Reklama

Niedziela Przemyska

„Requiem” pod dachami Kolegiaty w Jarosławiu

Takiego koncertu dotąd w Jarosławiu nie było. Jedynie innym w charakterze widowiskiem było oratorium „Tu es Petrus” skomponowane przez Piotra Rubika, wykonane w kościele pw. Chrystusa Króla. I przyszedł czas, aby doświadczyć ponadczasowego brzmienia śpiewaków, solistów i znakomitych instrumentalistów. Wolfgang Amadeusz Mozart zawitał do Jarosławia na Festiwal Fortepianowy im. Marii Turzańskiej. Siedemdziesięciu artystów pod dyrekcją urodzonej w Jarosławiu Moniki Bachowskiej oddało wielkość wielkiego mistrza. W ich wykonaniu, zapowiedziany na wstępie przez ks. proboszcza Mariana Bocho i Bernadetę Korczewską koncert uświadomił słuchaczom nie tylko wielkość Mistrza Amadeusza ale także żałosną fabułę jego niezwykłego dzieła.

2021-10-13 09:47

Henryk Grymuza

Koncert w Kolegiacie Bożego Ciała.

Koncert w Kolegiacie Bożego Ciała.

Zabrzmiały niezwykle wzruszająco i poruszyły serca takie elementy składowe utworu jak: Requiem aeternam, Kyrie , sekwencja żałobna podzielona na sześć fragmentów: Dies irae, Tuba mirum, Rex tremende, Recordare, Confutatis, Lacrimosa, Ofertorium ...

Reklama

Dostojeństwo instrumentów takich jak: klarnety, skrzypce, altówki, fagoty, wiolonczele, klawesyny, trąbki, puzony i kotły sprawiło, że niosły się akordy żałobnej mszy po całej Kolegiacie i w jej otoczeniu. Charakter dzieła jaki Mozart przyjął w swoim Requiem nawiązuje wprost do osiemnastowiecznego modelu austriackiej mszy żałobnej, a bezpośrednim pierwowzorem jest Requiem c-moll Michała Haydna, skomponowane w roku 1771, dla uczczenia pamięci jedynej przedwcześnie zmarłej córki kompozytora. Mozart przejął od jednego z Haydnów strukturę całości, pomijając wzorem poprzednika tak ważne ogniwa w tradycji mszy żałobnej jak Graduał czy Tractus .

Chór „”Insieme”, zespół wokalny Luna Plena”, orkiestra „Fresco Sonare” oraz soliści Ilona Szczepańska (alt), Katarzyna Guran (sopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) i Oskar Kociołek – Goetz (bas) sprawili radość słuchaczom i zanieśli wykonywane pieśni pod Niebiosa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Stolica Apostolska ma coraz głębszą znajomość sytuacji Kościoła w Polsce

2021-10-21 18:13

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Polska

Stolica Apostolska

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami w Sali Marconiego Radia Watykańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.

Kardynał Nycz podkreślił, że pomimo pewnych zmiennych form, istota wizyty ad limina nie ulega zmianie. Składa się na nią modlitwa w czerech bazylikach większych Wiecznego Miasta, spotkanie z Ojcem Świętym oraz wizyty w poszczególnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie metropolita warszawski podkreślił, że „poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej posiadają wiedzę nie tylko z naszych sprawozdań, ale mają także pewną wiedzę ogólną na temat sytuacji Kościoła w Polsce oraz o sytuacji Polski jako takiej. Ta wiedza dzisiaj wydaje mi się dużo większa niż wcześniej. Oczywiście pomijam czasy, kiedy papieżem był św. Jan Paweł II. Ale biorąc pod uwagę papieża Benedykta i papieża Franciszka, niewątpliwie orientacja w sytuacji Polski i w sytuacji Kościoła w Polsce w poszczególnych kongregacjach i radach jest dosyć duża i to jest ważne” – powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

2021-10-20 12:55

[ TEMATY ]

duchowość

Eucharystia

Msza św.

Adobe Stock

Ile razy tak naprawdę można przystępować do Komunii św. w ciągu jednego dnia? Czy nie moglibyśmy przyjmować Jezusa tyle razy, ile chcemy?

Zwykle spotykam ludzi, którzy mają dokładnie odwrotny problem i trzeba ich namawiać, żeby przynajmniej w okresie świątecznym wyspowiadali się i przyjęli Komunię św. Dobrze jest nosić w sobie pragnienie tak częstego przystępowania do Komunii św. Przypomnę jednak tę znaną pewnie zasadę, że możemy tylko dwa razy przystąpić do Komunii św. w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: solidarność nadaje treść wierze

2021-10-23 17:39

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Papież Franciszek przyjął dziś w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice, którzy spotkali się w Rzymie na corocznej międzynarodowej konferencji. Celem założonej przed 28 laty przez Jana Pawła II instytucji jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła.

Tematem tegorocznego spotkania jest poszukiwanie rozwiązań dla bolączek świata, takich jak niesprawiedliwość, nierówność i wykluczenie. Franciszek zaznaczył, że współczesne systemy ekonomiczne niszczą życie w imię bożka pieniądza, zaszczepiają pazerne postawy wobec zasobów ziemi i podsycają wiele form nierówności. „Nie możemy pozostać na to obojętni, ale odpowiedzią na niesprawiedliwość i wyzysk nie może być wyłącznie potępienie, ale przede wszystkim aktywne promowanie dobra” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję