Reklama

Niedziela Przemyska

Dzień Papieski w Przemyślu

– Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – powiedział abp Józef Michalik w homilii podczas Pielgrzymki Młodzieży do Archikatedry Przemyskiej połączonej z świętowaniem XXI Dnia Papieskiego.

Łukasz Ziemba

Młodzież w procesji do katedry

Młodzież w procesji do katedry

Uroczystej Eucharystii inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach katechetycznych i parafialnych przewodniczył abp Adam Szal, a koncelebrowali ją duszpasterze i moderatorzy różnych wspólnot młodzieżowych działających w Archidiecezji Przemyskiej.

W homilii abp senior Józef Michalik nawiązał do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako żywego pomnika pamięci św. Jana Pawła II. – Także to nasze dzisiejsze spotkanie z młodzieżą, z delegacjami młodzieży z różnych parafii, z tymi inicjatywami młodzieżowymi jest bardzo ważne – powiedział były przewodniczący KEP koncentrując się na haśle XXI Dnia Papieskiego: Nie lękajcie się!

– W życiu spotykamy różne trudności. Można wobec nich zająć podwoją reakcję: uciekać, poddać się, czyli stchórzyć albo stawić czoło, próbować pokonać, czyli ujawnić odwagę. Ta odwaga bywa potrzebna aby nie ulec opiniom, czy naciskom których nie podzielam. To odwaga w porządkowaniu świata, w znoszeniu trudności w rodzinie, w relacji z kolega, z koleżanką ale także odwaga w pokonywaniu siebie, a szczególnie potrzebna jest cenna odwaga w pokonywaniu grzechu – tłumaczył kaznodzieja. – Bez zdecydowanej odwagi nie nauczymy się prawdziwej miłości. Nie poznamy czym jest prawdziwa Miłość – dodał.

Prawdziwa miłość wobec Boga i ludzi, wobec Ojczyzny i Kościoła zawsze opiera się na prawdziwe. – Tę prawdę trzeba dobrze rozeznać i zaakceptować, czyli stwierdzić co jest w tej mojej relacji dobre i godne utrzymania, a co niewłaściwe, powierzchowne lub złe i wymaga poprawienia, udoskonalania albo odrzucenia – wyjaśniał hierarcha.

Abp Michalik przypomniał słowa papieża Franciszka, że „Miłość nie polega na posiadaniu wszystkiego i od razu”. – Miłość to wierność, to dar, to odpowiedzialność. Miłość to być zdolnym do miłości na całe życie i całym sobą, bo życie bez prawdziwej miłości jest smutne, puste i nieciekawe – dodał.

Reklama

Na zakończenie kaznodzieja zostawiał się, jak młodzi podchodzą do Kościoła i wiary w Boga. – Nie wystarczy usłyszeć o Chrystusie od innych. Konieczna jest osobista relacja z Nim, spotkanie z Nim – powiedział. – Chodzi więc o modlitwę, o rozmowę z Nim, o spotkanie w głębokiej, autentycznej wierze – dodał zachęcając młodych, aby pytali wprost: Kim jesteś Panie Jezu?

Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi są oczywiście święci i błogosławieni, ale także popularni ludzie, np. sportowcy, którzy przyznają się do wiary w Boga. – Jawi się jednak pytanie co robić, aby stać się prawdziwym chrześcijaninem, aby nie utracić wiary, ale ją pogłębić, ożywić, a może odzyskać? – pytał kaznodzieja. – Co robić aby rozpoznać prawdziwą miłość, a także aby jej nie utracić? – pytał dalej.

– Odpowiedź jest prosta w zaleceniu, ale trudniejsza w wykonaniu. Trzeba praktykować wiarę i miłość. Żyć wiarą. Żyć według wiary i praktykować jej zasady, które odczytujemy w siemieniu. Doznawać, doświadczać miłości Boga polegającej nie tyle na wzruszeniu, ale na tym przekonaniu, że jesteśmy Mu potrzebni, że jesteśmy po Jego stronie, że jesteśmy jedno z Nim – podpowiadał abp Michalik. – Po prostu trzeba słuchać sumienia w najdrobniejszych sprawach. Zwalczać egoizm. Pokonywać zło dobrem – dodał.

Były przewodniczący KEP wyraził też ogromną nadzieję, że tacy ludzie są obecni w przemyskiej archikatedrze. – Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – zaznaczał kaznodzieja.

– Pamiętajmy, że święci to ludzie szczęśliwi i piękni wiarą, i mocni miłością wobec Boga i ludzi. Naprawdę Pan Bóg ciebie i Twojego kolegi, koleżanki, i twoich rodziców potrzebuje w jakimś celu, potrzebuje jako świętych. Pomagajmy sobie, pomagajmy im na tej drodze przez modlitwę uśmiech, życzliwość – zakończył.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odbył się obrzęd przekazaniem światła i posłaniem młodych do pracy apostolskiej we wspólnotach parafialnych. Przy tej okazji młodzież z Jarosławia otrzymała krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, który będzie towarzyszyć jarosławskim parafiom, gdzie zaplanowano kolejny SMAP.

2021-10-11 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Czy pamiętam o moim bilecie do nieba?

2022-09-23 13:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

s. Amata

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Życie daje okazje do czynienia dobra. Jeśli je stracimy, możemy znaleźć się w takich tarapatach jak bogacz. Gdy prosi o interwencję na rzecz swoich braci, nie zostaje wysłuchany. Jest za późno. Właśnie kwestia mądrego życia jest jedną z głównych do przemodlenia w związku Ewangelią tej niedzieli – wskazuje o. Innocenzo Gargano w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 25 września.

Umarł żebrak, umarł także bogacz

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne- exit poll

2022-09-26 07:09

[ TEMATY ]

wybory

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów- wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję