Reklama

Polityka

9. posiedzenie Sejmu RP. Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

Premier w Sejmie: polexit to fake news; to kolejne kłamstwa Tuska.

[ TEMATY ]

premier

sejm

polexit

PAP

Wypowiedź premiera w sejmie

Wypowiedź premiera w sejmie

Część I

- Polexit to fake news, tak samo, jak fake newsem była po waszej stronie deklaracja PO, że nie podwyższy podatków, deklaracja PO i Tuska, że nie podwyższy wieku emerytalnego czy nie zabierze OFE. Albo, że premier Tusk nie wyjedzie do Europy po stanowiska - a jednak wyjechał. To kolejne wielkie kłamstwa Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają.

Reklama

- Polexit to nie jest zwykły fake news, to coś więcej, to wasze ordynarne kłamstwo. To kłamstwo, bo PO - której brakuje wyobraźni i programu - potrafi się opierać tylko na kłamstwach. To kłamstwo Tuska i PO. A z kłamstwem się nie dyskutuje.. Kłamstwo się zwalcza i pokazuje się prawdę.

- Powaga tej Izby powinna zobowiązywać, jak np. nie powinniśmy tu dyskutować czy istnieje Yeti czy potwór Loch Ness, tak samo nie powinniśmy dyskutować o Polexicie, bo go nie ma. To chora wyobraźnia wasza i waszych PR-owców.

- Tutaj nie tak dawno odbyło się głosowanie, które pozwoliło określić, kto działa w interesie Polski w UE. Było głosowanie nad KPO. PO głosowała przeciwko KPO - przeciw środkom dla Polski. Oddaję honor lewicy, która przynajmniej w tej jednej kwestii potrafiła się wznieść ponad podziały.

KPRM

Reklama

*Część II*

- Kilka cytatów: art. 8 pkt. 1 naszej Konstytucji jasno i niepodważalnie stanowi, że Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej pkt. 1 art. 87: źródłami powszechnie obowiązującego prawa RP są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Dokładnie w tej kolejności, nie w innej. W wyjątkowych sytuacjach Konstytucja przewiduje, że akty prawa międzynarodowego mogą stać nad ustawą, ale nie nad ustawą zasadniczą, jaką jest Konstytucja.

- Taką wyjątkową sytuację przewidziała Polska w Traktacie Akcesyjnym. Tam część naszych kompetencji przenieśliśmy na poziom unijny. Nazywamy te kompetencje kompetencjami wyłącznymi UE. Są one ściśle określone w Traktacie Rzymskim i przyjęte przez nas w Traktacie Akcesyjnym. Te kompetencje Polska powietrza, ale nie zrzeka się suwerenności. Nigdy nie zrzekliśmy się suwerenności w Traktacie Akcesyjnym.

- Jeśli Polska chce być wierna Konstytucji, to musi bronić swojej suwerenności. To jest to, co my robimy. Chyba, że wy zrobicie inaczej i uznacie, że prawo UE jest nadrzędne nad polską Konstytucją. Jeśliby się tak stało, to Polska nie byłaby już suwerenna. Wtedy Polska byłaby tylko jakimś regionem w superpaństwie europejskim. Tego nie chcemy.

- Wy od 5 lat podkreślacie rolę Konstytucji. Czasami organizowaliście demonstracje w obronie Konstytucji. Takie koszulki mieliście. Może macie je w zapasie, może je nam pożyczcie? Konstytucja przede wszystkim.

KPRM

*Część III*

- “Zasada zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej wymaga respektowania konstytucyjnych granic, przekazywania kompetencji, a decydujące uprawnienia mają właściwe władze RP” Kto to powiedział? Otóż powiedział to Trybunał Konstytucyjny wraz z prof. Rzeplińskim w 2010 r., na moment przed tym, jak Pan Rzepliński został Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a premierem wtedy był Donald Tusk. Może więc pan profesor wytłumaczyłby się, co miał na myśli poprzez te słowa?

- Drugi cytat. “Konstytucja pozostaje z racji swej szczególnej mocy prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących RP umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach, z racji wynikających z art. 8 ust. 1 Konstytucji, to jest nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium RP z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania.” To z kolei orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja 2005 r. Wtedy premierem był Marek Belka, a prezesem Trybunału Konstytucyjnego pan Marek Safian, obecnie członek TSUE.

- Czy Trybunał Konstytucyjny pana Rzeplińskiego oraz pana Safiana to też są pseudo trybunały, jak je nazywacie? Ich słowa były jednoznaczne na rzecz suwerenności, nadrzędności polskiej Konstytucji nad ratyfikowanymi ustawami międzynarodowymi. To dlaczego obecne rozstrzygnięcie nazywacie niewłaściwym?

- Hasło Polexit nie zrodziło się w naszym rządzie. Zrodziło się w chorej wyobraźni waszych PR-owców. Ulepiliście sobie takiego demona i walczycie z nim, niczym Don Kichot, który widział wiatraki, a wyobrażał sobie, że to są olbrzymy i je atakował.

- Polacy widzą, że wasz Polexit to są takie wiatraki Don Kichota. Mam nadzieję, że Polacy nie oddadzą naszej ojczyzny w ręce Don Kichotów.

2021-10-14 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi wydarzenia

2022-01-14 12:28

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Pomimo sędziwego wieku (16 kwietnia będzie obchodził swe 95 urodziny) i zrozumiałej słabości fizycznej papież-senior Benedykt XVI bacznie śledzi wydarzenia, przyjmuje wizyty i prowadzi korespondencję - pisze na łamach portalu Famille chrétienne Anne Kurian.

Autorka powołuje się na słowa byłego dyrektora Radia Watykańskiego i rzecznika Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczącego zarządu Fundacji Ratzingera, o. Federico Lombardiego SJ, który 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae wraz z laureatami Nagrody Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Sympozjum Ekumeniczne: synodalność w ujęciu katolickim, prawosławnym i luterańskim

2022-01-19 09:51

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję