Reklama

Niedziela Przemyska

Dzień Papieski w Przemyślu

– Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – powiedział abp Józef Michalik w homilii podczas Pielgrzymki Młodzieży do Archikatedry Przemyskiej połączonej z świętowaniem XXI Dnia Papieskiego.

Łukasz Ziemba

Młodzież w procesji do katedry

Młodzież w procesji do katedry

Uroczystej Eucharystii inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach katechetycznych i parafialnych przewodniczył abp Adam Szal, a koncelebrowali ją duszpasterze i moderatorzy różnych wspólnot młodzieżowych działających w Archidiecezji Przemyskiej.

W homilii abp senior Józef Michalik nawiązał do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako żywego pomnika pamięci św. Jana Pawła II. – Także to nasze dzisiejsze spotkanie z młodzieżą, z delegacjami młodzieży z różnych parafii, z tymi inicjatywami młodzieżowymi jest bardzo ważne – powiedział były przewodniczący KEP koncentrując się na haśle XXI Dnia Papieskiego: Nie lękajcie się!

Reklama

– W życiu spotykamy różne trudności. Można wobec nich zająć podwoją reakcję: uciekać, poddać się, czyli stchórzyć albo stawić czoło, próbować pokonać, czyli ujawnić odwagę. Ta odwaga bywa potrzebna aby nie ulec opiniom, czy naciskom których nie podzielam. To odwaga w porządkowaniu świata, w znoszeniu trudności w rodzinie, w relacji z kolega, z koleżanką ale także odwaga w pokonywaniu siebie, a szczególnie potrzebna jest cenna odwaga w pokonywaniu grzechu – tłumaczył kaznodzieja. – Bez zdecydowanej odwagi nie nauczymy się prawdziwej miłości. Nie poznamy czym jest prawdziwa Miłość – dodał.

Prawdziwa miłość wobec Boga i ludzi, wobec Ojczyzny i Kościoła zawsze opiera się na prawdziwe. – Tę prawdę trzeba dobrze rozeznać i zaakceptować, czyli stwierdzić co jest w tej mojej relacji dobre i godne utrzymania, a co niewłaściwe, powierzchowne lub złe i wymaga poprawienia, udoskonalania albo odrzucenia – wyjaśniał hierarcha.

Abp Michalik przypomniał słowa papieża Franciszka, że „Miłość nie polega na posiadaniu wszystkiego i od razu”. – Miłość to wierność, to dar, to odpowiedzialność. Miłość to być zdolnym do miłości na całe życie i całym sobą, bo życie bez prawdziwej miłości jest smutne, puste i nieciekawe – dodał.

Reklama

Na zakończenie kaznodzieja zostawiał się, jak młodzi podchodzą do Kościoła i wiary w Boga. – Nie wystarczy usłyszeć o Chrystusie od innych. Konieczna jest osobista relacja z Nim, spotkanie z Nim – powiedział. – Chodzi więc o modlitwę, o rozmowę z Nim, o spotkanie w głębokiej, autentycznej wierze – dodał zachęcając młodych, aby pytali wprost: Kim jesteś Panie Jezu?

Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi są oczywiście święci i błogosławieni, ale także popularni ludzie, np. sportowcy, którzy przyznają się do wiary w Boga. – Jawi się jednak pytanie co robić, aby stać się prawdziwym chrześcijaninem, aby nie utracić wiary, ale ją pogłębić, ożywić, a może odzyskać? – pytał kaznodzieja. – Co robić aby rozpoznać prawdziwą miłość, a także aby jej nie utracić? – pytał dalej.

– Odpowiedź jest prosta w zaleceniu, ale trudniejsza w wykonaniu. Trzeba praktykować wiarę i miłość. Żyć wiarą. Żyć według wiary i praktykować jej zasady, które odczytujemy w siemieniu. Doznawać, doświadczać miłości Boga polegającej nie tyle na wzruszeniu, ale na tym przekonaniu, że jesteśmy Mu potrzebni, że jesteśmy po Jego stronie, że jesteśmy jedno z Nim – podpowiadał abp Michalik. – Po prostu trzeba słuchać sumienia w najdrobniejszych sprawach. Zwalczać egoizm. Pokonywać zło dobrem – dodał.

Były przewodniczący KEP wyraził też ogromną nadzieję, że tacy ludzie są obecni w przemyskiej archikatedrze. – Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – zaznaczał kaznodzieja.

– Pamiętajmy, że święci to ludzie szczęśliwi i piękni wiarą, i mocni miłością wobec Boga i ludzi. Naprawdę Pan Bóg ciebie i Twojego kolegi, koleżanki, i twoich rodziców potrzebuje w jakimś celu, potrzebuje jako świętych. Pomagajmy sobie, pomagajmy im na tej drodze przez modlitwę uśmiech, życzliwość – zakończył.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odbył się obrzęd przekazaniem światła i posłaniem młodych do pracy apostolskiej we wspólnotach parafialnych. Przy tej okazji młodzież z Jarosławia otrzymała krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, który będzie towarzyszyć jarosławskim parafiom, gdzie zaplanowano kolejny SMAP.

2021-10-11 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Wstrząs w kopalni Bielszowice - nie ma kontaktu z dwoma górnikami

2021-12-04 11:16

[ TEMATY ]

górnicy

Karol Porwich /Niedziela

Po wstrząsie, do którego doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, nie ma kontaktu z dwoma pracującymi pod ziemią górnikami; trwa akcja ratownicza - przekazał Wyższy Urząd Górniczy.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego powiedział PAP, że do wstrząsu doszło przed godz. 9. w tzw. ruchu Bielszowice - części kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 780 metrów pod ziemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję