Reklama

Kościół

Święto w Fundacji Jana Pawła II

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Reklama

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 142 studentów z wielu krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób. Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Stanisław Ryłko, natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach.

W Rzymie 16 października w Bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar św. Jana Pawła II, za 40-lecie naszej Fundacji i za Was wszystkich członków i dobrodziejów papieskiej Fundacji. W tym roku ta szczególna rocznica zbiegła się również z 60. rocznicą urodzin o. Wieliczko. Z tej okazji rano, 18 października w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich Ojciec Krzysztof odprawił specjalną Mszę św. – koncelebrowali znajomi i przyjaciele Solenizanta: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ks. prał. Sławomir Niesiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, ks. prał. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prał. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej, ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów, ks. Paweł Obiedziński z Sekretariatu Stanu i ks. Zbigniew Marek Czerniak SChr.

2021-10-19 18:20

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naukowcy podkreślają siłę oddziaływania apelu Benedykta XV z 1 sierpnia 1917 r.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W setną rocznicę słynnego listu Benedykta XV – „Exhoration à la paix aux belligérants" z 1 sierpnia 1917 – do toczących I wojnę światową wielkich mocarstw, odbyły się konferencje naukowe poświęcone „papieżowi pokoju”. W swoim przesłaniu, ogłoszonym po francusku i włosku, autor określił toczącą się wówczas działania zbrojne jako „niepotrzebną rzeź” („massacre inutile” – „inutile strage”) i przedstawił bardzo konkretne propozycje pokoju. Napotkały one jednak na brak dobrej woli adresatów, podkreśla w swojej korespondencji niemiecka agencja katolicka KNA.

Jedna z takich konferencji odbyła się w Bolonii, której arcybiskupem w latach 1907-14 był Giovanni della Chiesa, zanim 3 września 1914 został wybrany papieżem. Zorganizowały ją władze regionu Emilia Romagna i miasta oraz archidiecezja i Fundacja im. Jana XXIII. Mówiąc o pokojowych zasługach Benedykta XV sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podkreślił m.in., że był on pierwszym papieżem, który w obliczu kształtowania się w Europie Wschodniej negatywnych obrazów wroga mówił o regionie świata „z niedającymi się rozwiązać problemami”.

CZYTAJ DALEJ

Włączeni do grona Rycerzy Kolumba

2022-01-23 14:57

ks. Łukasz Romańczuk

Na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Michaela McGivneya w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu do grona Rycerzy Kolumba dołączyło 4 braci: dwóch kapłanów i dwóch mężczyzn świeckich.

Podczas Mszy św. obecny był ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu oraz kapelan Rycerzy Kolumba z Milicza. W wygłoszonej homilii kapłan zwrócił uwagę na potrzebę jedności w Kościele. Powołał się przy tym na pierwsze czytanie z Księgi Ezdrasza - „Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud powstał. I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud, podniósłszy ręce, odpowiedział: "Amen! Amen!"

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję