowo w kształtowaniu się z Chrystusem jedyny prawdziwy plan dla swego życia”.

Czterej nowi błogosławieni są już ostatnią grupą z grona 30 kapłanów Bractwa, zabitych w czasie wojny domowej w Hiszpanii i ogłoszonych błogosławionymi. 1 października 1995 roku św. Jan Paweł II beatyfikował ks. Piotra Ruiza de los Paños i jego 8 towarzyszy. Następnie 13 października 2013 roku w Tarragonie na ołtarze wyniesiono ks. Joachima Jovaní Marina i jego 14 towarzyszy. Ponadto wśród beatyfikowanych 25 marca 2017 roku ks. Józefa Ávareza-Benavidesay de la Torre i 114 osób było też dwóch członków Bractwa.

Reklama

Oto krótkie życiorysy przyszłych błogosławionych:

Franciszek Kastor (Francisco Cástor) Sojo López urodził się 28 marca 1881 roku w Madrigalejo (prowincja Cáceres w zachodniej Hiszpanii). W okresie studiów seminaryjnych zaprzyjaźnił się z wieloma klerykami, którzy później już jako księża, tak jak on, zginęli śmiercią męczeńską. Święcenia przyjął 19 grudnia 1903 roku w Plasencii i tam w rok później wstąpił do Bractwa Księży Pracowników. Całe swoje życie kapłańskie poświęcił na formację przyszłych księży w różnych miastach kraju. Prywatnie był wielkim miłośnikiem muzyki, której poświęcał dużą część wolnych chwil. Gdy w 1936 roku wybuchła wojna domowa w Hiszpanii, liczył się z męczeństwem, a nawet przewidywał, że wcześniej czy później to nastąpi. Zginął rozstrzelany przez republikanów w nocy z 12 na 13 września 1936 roku w Ciudad Real w środkowej Hiszpanii.

Emilian (Millán) Garde Serrano urodził się 21 grudnia 1876 roku w Vara del Rey koło miasta Cuenca w środkowej Hiszpanii. Po ukończeniu z wyróżnieniem seminarium został wyświęcony na kapłana w dniu swych 25. urodzin a w niespełna dwa lata później został członkiem Bractwa. Również w 1903 roku uzyskał licencjat z prawa kanonicznego w Toledo. Zajmował się następnie formacją seminarzystów w różnych miastach i regionach swego kraju. Odznaczał się wielkim umiłowaniem Eucharystii. Gdy przyszli po niego rewolucyjni milicjanci, nie stawiał oporu. Zmarł 7 lipca 1938 roku w więzieniu w Cuence z wycieńczenia i złego traktowania. W chwili śmierci miał ponad 61 lat i był najstarszym z czwórki nowych błogosławionych.

Reklama

Emanuel (Manuel) Galcerá Videllet urodził się 6 lipca 1877 roku w Caseres na granicy między Katalonią a Aragonią. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1901 roku w mieście Huesca w Aragonii, w rok później uzyskał licencjat z teologii w Saragossie, a w 1906 roku wstąpił do Bractwa. Pracował jako formator i profesor w wielu seminariach a także w Papieskim Kolegium Hiszpańskim św. Józefa w Rzymie. Rozstrzelano go 3 września 1936 roku w Capones koło Ibros na terenie diecezji Jaén wraz z 30 innymi osobami, a – jak zeznawali potem świadkowie tych wydarzeń – milicjanci z dumą opowiadali później o tym, co zrobili.

Akwilin (Aquilino) Pastor Cambrero urodził się 4 stycznia 1911 roku w Zarza de Granadilla w prowincji Cáceres jako najmłodszy z piątki dzieci. Od najmłodszych lat odznaczał się się głęboką wiarą i bawił się w odprawianie Mszy. Gdy w 1923 roku wstąpił do seminarium w swej diecezji Coria-Cáceres, był tak biedny, że od 3. roku jego pobyt tam finansował proboszcz jego parafii. Sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła, gdy w 1934 roku zmarł jego ojciec. Mimo wszystko 25 sierpnia 1935 roku przyjął święcenia kapłańskie w Placencii i w 3 dni później odprawił prymicyjną Mszę św. w swym miasteczku rodzinnym. Został potem prefektem alumnów i profesorem w seminarium duchownym w Baezie, współpracował też z miejscową Akcją Katolicką. Ale już w rok później wybuchła wojna i towarzyszące jej prześladowania religijne w całym kraju. Aresztowano go wraz ze wspomnianym o. Emanuelem Galcerá. Początkowo znaleźli schronienie u zaprzyjaźnionej rodziny, ale po kilku dniach wykryto ich obecność i obu wywieziono w różne miejsca. Ks. Akwilin został rozstrzelany koło Baezy 28 sierpnia 1936 roku – dokładnie w rocznicę swej prymicji. W chwili śmierci miał 25 lat i był najmłodszym z całej czwórki.

Reklama

Bractwo Kapłanów Pracowników Najświętszego Serca Pana Jezusa założył w 1883 roku w Tortosie miejscowy kapłan ks. Emanuel (Manuel) Domingo y Sol (1836-1909), beatyfikowany 28 marca 1987 roku w Watykanie przez św. Jana Pawła II. Jest to stowarzyszenie księży diecezjalnych, łączących się w celu wzajemnego pomagania sobie w pełnieniu posługi na drodze uświęcania się i większej skuteczności w działaniach. Członkowie Bractwa pozostają przypisani (inkardynowani) do swej diecezji, ale za zezwoleniem miejscowego biskupa wstępują do niego, aby lepiej wypełniać swe obowiązki. Jest to wspólnota kapłańska, a więc mogą do niej należeć mężczyźni mający przynajmniej święcenia diakonatu. Pozostając w stałej łączności ze swym biskupem i duchowieństwem swej diecezji członek Bractwa winien być jednocześnie szczególnie gotowy i wolny do pracy w każdym zakątku świata.

W 1898 roku Stolica Apostolska uznała oficjalnie te specyfikę Bractwa, a w 1927 roku uznała za stowarzyszenie życia wspólnotowego, ale bez składania ślubów, a w 1952 roku – za instytut świecki. W 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził jego statut jako publicznego stowarzyszenia kleryckiego na prawie papieskim. Członkowie Bractwa działają obecnie w 13 krajach Europy, Afryki oraz Ameryki Południowej i Północnej.

2021-10-29 20:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Wielki Tydzień bez procesji i z ograniczeniami w podróżowaniu

[ TEMATY ]

Hiszpania

Triduum Paschalne

pandemia

ricardoreitmeyer/pl.fotolia.com

W Wielkim Tygodniu w Hiszpanii obowiązują na terenie całego kraju surowe restrykcje epidemiczne, które zarówno rząd Pedro Sancheza, jak i władze poszczególnych wspólnot autonomicznych tłumaczą szybko nasilającą się liczba zakażeń. Tylko pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem w Hiszpanii wzrosła ze 138 do 149 liczba infekcji koronawirusem przypadających na 100 tys. obywateli.

Zgodnie z przyjętymi przez tzw. międzyregionalną komisję ds. zdrowia przepisami zakazane zostały procesje religijne w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, ale również masowe wydarzenia organizowane poza terenami kościołów. Wewnątrz świątyń każda z 17 wspólnot autonomicznych ustaliła własne limity obecności wiernych. Zazwyczaj dopuszczalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych w hiszpańskich kościołach wynosi od 33 do 50 proc. wszystkich miejsc siedzących. Najbardziej restrykcyjnym regionem jest Aragonia, na północnym wschodzie, gdzie dopuszczalna liczba wiernych nie może być większa niż 25 proc. Dodatkowo władze tej wspólnoty zakazały wiernym śpiewania wewnątrz świątyń.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję